Upadek imperium Sulejmana

Serial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem” opowiada o losach najpotężniejszej i najbardziej lubianej przez Turków sułtanki Kösem. Rządziła ona w czasach, gdy imperium osmańskie zaczęło chylić się ku upadkowi. Przyczynili się do tego nieudolni sułtani, którzy zamiast sprawami państwa zajmowali się uciechami w haremie. Wcale nie lepsi okazali się synowie sułtanki. Na przykład Murad IV miał na sumieniu 25 tysięcy ludzkich istnień, a Ibrahim roztrwonił majątek na zaspokojenie swoich fantazji erotycznych. Od śmierci Sulejmana Wspaniałego, która wieńczyła „Wspaniałe stulecie”, minęło 37 lat. Jak w tym czasie radził sobie na tronie Imperium Osmańskiego syn najpotężniejszego sułtana Selim II? Nie dowiesz się tego z kontynuacji serialu. Za to książka Faktu ujawniaSerial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem” opowiada o losach najpotężniejszej i najbardziej lubianej przez Turków sułtanki Kösem. Rządziła ona w czasach, gdy imperium osmańskie zaczęło chylić się ku upadkowi. Przyczynili się do tego nieudolni sułtani, którzy zamiast sprawami państwa zajmowali się uciechami w haremie. Wcale nie lepsi okazali się synowie sułtanki. Na przykład Murad IV miał na sumieniu 25 tysięcy ludzkich istnień, a Ibrahim roztrwonił majątek na zaspokojenie swoich fantazji erotycznych. Od śmierci Sulejmana Wspaniałego, która wieńczyła „Wspaniałe stulecie”, minęło 37 lat. Jak w tym czasie radził sobie na tronie Imperium Osmańskiego syn najpotężniejszego sułtana Selim II? Nie dowiesz się tego z kontynuacji serialu. Za to książka Faktu ujawnia, że władca zwany Pijakiem wymigiwał się od swoich obowiązków. Nie przygotował też swoich synów do przejęcia władzy. Wnuk Sulejmana Murad III w dniu wstąpienia na tron wydał na mocy prawa wprowadzonego przez przodków rozkaz uduszenia swoich pięciu braci. Jeszcze okrutniejszy okazał się jego syn Mehmed III, któremu nie wystarczyło pozbycie się 19 braci. Kazał też udusić ponad 20 sióstr, a nałożnice, które były w ciąży z jego ojcem, polecił utopić w morzu. O innych – nie mniej zwyrodniałych – poczynaniach członków dynastii osmańskiej będzie można przeczytać w książce Faktu „Upadek imperium Sulejmana”., że władca zwany Pijakiem wymigiwał się od swoich obowiązków. Nie przygotował też swoich synów do przejęcia władzy. Wnuk Sulejmana Murad III w dniu wstąpienia na tron wydał na mocy prawa wprowadzonego przez przodków rozkaz uduszenia swoich pięciu braci. Jeszcze okrutniejszy okazał się jego syn Mehmed III, któremu nie wystarczyło pozbycie się 19 braci. Kazał też udusić ponad 20 sióstr, a nałożnice, które były w ciąży z jego ojcem, polecił utopić w morzu. O innych – nie mniej zwyrodniałych – poczynaniach członków dynastii osmańskiej będzie można przeczytać w książce Faktu „Upadek imperium Sulejmana”.

Informacje dodatkowe o Upadek imperium Sulejmana:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Upadek imperium Sulejmana

Upadek imperium Sulejmana - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2018-03-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Miałam, 52 (70) książki 2018, Historyczne,

Krótka ściaga z historii władców Turcji znanych z drugiej części serialu Wspaniałe stulecie. We wstępie obiecano porównanie faktów historycznych z wydarzeniami z serialu. Za bardz tu tego nie dostrzegam. Moze jak toś obejrzy wersję filmową to widzi różnice. Ja serialu nie widziałam, więc książka mi dużo nie wniosła. Raczej dla fanów.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski