reklama

Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi

24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski zaimponował światu swoją odwagą, opanowaniem i oddaniem ojczyźnie. Aktor i komik bez doświadczenia politycznego stał się głową państwa w najtrudniejszym momencie. Bohatersko przeciwstawia się Władimirowi Putinowi, a miliony ludzi śledzą losy Ukrainy w obliczu największej tragedii wojennej w tej części świata od zakończenia II wojny światowej.

Biografia Wołodymyra Zełenskiego sięga czasów jego dzieciństwa, gdy jako mały chłopiec dorastał w żydowskiej rodzinie w górniczym miasteczku Krzywy Róg w południowo-wschodniej Ukrainie. ,,Wowa" miał być prawnikiem, ale wybrał świat rozrywki i podczas studiów założył z przyjaciółmi trupę artystyczną Kvartal 95. W trakcie jego kariery aktorskiej widzowie pokochali go w roli nauczyciela, który został prezydentem, w serialu ,,Sługa narodu". Ale rola, którą musiał odegrać w prawdziwym życiu, okazała się dużo bardziej wymagająca, niż ktokolwiek mógł przypuszczać.

W tle tej opowieści mamy Ukrainę podczas rewolucji na Majdanie, obalenie Janukowycza, aneksję Krymu przez Putina czy wojnę w Donbasie. Od początku swojej kadencji Zełeński mierzył się z korupcją i denucjacją elit, jednak w żaden sposób nie mógł przygotować się na to, co się wydarzy. Biografia pokazuje kulisy jego zwycięstwa, kontrowersje wokół Donalda Trumpa, a także aferę z Pandora Papers.

,,Ukraina we krwi" to opis wędrówki Wołodymyra Zełeńskiego na szczyt i fascynującej przemiany z komika w kogoś, kto potrafi przemawiać do serc Ukraińców i nie tylko.

Informacje dodatkowe o Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi:

Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-11-27,

Historia człowieka, który urząd prezydenta objął dwa razy: w serialu i w prawdziwym życiu.

Wołodymir Zełenski - tego naziwska nikomu nie trzeba przedstawiać. Od kiedy w lutym 2022 roku Rosja bestialsko zaatakowała jego kraj, w ciągu kilku tygodni stał się legendą a jego nazwisko jest na ustach całego świata. Z popularnego aktora, który obśmiewał ukraińską scenę polityczną, stał się symbolem odwagi i w najtrudniejszym momencie staną na wysokości zadania, bohatersko przeciwstawiając się Władimirowo Putinowi.

"Wołodymir Zełenski. Ukraina we krwi" to historia prezydenta Ukriainy, o którym opowiadają politolodzy, historycy i dziennikarze, nauczycielka szkoły, w której uczył się Zełenski oraz jego przyjaciele ze studiów. Pisząc biografię Wołodymira Zełenskiego, autor sięga czasów jego dzieciństwa. Urodzony w Krzywym Rogu, wychowany się w żydowskiej rodzinie Wołodymir mial być prawnikiem, jednak wybrał inna drogę. Podczas studiów wspólnie z przyjaciółmi założył trupę artystyczną Kvartal 95.

Książka Gallaghera Fenwicka to nie tylko czysta biografia prezydenta Ukrainy. Autor przytacza nam ważne wydarzenia z kraju, takie jak rewolucja na Majdanie, obalenie Janukowycza, aneksja Krymu czy wojna w Donbasie, które miały ogromy wpływ na życie prezydenta, jak i całego narodu ukraińskiego.

"Wołodymir Zełenski. Ukraina we krwi" to kolejna pozycja o życiu prezydenta Ukrainy, którą miałam przyjemność przeczytać. Dla kogoś, kto jeszcze nie miał możliwości poznania historii Zełenskiego, myślę, że jest to pozycja idealna. Napisana jest prostym i zrozumialnym językiem, czyta się ją dobrze i szybko. To fascynująca lektura ukazująca nam przemianę z komika w kogoś, kto potrafi przemawiać nie tylko do serc Ukraińców, ale również do ludzi na całym świecie. Bez względu na to, jak potoczą się dalsze losy Ukriany, Zełenski już dzisiaj staje się legendą i zapisał się na kartach historii, jako przywódca, który podjął nierówną walkę o godność i wolne życie Ukraińców.

"Wołodymir Zełenski. Ukraina we krwi" to pozycja idealna zarówno dla fanów biografii, jak również historii. Zdecydowanie jest to książka, która zasługuje na uwagę.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-10-18, Ocena: 4, Przeczytałem,

Chyba każdy z Nas na długo zapamięta datę 24 lutego 2022, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. Jednak powiedzcie szczerze, czy przed tym dniem wiedzieliście kto obecnie jest Prezydentem Ukrainy - jak się nazywa ta osoba, czym się wcześniej zajmowała? Ja przyznaję się "bez bicia", że nie, nie interesowałam się tym aż tak bardzo, byłam bardziej zaaferowana tym co się dzieje w moim kraju, w moim otoczeniu, w moim domu. Dopiero kiedy w telewizji, radiu, internecie zobaczyłam co wydarzyło się w Ukrainie, zaczęłam baczniej przyglądać się głowie tego państwa, którą okazał się Wołodymyr Zełenski, stanowiący urząd od 2019 roku - wcześniej aktor, komik, który zagrał nawet w pewnym serialu rolę nauczyciela, który został prezydentem, jednak z pewnością nie spodziewał się, że w prawdziwym życiu ta rola, funkcja okaże się wymagająca i ciężka. Jedno jest pewne - Zełenski z pewnością wzbudził podziw całego świata swoim oddaniem ojczyźnie, odwagą, ponieważ nie uciekł z kraju kiedy już w pierwszych dniach nadążyła się ku temu okazja, postanowił walczyć, ratować Ukrainę i przeciwstawić się Putinowi. W książce znajdziemy poszczególne etapy życia Zełenskiego: dzieciństwo, dorastanie, karierę komika, aktora, moment kiedy zostaje prezydentem, jego pierwsze działania w tym zakresie oraz jego postawę dotycząca wybuchu wojny. Historie prezydenta poznajemy również z perspektywy osób, które miały z nim styczność oraz obserwowały go z daleka: politologów, historyków, czy dziennikarzy. Autor przytacza również wiele ważnych wydarzeń mających miejsce na Ukrainie, między innymi rewolucja na Majdanie, obalenie Janukowycza, czy wojna na Donbasie, które również bezpośrednio wpłynęły na życie Zeleńskiego, wszystkich obywateli Ukrainy i w rezultacie całego świata. Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem i niezwykle szybko, myślę, że to idealna lektura dla osób, które chcą przybliżyć sobie sylwetkę Prezydenta Ukrainy. Moja ocena 7/10.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-10-11, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski ,ur. 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu.
Ta książka to biografia opowiadająca o życiu człowieka, który zapisuje się w znaczących kartach historii swojego życia.
Czytając tę książkę mogłam dowiedzieć się jakim człowiekiem jest ten ukraiński polityk, satyryk, aktor, scenarzysta, prezenter telewizyjny, producent filmowy i przedsiębiorca, z wykształcenia prawnik. Od 2019 jest prezydentem Ukrainy.
Już w szkole miał zdolności artystyczne, oratorskie, organizacyjne oraz kierownicze.
Człowiek, który był komikiem w obliczu wojny zamienił się w dowódcę, którego miliony ludzi na całym świecie postrzegają jako bohatera.
24 lutego 2022 roku doszło do inwazji Rosji na Ukrainę; postawa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w czasie tej inwazji przyniosła mu międzynarodowe uznanie. Przez wielu zagranicznych komentatorów został wówczas określony jako mąż stanu i bohater narodowy. Stanął na wysokości zadania i przeciwstawił się Władimirowi Putinowi.
Za pomocą bardzo prostych słów wygłasza bardzo mocne komunikaty, którymi potrafi przemówić nie tylko do swoich rodaków, ale też do ludzi na całym świecie.

Bardzo lubię czytać biografie znanych osób.
Tutaj poznajemy człowieka, który z dnia na dzień musi poradzić sobie z sytuacją kryzysową z jaką przyszło mu się zmierzyć. Ambitny, pracowity, szczery, charyzmatyczny człowiek, który uosabia wizję odwagi.
Koniecznie przeczytajcie.
Czytałam tę książkę z ogromnym zainteresowaniem. Jednak muszę przyznać, że autor nie przypadł mi do gustu ze swoim piórem. Niestety musiałam odkładać tę książkę, bo czułam przesyt informacji o polityce i historii. Trochę wieje nudą.
Jednak moim zdaniem warto przeczytać tę książkę.
Przeczytacie?

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-10-16,

Każdy z nas wie co wydarzyło się w lutym tego roku i dzieje po dzień dzisiejszy.
Rosja zaatakowała Ukrainę, a prezydent Ukrainy zainponowal całemu światu niebywałą odwagą i oddaniem ojczyzny.
Na rynku pojawiło się od tego czasu wiele publikacji na temat prezydenta Ukrainy.
Nie ciągnęłonie do nich, być może był to nieodpowiedni czas ich "reklamowania".
Kiedy minęło już kilka miesięcy stwierdziłam, że może warto poznać bliżej sylwetkę Wołodymyra Załenskiego. Choćby z czystej ciekawosci.
Historia zostaje przedstawiona z perspektywy politologów, historyków i dziennikarzy,przyjaciół, a nawet dyrektorki szkoły w której się uczył.
Dorastał w żydowskiej rodzinie w górniczym miasteczku Krzywy Róg. Miał zostać prawnikiem, ale poszedł w stronę świata rozrywki. Założył z grupą komików trupę artystyczną Kwartał 95.Natomiast popularność przyniosła mu rola prezydenta w serialu "Sługa narodu".
Można powiedzieć cóż za zbieg okoliczności.

To historia człowieka, który zmienił się z komika w kogoś kto zdobył serca swojego narodu i zapewne szacunek wielu innych tego świata.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski