Szeregowiec Doss

Poznaj nieznane fakty z życia Desmonda Dossa, jednego z najbardziej nietypowych bohaterów amerykańskiej armii. Choć odmówił noszenia broni, uratował z wojennego piekła dziesiątki żołnierzy. Historia tego niezwykłego człowieka zainspirowała Mela Gibsona do wyreżyserowania filmu “Przełęcz ocalonych” (premiera filmu w Polsce 4 XI 2016).

„Doss, gdy pójdziemy walczyć, nie wrócisz żywy. Sam cię zastrzelę!”. „Jesteś zwykłym tchórzem!”.

Młody sanitariusz wrzucony w piekło wojny na Okinawie w obliczu pewnej śmierci ratuje dziesiątki rannych żołnierzy. Koledzy szeregowca Dossa, którzy wcześniej drwili z jego wiary i odmowy używania broni, teraz zawdzięczali mu życie. Niewiarygodne czyny przyniosły mu uznanie prezydentów i generałów, czyniąc go jednym z najbardziej nietypowych amerykańskich bohaterów.

Książka zawiera liczne wspomnienia z życia legendarnego żołnierza Desmonda Dossa oraz mało znane wątki o nierzadko osobistym charakterze. W rzeczywistości pokazuje skromnego człowieka i wyjawia źródło jego niepojętego heroizmu.

Powiedzieli o Dossie:
„Dzięki niezwykłej odwadze i niezachwianej determinacji w obliczu skrajnie niebezpiecznych warunków starszy szeregowy Doss ocalił życie wielu żołnierzy. Jego imię będzie (…) symbolem wybitnej odwagi, sięgającej daleko poza granice obowiązku” (Harry Truman, prezydent USA)

„Desmond dokonał czegoś, czego większość z nas nigdy nie będzie w stanie sobie nawet wyobrazić. Co najwyżej możemy stawiać go sobie za ideał, do którego warto w życiu dążyć” (Mel Gibson, aktor, reżyser).

„Zbyt mało jest na świecie ludzi takich jak Desmond, którzy tak dobrze znają samych siebie, że potrafią usłyszeć swój cichy wewnętrzny głos” (Andrew Garfield, odtwórca głównej roli w Przełęczy ocalonych).

„Desmond Doss, kawaler Medalu Honoru Kongresu Stanów Zjednoczonych, nie wstydził się swojej wiary i wytrwał pomimo wielkich przeciwności i prześladowania” ( Keith Morgan, dyrektor krajowy Cru Military).

Informacje dodatkowe o Szeregowiec Doss:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Desmond Doss Conscientious Objector: The Story of an Unlikely Hero
Tłumaczenie: Iwona Fijałkowska

Tagi: Przełęcz ocalonych