reklama

Upadek Olivera

Ujmujący, elegancki, wiarygodny. Ukryty psychopata...

Życie Olivera Ryana jest jak z obrazka - idealny dom, perfekcyjna żona, komfort i harmonia. Aż do pewnego wieczora, gdy po jak zawsze wykwintnej kolacji przygotowanej przez żonę Alice, Oliver

brutalnie ją bije, tak że kobieta zapada w śpiączkę. Najbliższe mu osoby zaczynają spekulować, co popchnęło go do tak okrutnego i całkowicie niewytłumaczalnego czynu. Zaskakujące szczegóły zaczynają ujawniać: jego próżna i wyjątkowo pusta kochanka Moya; właścicielka francuskiej winnicy Véronique, która z chwilą, gdy zatrudniła Olivera, straciła wszystko; przyjaciel Alice, Barney, od dzieciństwa kochający ją nieodwzajemnioną miłością, oraz kumpel Olivera, Michael, który od lat zmaga się ze wstydliwymi pragnieniami. Kolejne sekrety Olivera są tak brutalne jak jego haniebny czyn i ujawniają psychopatę, który wyłania się z ruin swojej przeszłości naznaczonej porzuceniem, wstydem i przemocą.

Wspaniała jak niezapomniany klasyk Patricii Highsmith Utalentowany pan Ripley - zachwyci czytelników od wstrząsającego pierwszego zdania po równie szokującą ostatnią stronę.

Niesamowita i genialna.

MARIAN KEYES, autorka Aniołów

Mroczny i doskonale napisany thriller psychologiczny.

RUTH WARE, autorka Dziewczyny z kabiny nr 10

Upadek Olivera - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2022-05-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Na pewno książka nie spodoba się każdemu, widać wyraźnie różnice w recenzjach - jedni czytelnicy się zachwycają, drudzy narzekają na nudę. Według mnie "Upadek Olivera" to owszem thriller, ale z dużym naciskiem na "psychologiczny", trzeba więc zapomnieć o mrożącej krew w żyłach akcji. Już w pierwszym rozdziale poznajemy zbrodnię, czytanie ciągu dalszego to podróż do zrozumienia, co tam tak naprawdę zaszło. Bynajmniej nie będzie to droga na skróty.

Kolejne rozdziały to wypowiedzi innych bohaterów, jakby zostali poproszeni o opowiedzenie swojego życiorysu na Oliverze kończąc. Wątki więc, chociaż pomalutku, w końcu splatają się ze sobą tak, że możemy na końcu sami sprawiedliwie ocenić tytułowego psychopatę. Czy niektóre wywody można uznać za niepotrzebne i w ogóle nie związane z główną sprawą? Pewnie tak, ale z pewnością rozbudowały one portrety osób, które o sobie opowiadały, wzbogaciły świat przedstawiony.

Chociaż powieść nie jest długa, ma mniej niż 300 stron, to przez tę "drogę naokoło" można się trochę zmęczyć. Polecam osobom, które cenią sobie wątki psychologiczne, lubią niespieszną akcję, w zbrodniarzu wolą szukać człowieka z trudną przeszłością niż poprzestawać na samym pojęciu zła. Przyznaję, że mnie Liz Nugent nie oczarowała, ale doceniam, że jest w jej książce coś innego, niż się spodziewałam. Zastanawiam się nawet, czy nie lepiej postawić tego tytułu na półce z literaturą piękną.

Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2022-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Druga przeczytana książka Liz Nugent i znów nie był to thriller, ale już się tego spodziewałam i ponownie nie byłam z tego powodu rozczarowana. W tej książce również mamy do czynienia z egoizmem i cynicznym wykorzystywaniem innych dla osiągnięcia swoich celów. Tym razem główny bohater stał się narcyzem i socjopatą z powodu "trudnego dzieciństwa", ale moim zdaniem, w żaden sposób nie usprawiedliwia to wszystkich wyrządzonych innym krzywd.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski