Truskawki z szamponem

Co kryje się pod lakierowaną okładką magazynu dla kobiet? Nieco mniej błyszcząca rzeczywistość. Autorka zna ją dobrze i uchyla rąbka tajemnicy. Jej satyra na środowisko to eksplozja ironicznego humoru. Rodzimy diabeł nie ubiera się u Prady, maluje się używanymi kosmetykami, a na bankietach jest skupiony niczym pilot myśliwca. Dwudziestodziewięcioletnia Joanna, dotychczas pisująca do dziennika, rozpoczyna pracę w miesięczniku dla kobiet „Cud na Twarz”. Mimo że nie ma doświadczenia w tej branży, postanawia zmierzyć się z tym zadaniem i zostać świetną dziennikarką piszącą o urodzie. Tymczasem jej chłopak otrzymuje propozycję pracy w Londynie. Mimo to Joanna zostaje w kraju, by zrobić karierę. Krok po kroku obserwujemy jej wkraczanie w świat kobiecego piękna – sposób poznawania opisywanych kosmetyków, udział w konferencjach, redakcyjną atmosferę, kontakty z firmami kosmetycznymi, wizażystami, fotografami. Autorka z ironicznym zacięciem zdradza kulisy pracy w redakcji pisma kobiecego i zaskakujące dla laika zasady wyboru tematów, pozyskiwania informacji i tego, czy warto naprawdę wierzyć kolorowym czasopismom.

Informacje dodatkowe o Truskawki z szamponem:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009-12-02
ISBN: 978-83-7648-099-2

Kup książkę Truskawki z szamponem

Truskawki z szamponem - opinie o książce

Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Biblioteka,
Zwykłe czytadło. Czyta się w miarę dobrze i szybko. Są momenty śmieszne ale są też i nudne. Bohaterka pokazuje czytelnikowi pracę w magazynie od tak zwanej kuchni.
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2011-07-13, Ocena: 2, Przeczytałam,

Książka „Truskawki z szamponem” trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem i zainteresował mnie jej przewrotny tytuł.

Narratorką powieści jest Joanna – dziennikarka zatrudniona w  czasopiśmie dla kobiet. To dla niej nie lada wyzwanie, gdyż kobieta jest nowa w tej branży. Dzięki niej możemy poznać ten dość hermetyczny światek od kuchni. Są więc spotkania, szkolenia, konferencje i próbki kosmetyków do przetestowania przez mniej lub bardziej znane osoby. Do zadań Joanny należy wyszukiwanie tematów i opisywanie efektów.

Autorka skupia się przede wszystkim na stosunkach w wydawnictwie magazynu „Cud na twarz”, pokazuje warsztat pracy dziennikarki i stara się podejść do wszystkiego  z dystansem.

Jak dla mnie przeciętna książeczka. Forma powiązanych tematycznie felietonów to dobry zamysł autorki, ale ani ironia, ani satyra, ani humor do mnie nie przemówiły. Dobrnęłam do końca tylko po to, aby szybko o tej książce zapomnieć.  Skutecznie wyleczyłam się chyba także z sięgnięcia po książki Lauren Weisberger. Nie moja bajka.

Avatar użytkownika - annna84
annna84