Szkarłatna głębia

Zima roku 1934. W elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi nie tylko odnaleźć nieuchwytnych zabójców, ale także przełamać zmowę milczenia panującą w tej hermetycznej społeczności, żyjącej na obrzeżach cywilizacji.

Abell niezmordowanie tropi morderców. Ale w tym śledztwie nic nie jest oczywiste. Mnożą się fałszywe, prowadzące donikąd tropy. Obłąkańcze idee, niewygasłe namiętności, walka o władzę, zwykła chciwość? Wszystko może być prawdą - lub tylko jej pozorem. A gdy Abell wreszcie zbliży się do sedna sprawy, na jego drodze stanie przeciwnik równie zdeterminowany i przenikliwy, jak on sam. I podnoszący nieustannie stawkę w grze, której ceną jest ludzkie życie...

W tle sugestywnie odmalowany klimat lat 30. w Prusach Wschodnich. Marszruta zbrodni wiedzie przez niemiecki Elbląg, katedrę we Fromborku i skute mrozem mennonickie wioski na Mierzei Wiślanej.

Zagadkowe morderstwa, tajemnice menonitów i skrwawiony bursztyn, oto zaskakujący finał trylogii z Christianem Abellem w roli głównej.

Informacje dodatkowe o Szkarłatna głębia:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-05-09

Kup książkę Szkarłatna głębia

Szkarłatna głębia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-07-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"...jeśli jest zbrodnia, musi być także kara. Inaczej na tym świecie nie dałoby się żyć."

Spotkanie z kryminałem w barwnej, przekonującej i wciągającej historycznej oprawie. Przenosimy się do Elbinga (Elbląga), Kahlberga (Krynicy Morskiej), Bodenwinkel (Kątów Rybackich), Fromborka (Frauenburga), choć wciąż wnikamy w Danzig (Gdańsk) roku tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego. Obserwujemy pogłębioną hitleryzację wielu dziedzin życia społecznego, przejęcie władzy przez nazistów w Wolnym Mieście Gdańsku. To też okazja do poznania historii przemysłu bursztynowego, oraz dziejów mennonitów żyjących na terenach Mierzei Wiślanej. Właśnie takiej wzbogacającej wartości dodanej poszukuję w powieściach kryminalnych w klimacie retro, przedstawionych z pasją i zrozumieniem, w plastycznym, ładnym językowo stylu, dającym gwarancję przyjemnego czytania. Przenikamy do historycznych faktów, postaci i zdarzeń, które okraszone wyważoną fikcją, sprawnie odwołują się do wyobraźni czytelnika.

W trzecim tomie intryga została bardziej rozbudowana niż miało to miejsce w pierwszym ("Czarny manuskrypt") i drugim ("Martwy błękit"), jednak nadal sprawia wrażenie pełnienia tła a nie wiodącej roli. Śledztwo prowadzone przez Christiana Abella, radcy kryminalnego z gdańskiej Kripo, podąża w kilku obiecujących kierunkach, interpretujemy zachowania potencjalnych przestępców, ale zbyt szybko domyślamy się, kto jest czarnym charakterem odpowiedzialny za wyrządzone zło. Autor podtrzymuje zasadę wzbogacania powieści elementami sensacji, wikłania głównego bohatera w niebezpieczne sytuacje, w których łut szczęścia decyduje o przetrwaniu. Co ciekawe, choć Abell należy do inteligentnych policjantów, często brakuje mu sprytu, potrafi oddać się emocjonalnemu zaślepieniu pakując się w nieprzemyślane akcje, zarówno w sferze zawodowe, jak i prywatnej.

Sprawa brutalnego okaleczenia przywódcy wspólnoty mennonickiej, cieszącego się wielkim szacunkiem wśród lokalnej społeczności, szokuje i zadziwia. Kto mógłby życzyć śmierci poważanemu duchowemu przewodnikowi? Czym człowiek z nieposzlakowaną opinią miałby się komuś tak mocno narazić? Dochodzenie stawia wiele takich znaków zapytania, od początku nic nie układa się tak jak powinno, rośnie stopień trudności, zaś zmowa milczenia wydaje się nie do pokonania. Abell boleśnie przekonuje się, że ma przeciwko sobie brutalnego, pozbawionego skrupułów i znakomicie zorientowanego w jego posunięciach nieprzyjaciela.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2020-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przywódca menonitów, Wim Oxelrode, zostaje w okrutny sposób zamordowany przez nieznanego oprawcę. Sprawę ma wyjaśniać radca kryminalny, Christian Abell, który przeważnie działa według własnych zasad. Jak  zawsze towarzyszy mu nieodłączny towarzysz, wachmistrz Kukulka. Niebawem radca ma okazję poznać córkę owego przywódcy, która początkowo odnosi się niechętnie do mężczyzny. Przed Christianem Abellem rozpoczyna się długa i zawiła sprawa pełna niebezpiecznych wyzwań. Jednakże radcy nie brakuje odwagi i determinacji w dążeniu do wypełnienia powierzonego mu zadania. Czy i tym razem radcy uda się rozwiązać kolejną trudną sprawę?

Niebawem w kaplicy zostaje zamordowany przywódca menonitów. Sprawę tę ma wyjaśniać Christian Abell. Pierwszy trop pada na Maximiliana Mossa, który niegdyś podobno miał romans z żoną przywódcy. Jak się okazuje mężczyzna zamieszany był w podejrzane interesy. Niezrażony radca mimo wszelkich zaprzeczeń podejrzanego co do interesów wytrwale poszukuje odpowiednich wskazówek, dzięki którym mógłby postawić zarzuty. Śledztwo zdaje się znacznie przedłużać. Radca ciągle draży sprawę związaną z Mossem, lecz ta zdaje się być o wiele bardziej zawiła i niebezpieczna niż można by przypuszczać. Przy okazji Abell poznaje córkę zmarłego przywódcy, która pilnie przestrzega zasad panujących w religijnej wspólnocie...

Tymczasem wolne miasto Gdańsk przestaje być powoli niezależnym miastem i poddaje się wpływom nazistów. Coraz częściej słychać o Adolfie Hitlerze, który obejmuje stanowisko kanclerza Niemiec wywołując rozmaite reakcje z ówczesnych środowisk. Abell, niezbyt zachwycony tą sytuacją, stara się nie mieszać w politykę. Jego postawa nie podoba się innym osobom z jego środowiska, które zdają się być  zadowolone z obecnej sytuacji.

"Szkarłatna głębia" jest trzecim tomem z cyklu o Christianie Abellu. Autorem "Szkarłatnej głębi" jest oczywiście Krzysztof Bochus, który znany jest również z innych powieści kryminalnych takich jak " Lista Lucyfera", "Boski znak" oraz "Wachmistrz". Wszystkie tomy z cyklu o Christianie Abellu ukazały się nakładem wydawnictwa Muza.

"Szkarłatna głębia" nie odstaje poziomem od pozostałych tomów z tego cyklu. Jest to retro kryminał z wątkiem historycznym. Obok sprawy związanej z brutalnym zabójstwem pojawia się również wątek odnoszący się do ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej Niemiec.

Autor "Szkarłatnej głębi" w plastyczny sposób oddaje obraz niemieckiego społeczeństwa żyjącego w latach poprzedzających II wojnę światową oraz sam nastrój panujący w tamtych latach. W umiejętny sposób wplata również sprawę związaną z tajemniczym zabójstwem menonickiego przywódcy. Nie szczędzi również szczegółowych opisów śledztwa, dzięki czemu można poznać bliżej świat kryminalny.

"Szkarłatna głębia" niewątpliwie zasługuje na uwagę, gdyżw interesujący sposób został przedstawiony wątek zarówno kryminalny jak i historyczny. Autor w umiejętny sposób łączy te dwa wątki i przedstawia je w przystępny sposób. Nie sposób też przejsć obojętnie obok historii wspólnoty menonickiej i jej zwyczajów.

Na korzyść powieści przemawiają między innymi szczegółowe opisy prowadzonego śledztwa, dzięki czemu można wniknąć głębiej w świart przestępczy oraz poznać bliżej środowisko policyjne. Znakomicie odnajduje się w tym świecie główna postać a mianowicie sam Christian Abell, człowiek o nieprzeciętnej inteligencji i sprycie. Sama akcja powieści zdaje się toczyć w swoim tempie, by w odpowiednim momencie odsłonić zakończenie.

Sami bohaterowie znakomicie wpisują się w całą tę sytuację. Każdy z bohaterów na swój sposób odgrywa własną rolę, przywdziewa własną maskę. Dobrym przykładem może byc postać Maximiliana Mossa, który skrywa przed Christianem Abellem niejedno oblicze.

Uważam, że powieść jest przeznaczona nie tylko dla osób zafascynowanych światem kryminalnym ale również światem historycznym. Serdecznie polecam tę powieść.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

„Szkarłatna głębia“ to świetnie napisana powieść kryminalna w stylu retro, który wiedzie nas przez meandry ludzkich słabości, umysłu i namiętności. W barwnym i plastycznym stylu autor dostarcza nam mnóstwo okazji, byśmy poczuli przysłowiowe „ciarki na plecach“. Ogromnym plusem jest wartka akcja, umiejętne wplecenie realnych postaci i wydarzeń do fikcyjnej, dobrze przemyślanej fabuły, a także tajemnice skrywane w kręgu zamkniętej wspólnoty oraz wątek miłosny.

To powieść dla osób lubiących nietypowe kryminały, które zostały napisane nieszablonowo i w wysmakowanym stylu, nadszarpniętym zębem czasu. Poza wątkiem kryminalnym autor urozmaicił tę historię informacjami związanymi z zabytkami i ciekawostkami Pomorza a także wątkiem miłosnym. Główny bohater musi zmierzyć się nie tylko z prowadzoną sprawą ale też z wyborami mającymi wpływ na jego prywatne życie.

Bardzo dobry kryminał, którego akcja osadzona jest  tuż przed II wojną światową w Gdańsku i jego okolicach.

To moje trzecie spotkanie z autorem, trzecie bardzo udane! To także trzecie spotkanie z radcą kryminalnym Abellem. Mamy rok 1934, czyli niedługo przed wybuchem II wojny, znakomicie oddany klimat tamtych czasów, ma się wrażenia bycia tuż obok.

Zaczyna się od brutalnego morderstwa, później pojawia się kolejna ofiara, jeśli dodać do tego zamkniętą społeczność mennonicką, trochę miłości, porwania, pościgi, strzelaniny, kopalnię bursztynu – otrzymamy znakomitą mieszankę, którą polecam każdemu fanowi kryminału retro!

Jeśli chcecie poczytać, jak prowadzono śledztwo prawie wiek temu, bez analizy dna i odcisków palca, bez komputerów i telefonów komórkowych (tak, tak, były takie czasy! ;)) to coś dla Was! Serdecznie polecam i mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja do spotkania z Abellem.

Avatar użytkownika - Estrella23
Estrella23
Przeczytane:2018-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Szkarłatna głębia” przenosi czytelnika na zaśnieżone Pomorze 1934 roku. Christian Abell zostaje wezwany do kolejnej zbrodni. Tym razem musi zająć się sprawą Wima Oxelrode – starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej, który został oślepiony i pozbawiony języka. Wkrótce w równie makabryczny sposób zostaje zamordowany kolejny członek wspólnoty. Tym razem Abell stanie przed naprawdę trudnym wyzwaniem. Jak znaleźć mordercę skoro wspólnota mennonicka solidarnie milczy i nie jest skoro do współpracy z policją? Radca kryminalny nie zamierza się tak szybko poddać. Jednak na jego drodze stanie godny go przeciwnik, który będzie wyprzedzał go o krok. Abell wplącze się w niebezpieczną grę, która może kosztować go nawet życie ukochanej osoby.

Krzysztof Bochus zabiera czytelnika w lata 30. XX wieku do Prus Wschodnich od Elbląga, po Frombork i Mierzeję Wiślaną. Autor dobrze oddał klimat ówczesnych czasów, kiedy naziści przejmują władzę polityczną, usuwają z urzędów swoich przeciwników, na ścianach wiszą portrety Adolfa Hitlera, a płomienne przemówienia trafiają do serc wielu ludzi.

Tym razem autor postanowił umieścić zbrodnię w mennonickiej wspólnocie. Mennonici od wieków żyją w hermetycznym świecie w którym religia jest drogowskazem, przestrzegają ściśle narzuconych zasad. Śmierć przywódcy wspólnoty, który postępował zgodnie z religią jest dla menonitów zaskoczeniem. Abell przekonany, że wśród nich kryje się zabójca, musi wniknąć do zamkniętej społeczności i zyskać ich zaufanie. W czasie śledztwa wychodzi na jaw zbrodnia sprzed lat i osoba Maximiliana Mossa. Długi czas radca kryminalny błądzi we mgle, a wiele tropów prowadzi go do nikąd. Nieoczekiwanie śledztwo przybiera inne tory. Abell angażuje się w sprawę kradzionego bursztynu. Zaabsorbowany nowym tropem nie zauważa, że rozpoczyna grę z niebezpiecznym przeciwnikiem, który umiejętnie podsuwa mu fałszywe ślady.

Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że wątek morderstwa gdzieś znika a na pierwszy plan wysuwa się nowa sprawa. Jednak niech was to nie zmyli. Autor tym sposobem uśpił czujność czytelnika, by potem go zaskoczyć. Bochus umiejętnie splótł ze sobą te dwa wątki, które doprowadziły do zaskakującego finału. Ostatnie 100 stron powieści to istna petarda. Siedziałam jak na szpilkach i z zapałem przewracałam kartkę za kartką, aby poznać prawdę i zobaczyć, jaką kartę trzyma w zanadrzu Abell. Nieoczywisty i zagadkowy Christian Abell w tej części zaskakuje po raz kolejny inteligencją, ale także na moment traci czujność, co może kosztować go naprawdę wiele....

Krzysztof Bochus zaserwował zagadkę kryminalną na najwyższym poziomie. W historii nic nie było oczywiste i schematyczne. "Szkarłatna głębia" przenosi czytelnika w ponure lata 30. XX wieku i zatrzymuje go na kilka godzin, serwując dobrą rozrywkę czytelniczą. Autor nie wykłada od razu wszystkich kart na stół, lecz trzyma czytelnika w napięciu aż do samego końca. Świetnie skonstruowana historia, wyraziści bohaterowie i zaskakujące rozwiązanie to niewątpliwe zalety tej powieści. Mogę śmiało napisać, że warto było czekać na "Szkarłatną głębię"

Czarny manuskrypt
Krzysztof Bochus0
Okładka ksiązki - Czarny manuskrypt

Mroczny kryminał rozgrywający się w fascynujących latach 30. na niemieckim Pomorzu.  Miastem Marienwerder (Kwidzyn) wstrząsają krwawe morderstwa, których...

Martwy błękit
Krzysztof Bochus0
Okładka ksiązki - Martwy błękit

W Sopocie znalezione zostają zwłoki znanego żydowskiego kolekcjonera i wyznawcy Kabały - Saula Rottenberga. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Wkrótce...

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun