Spotkanie ze starożytną Mezopotamią

Starożytną Mezopotamię warto poznać. Jest to świat pierwszej Wielkiej Cywilizacji, a jako taki jest pod względem cywilizacyjnym również naszym światem. Norwid mówi: Ja - ciałem - zza Eufratu. Ale świat Starożytnej Mezopotamii wydaje się być dla nas pod każdym względem daleki i obcy - trudno go poznać i zrozumieć. I tu ukazuje się wartość książki. Autor pisze zwięźle, prosto i jasno. W treściwych, krótkich rozdziałach przedstawia kolejne etapy cywilizacyjne i zasadnicze rysy tego wynurzającego się świata. Rolnictwo, ceramika, wytopienie pierwszych metali, budowa wielkich miast, organizacja tych wielkich społeczności, wynalezienie pisma, zryw do tworzenia dzieł z jednej strony najbardziej gigantycznych, a z drugiej najbardziej finezyjnych: ogromne świątynie, pałace - twierdze, rozwój techniki, literatura, arcydziełka cylindrycznych pieczęci. Widzimy: to wszystko jest rzeczywiście początkiem naszego świata, zaczynamy też zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za dalszy los tak ubogaconej Ziemi. Autor wie, że ten obraz jest w jakiejś mierze jego subiektywnym spojrzeniem ale jest jednocześnie i jego przeżyciem. Jesteśmy przekonani, że książka pobudzi polskiego Czytelnika do większego zainteresowania się Mezopotamią jak i pracami naszych asyriologów.

Informacje dodatkowe o Spotkanie ze starożytną Mezopotamią:

Spotkanie ze starożytną Mezopotamią - opinie o książce

Avatar użytkownika - melkart1
melkart1
Przeczytane:2023-01-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Fajna książka, ale niesamowicie zwięzła. Zabrakło mi przypisów, skąd Autor wziął teksty, a w tekście znalazlem kilka literówek

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski