Wyszłam z krainy ciszy

Ludzie, którzy nie słyszą, żyją wśród zgiełku tego świata jakby w dźwiękoszczelnych komorach. Nie znają szumu wiatru ani huku fal, które rozbijają się o brzeg, nie słyszą cykania świerszczy, klaksonów aut ani łoskotu nadjeżdżającego pociągu. Odczuwają drgania dźwięku, nie słyszą jednak, kiedy ktoś podchodzi do nich z tyłu i zaczyna mówić. Często są zdani na siebie i czują się osamotnieni. Istnieje jednak ratunek - implant ślimakowy....Oto historia dziewczyny, która przyszła na świat z wrodzoną głuchotą. Początkowo nikt się nie zorientował, że Fiona nie słyszy. Musiała się nauczyć odczytywać słowa z ruchu warg. Nie miała pojęcia, jak może brzmieć muzyka. W wieku 16 lat poddała się zabiegowi wszczepienia nowoczesnego urządzenia ? implantu ślimakowego. Od tego czasu żyje w zupełnie innym świecie.Jest młodą energiczną kobietą, która wie, jak wielkim darem jest słuch ? ale również ma świadomość, że okres przeżyty w krainie ciszy też nie był czasem straconym. Bowiem właśnie wtedy znalazła w sobie siłę, aby poznawać świat pozostałymi dostępnymi zmysłami. Fiona chciałaby się wsłuchać w serca bliźnich. Pragnie też być słyszana przez innych. Wszystkim tym, którzy zmagają się z jakimś problemem zdrowotnym, chciałaby dać promyk nadziei. Wzruszająca książka. To opowieść, która wszystkich podniesie na duchu.Fiona Bollag przyszła na świat w 1983 roku z wrodzoną głuchotą. W 16 lat przeszła operację wszczepienia do prawego ucha implantu ślimakowego, a po ukończeniu 21 lat poddała takiemu zabiegowi również lewe ucho. Fiona Bollag podjęła studia handlowe w Zurychu. Jej wielką pasją jest sztuka kulinarna. Peter Hummel jest reporterem i redaktorem naczelnym magazynu dla kobiet ?Glamour. Mieszka w Augsburgu.Angela Kuepper mieszka i pisze w Monachium. Współtworzyła tę książkę z myślą o swoim ojcu, który w młodości stracił wzrok.

Informacje dodatkowe o Wyszłam z krainy ciszy:

Wydawnictwo: Klub Dla Ciebie
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Das Mädchen, das aus der Stille kam
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz

Kup książkę Wyszłam z krainy ciszy

Wyszłam z krainy ciszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Czy zastanawialiście się jak wygląda życie osoby niesłyszącej? Jak żyć, kiedy nie jesteśmy w stanie nic słyszeć? Czy głuchota to upośledzenie uniemożliwiające normalny rozwój? I czy głusi nie mają prawa głosu? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi czytając biografię Fiony Bollag. Autorka opisuje uczucia, myśli, swoją walkę, kolejne operacje, które nie zawsze kończyły się sukcesem, chwile zwątpienia i rezygnacji, jak i w końcu po kolejnych udanych operacjach naukę podstawowych czynności takich jak mówienie. Pokazuje jak ważne jest dla niesłyszącego wsparcie rodziny i walka o normalne traktowanie. Książka w pewnym momencie kończy się, choć czytając pozostało mi jeszcze 35 stron, z których myślałam, że dowiem się jak potoczyło się dalsze życie Fiony. A tam znajdują się pytania i odpowiedzi na temat słuchu i zdolności słyszenia różnych dźwięków oraz funkcjonowania implantów. Tak więc zabrakło mi tego, jak Fiona dalej sobie radzi. Na polskim rynku wydawniczym nie ma zbyt wielu tego typu książek. Znane są nam jedynie historie życia Heleny Keller czy Petera Heppa. Dlatego tę pozycję warto polecić zarówno osobom zainteresowanym tematem głuchoty, jak i tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o tej ułomności. Książka ta nie tylko daje możliwość poznania świata głuchoniemych, ale i zmienia sposób patrzenia na różne z tym aspektem związane problemy.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski