Szampańskie dni

Brawurowa opowieść o tym, jak Francisco Oller i Martinell potrafił z niczego zbudować małe imperium –słynnej fabryki korków do szampana.

Niezwykła – nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa historia – młodego Katalończyka bez grosza przy duszy, który na obcej francuskiej ziemi stał się przemysłowcem pełną gębą. I o jego potomkach, którzy poszli w ślady Francisca.

Opowieść o biznesmenie dżentelmenie, który już jako chłopak bystry, pomysłowy, rzetelny (a zarazem... podszytym lękiem, by nigdy nie dołączyć do grupy Katalończyków żyjących w nędzy na ulicach) potrafił walczyć o swoje marzenia. O łucie szczęścia i genialnejumiejętności kojarzenia faktów – bo cóż może być bardziej potrzebne w Szampanii niż dobry hiszpański korek?

O żyłce do interesów – bo co może lepiej wiązać klientów z firmą, niż przyjacielskie kontakty? A w nich Francisco był prawdziwym mistrzem.

Podobnie jak w obsadzaniu stanowisk i planowaniu małżeństw swoich dzieci, które również służyły budowie imperium.Nie obyło się jednak bez sprzeciwiania się woli ojca, ucieczek z domów, potajemnych miłości, zerwanych zaręczyn, mezaliansów, ostrych konfliktów pokoleń. Zawrotne tempo i barwny język opowieści, świetnie oddające tło historyczne (dwie wojny światowe, kryzysy i czasy prosperity) gwarantują znakomitą lekturę. Tę książkę czyta się po prostu jednym tchem. A może raczej – jednym haustem, bo to przecież Szampańskie dni. I gdyby nie to, że to prawdziwa – udokumentowana przechowywanymi w Deutsche Banku listami i innymi archiwaliami – spisana przez prawnuka Ollera saga rodzinna od początku XIX wieku po dzień dzisiejszy, trudno byłoby w tę historię uwierzyć. Historię o budowaniu i odbudowywaniu ze zgliszczy. I o tym, co najważniejsze i silniejsze niż wszystko – o miłości i najmocniejszych z mocnych więzach rodzinnych.

Informacje dodatkowe o Szampańskie dni:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-06-17
ISBN: 978-83-64700-57-6

Kup książkę Szampańskie dni

Szampańskie dni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2016-04-26, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka ,,Szampańskie dni" to wspaniała saga rodzinna głównie osadzona na przełomie XIX i XX wieku. Opowiada o determinacji i odwadze w dążeniu do celu, mimo pojawiających się po drodze przeszkód- pokrzepia i daje wairę w to, że ciężką pracą naprawdę możemy dojść do czegoś wielkiego. Rafel Nadal spisał dzieje swojej rodziny, w której nie brakowało mocnych charakterów i barwnych osobowości. Powieśc ukazuje silne więzy rodzinne, tradycje i obyczaje. Czyta się wprost wyśmienicie, szczególnie polecam tę książkę na lato i słoneczny wypoczynek, gdyż ta historia świetnie się w to wkomponuje.
Avatar użytkownika - Magnolia6
Magnolia6
Przeczytane:2018-12-30, Przeczytałam,
Klątwa rodziny Palmisano
Rafel Nadal0
Okładka ksiązki - Klątwa rodziny Palmisano

W małej wiosce w Apulii pod koniec pierwszej wojny światowej, dwie kobiety postanawiają odmienić przeznaczenie nowonarodzonego Vitantonio Palmisano. Dwudziesty...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski