Uśmiech Pol Pota

Przekład z języka szwedzkiego Mariusz Kalinowski W 1975 roku, po pięciu latach bezmyślnych rządów wojskowej kliki generała Lon Nola, władzę w Kambodży zdobywają Czerwoni Khmerzy. Mają ogromne poparcie ludu i lewicujących środowisk europejskich. Zniszczony amerykańskimi nalotami i wojną domową kraj przedzierzga się w Demokratyczną Kampuczę, w której hasła chłopskiej rewolucji mają zbudować nową, lepszą przyszłość. Peter Fröberg Idling zabiera czytelników w przerażającą i fascynującą podróż do serca tego kraju. Niczym detektyw śledzi sprzeczne doniesienia, ze strzępów informacji buduje prawdziwy obraz życia w obłąkańczej utopii i odsłania tajemnice jednej z najkrwawszych dyktatur XX wieku. Odkrywa też niechlubną kartę z przeszłości. Szwedzcy entuzjaści rewolucji Pol Pota, głusi na relacje uchodźców, niezachwianie wierzyli, że czerwony terror to tylko konieczny etap na słusznej drodze do wyzwolenia. Fröberg Idling pyta, w jaki sposób udało się Khmerom zamydlić oczy szwedzkiej delegacji, która w 1978 roku odwiedziła Kampuczę. Dlaczego w sprawozdaniach, na zdjęciach i w filmie nie widać zagłodzonych i zastraszonych ludzi, o których mówili uciekinierzy? Pragnie również zrozumieć, co sprawiło, że Saloth Sar, wykształcony w Paryżu młody fan piłki nożnej i francuskiej poezji romantycznej, stał się Pol Potem, krwawym tyranem, pod którego rządami zginęła prawie jedna czwarta ludności całego kraju. Odpowiedzi szuka zarówno w dokumentach, jak i w rozmowach ze świadkami terroru Czerwonych Khmerów. Z relacji tych buduje literacki reportaż przejmujący do szpiku kości.

Informacje dodatkowe o Uśmiech Pol Pota:

Uśmiech Pol Pota - opinie o książce

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Liczylem na ksiazke opowiadajaca o zyciu ludzi w czasach terroru Czerwonych Khmerow.Tymczasem autor skupia sie na przedstawianiu tego,w jaki sposob Szwedzi odbierali tych szalencow.A szwedzkie spoleczenstwo zdawalo sie nie zauwazac ich zbrodni

Jedna z najkrwawszych rewolucji w historii świata. Rewolucji, która w cieniu wojny wietnamskiej pozwoliła by budujący swoją wizję sprawiedliwego państwa Pol Pot wymordował 1,7mln swoich współbraci, zbierając przy tym aplauz oślepionego i myślącego pacyfistycznie świata.

Peter Frőberg Idiling pokazuje jak w jego ojczyźnie przedstawiało się powstanie zasłanej ciałami ofiar totalitaryzmu Demokratycznej Kampuczy. Z jaką determinacją działała rewolta Czerwonych Khmerów i dlaczego świat odbierał to jako walkę o prawo do sprawiedliwość dla każdego człowieka.

Avatar użytkownika - Aniuta
Aniuta