Ślepy instynkt

Ośmioletnia niewidoma dziewczynka bawiąca się w ogrodzie zostaje w upalny dzień uprowadzona. W tym czasie jej rodzice – bezrobotny ojciec i matka sprzątaczka – śpią kompletnie pijani, zaś brat, który miał na nią uważać poszedł grać w piłkę z kolegami. Sprawca nie pozostawił po sobie żadnych śladów. Ciała dziewczynki nigdy nie znaleziono. Policja nigdy nie rozwiązała zagadki.

Po dziesięciu latach porwana zostaje kolejna niewidoma ośmioletnia dziewczynka, zadziwiająco podobna do dziecka uprowadzonego przed laty. Sarę porzuciła matka alkoholiczka, zaś ojciec jest nieznany. Prowadząca śledztwo komisarz Franciszka Gottlob łączy ze sobą oba przypadki, podejrzewając, że może chodzić o pedofila, który ujawnił się po latach. Tym razem jednak sprawca pozostawił ślad.

Informacje dodatkowe o Ślepy instynkt:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2013-06-11
ISBN: 978-83-7508-698-0

Kup książkę Ślepy instynkt

Ślepy instynkt - opinie o książce

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Max miał szesnaście lat, kiedy z ogrodu przy ich domu została uprowadzona jego siostra. Ośmioletnia Sina była radosną, pełną optymizmu, niewidomą od urodzenia dziewczynką, którą Max miał się opiekować. Zawiódł. Od dnia jej zniknięcia minęło już dziesięć lat a poczucie winy i ogromnej straty nie opuszcza Maxa nigdy. Zerwał wszelkie kontakty z nieodpowiedzialnymi rodzicami i zrobił karierę jako bokser. Kiedy kontaktuje się z nim Franziska Gottlob, komisarz policji, i wypytuje go o sprawę zaginionej siostry jednocześnie informując o zaginięciu innej niewidomej dziewczynki, w Maxie odzywa się nadzieja na znalezienie sprawcy porwania jego siostry. "Ślepy instynkt" to bardzo dobrze napisany kryminał, w którym sporo się dzieje, choć akcja nie jest naszpikowana trupami. Krótkie rozdziały i świetny styl autora sprawiają, że książka wciąga od pierwszej strony i nie pozwala się od siebie oderwać. Bohaterowie są dobrze wykreowani, wiarygodni, ludzcy, zwyczajni. Fabuła mnie zaskoczyła. Postać bohatera negatywnego jest ciekawa i nietypowa. Facet porywa niewidome dziewczynki, by trzymać je przy życiu i poddawać nieustannym torturom. Tortury te związane są z egzotycznymi, jadowitymi pająkami. Obrzydliwość. Narracja jest trzecioosobowa. Autor pozwala nam poznać historię z kilku punktów widzenia, w tym również sprawcy porwań. Z tym zboczeńcem poznajemy się już na początku, chociaż nie znamy jeszcze jego tożsamości. Nie było mi ciężko domyślić się w pewnym momencie kto jest sprawcą, chociaż i tak jedna rzecz w końcówce mnie zaskoczyła. Akcja osadzona jest w Hanowerze i okolicach. Autor dość szczegółowo opisuje chwile, jakie uprowadzona Sara musi spędzać w stworzonej przez porywacza sztucznej dżungli i strach, jaki odczuwa niewidoma osoba, gdy zostaje narażona na nowe, nieznane i przerażające bodźce. Podobała mi się także kreacja Maxa, silnego, odnoszącego sukcesy boksera, który w głębi duszy nigdy nie wybaczył sobie błędu młodości. Jego miłość do siostry jest mocnym punktem książki. "Ślepy instynkt" to szósta książka tego autora i niestety jedyna, jaka została wydana w Polsce. Szkoda, bo Winkelmann pisze naprawdę dobrze. W jego książce jest miłość, gniew, strach i morderstwo. Nienawiść, upokorzenie i nadzieja. Kartki przewracają się same, historia wciąga i czasami budzi dreszczyk obrzydzenia. Podobała mi się bardzo.
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - katarzynajanoszek
katarzynajanoszek
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52, Kryminały,
Dobry kryminał, który ma bardzo dobre zakończenie i dobre tempo akcji.
Avatar użytkownika - wika9
wika9