To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara

Album jest owocem pracy twórczej fotografa podczas jego wielu pobytów w Bukowinie Tatrzańskiej. Przez blisko dwa lata towarzyszył on mieszkańcom tej góralskiej miejscowości w ich codziennym życiu, starając się utrwalić ich zwyczaje, emocje, charaktery oraz bogatą kulturę. Tak powstał niezwykły portret współczesnych górali. Podążając za nowoczesnością nie tylko nie wyrzekli się oni swoich korzeni, ale z szacunkiem odnoszą się do swojej tradycji. Przywiązują wagę do religijnych praktyk czy starych zwyczajów. Hołdują wartościom rodzinnym i rytuałom, które spajają ich wspólnotę – źródło ich siły. Obecna na zdjęciach tatrzańska przyroda podkreśla z kolei bliskość człowieka z naturą i jej nadrzędny wpływ na życie w tym miejscu. Zdobycie zaufania bohaterów zdjęć oraz nawiązanie z nimi bliskich relacji pozwoliło fotografowi uchwycić kalejdoskop prawdziwych emocji, które są częścią ich codziennego życia.

W projekcie tym wspierała fotografa Fundacja Bukovina. Teksty przygotował pisarz i podróżnik – Grzegorz Kapla. Album To co ważne. Górale, tradycja i wiara stanowi swego rodzaju hołd twórców i partnerów projektu oddany góralom oraz wyznawanym przez nich wartościom.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi powstał zbiór ponad 130 obrazów, które odzwierciadlają fenomen współczesnej góralszczyzny. Góralszczyzna to zjawisko, które od lat mnie fascynuje. Trzeba było dużego poświęcenia i dwóch lat pracy, aby uchwycić jego istotę, wyjątkowość i głębię. Do tego celu wybrałem Bukowinę Tatrzańską, bo właśnie tu można znaleźć to, co wyraziście kojarzy się z pojęciem prawdziwej góralszczyzny – podkreśla fotograf Tomasz Tomaszewski. Projekt ten ma dla nas szczególny, bardzo osobisty charakter. To portret góralszczyzny i prawdziwy obraz naszego pokolenia. Zawiera się w nim cała prawda o nas i naszych wartościach. Taką prawdę i taką właśnie historię chcemy przekazywać następnym pokoleniom – podkreśla Edward Kuchta, prezes Fundacji Bukovina i rodowity góral.

Mecenasem projektu jest Fundacja Bukovina. Inicjuje ona i wspiera projekty służące propagowaniu kultury, turystyki i sportu w regionie. Jej założycielem jest Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne, właściciel Hotelu Bukovina oraz Term Bukovina.

Informacje dodatkowe o To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-12-12
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7596-718-0

Kup książkę To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara

To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski