Spowiedź

Oryginalna, pełna wersja świadectwa Calka Perechodnika — mieszkańca Otwocka, policjanta żydowskiego w tamtejszym getcie, kronikarza Zagłady. Zapis, powstały w 1943 roku, stał się tekstem niemal kanonicznym, cytowanym w wiekszości poważniejszych opracowań na temat Holokaustu.

Informacje dodatkowe o Spowiedź:

Kup książkę Spowiedź

Spowiedź - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
Calek Perehodnik, policjant z getta otwockiego, ukrywając się w Warszawie u Polki w domu spisuje tragiczne dzieje swoje i swoich najbliższych. W swojej "Spowiedzi" obarcza winą za śmierć żony i dwuletniej córeczki nie tylko Niemców, ale także "podłość polską", "tchórzostwo żydowskie" oraz samego siebie. On sam bowiem był zbyt pewny tego, że jako pracownik policji żydowskiej jest nietykalny wraz z całą rodziną i nie robił nic, by ukryć najbliższych po aryjskiej stronie, gdy miał ku temu okazję. Samo spisanie tych pamiętników przez autora miało za zadanie utrzymać pamięć o jego ukochanych kobietach - żonie i córce. dziś jest ciekawym świadectwem losów żydostwa polskiego podczas wojny, do końca której sam autor niestety nie dożył. Jest to książka, którą najciężej mi się czytało z całej serii "Żydzi polscy". Nie powiem, jest ciekawa, ale przemyślenia Perehodnika i jego obarczanie się winą często wybijały mnie z głównego wątku.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski