Titanic. Recepcja katastrofy w prasie polskiej (1912)

Tematyka niniejszej publikacji skoncentrowana jest na sposobie przedstawiania katastrofy Titanica na łamach prasy polskiej w 1912 roku. Autor zaznacza, że nie interesuje go rekonstrukcja wydarzeń a jedynie to, jak płynęła i kształtowała się informacja na ten temat w dziennikach i jak była przez autorów i redaktorów opracowywana w tygodnikach i miesięcznikach. Książka składa się z dwóch części W pierwszej wyodrębniono kilkadziesiąt przewijających się i powtarzanych w dziennikach motywów treściowych, określonych mianem fraktali. W części drugiej omówiony został zupełnie inny tryb recepcji katastrofy w tygodnikach i miesięcznikach, które operowały informacją znaną czytelnikowi z prasy codziennej tak, by uczynić ją atrakcyjną dla swoich odbiorców

Informacje dodatkowe o Titanic. Recepcja katastrofy w prasie polskiej (1912):

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-04-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7784-120-4

Kup książkę Titanic. Recepcja katastrofy w prasie polskiej (1912)

Titanic. Recepcja katastrofy w prasie polskiej (1912) - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-04-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Dla osób interesujących się tematyką Titanica jest to pozycja obowiązkowa. Praca pana Stępnika świetnie przedstawia wydarzenie katastrofy z perspektywy XX wiecznej prasy polskiej. Wiele zawartych w niej informacji, faktycznie później stało się autentycznymi opisami historycznymi. Osobiście uważam, że ciekawszą częścią książki jest pierwsza część, która omawia gazety codziennie - więcej jest podanych ciekawostek, poza tym relacja na bieżąco, bez dystansu czasowego jest bardzo żywa. Druga część, która dotyczy tygodników, miesięczników jest bardziej opisowa, moralizatorska, podsumowująca. Polecam, ponieważ można spojrzeć na to wydarzenie z mało znanej (ale jednakże bardzo ciekawej) perspektywy prasy z trzech zaborów.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski