Serialista

Harry Bloch, depresyjny ghostwriter, który zajmuje się pisaniem literatury brukowej i pornograficznej pod zmyślonymi nazwiskami i ledwo wiąże koniec z końcem, pewnego dnia dostaje propozycję nie do odrzucenia. Ma spisać wspomnienia Dariana Claya, seryjnego mordercy kobiet, czekającego na wykonanie wyroku śmierci. Clay proponuje układ - Harry będzie spotykał się z jego fankami i pisał o nich erotyczne opowiadania, w zamian dostanie biografię mordercy. Wkrótce jednak dziewczyny zaczynają ginąć w identycznych okolicznościach, co kobiety, o których zamordowanie oskarżano Claya. Podejrzewany przez FBI, zdesperowany pisarz musi wziąć śledztwo w swoje ręce... "Serialista" to thriller, który mrozi krew w żyłach, a jednocześnie błyskotliwa, pełna czarnego humoru i odwołań literackich powieść nowojorskiego inteligenta.

Informacje dodatkowe o Serialista:

Serialista - opinie o książce

Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
To bardzo ciekawa i wciągająca książka, którą można przeczytać, jeżeli się ma czas, w jeden dzień albo dwa. Głównym bohaterem jest Harry Bloch, który pisze powieści pod innymi nazwiskami i tożsamościami innych osób. Dla magazynu ,,Lubieżnicy" pisał jako Zaklinacz Zdzir. Pisze też książki o wampirach. Pewnego dnia dostaje lista z Zakładu Karnego Sing Sing. Więzień Darian Clay proponuje mu, aby napisał jego historię. Jest on skazany za zabójstwa kobiet i znany był, jako Morderca Fotograf. Robił zdjęcia kobietom, które potem mordował i wysyłał te zdjęcia na policję. Bloch przyjaźni się z Claire, którą poznał, gdy miał jej dawać korepetycje i zaprzyjaźnili się. W tej książce pojawiają się również takie ,,przerywniki" z fragmentami powieści głównego bohatera. Bloch decyduje się napisać książkę i jedzie do więzienia. Tam poznaje prawniczkę mordercy - Carol Floksy. Bloch ma najpierw spotykać się z dziewczynami, które piszą do Claya listy, i ma pisać o nich opowiadania erotyczne. A za każdą historię dostanie rozdział książki o jego życiu. Rodziny ofiar są przeciwne powstaniu książki, ale jest jedna sistra zamordowanej, która chce, aby powstała - Dani Giancaqrlo. Bloch zaczyna się spotykać z kobietami z listy Claya - Morgan Chase, Marie Fontanie, Sandra Dawson. Jednak nie byłby to dobry kryminał, gdyby nie doszło do kolejnego morderstwa. Spawa zabójstwa zajmuje się agent Towens. Blocha ktoś próbuje postrzelić. Książka jest naprawdę interesująca, ciekawy wątek z zabójstwami i dojściem do finału, jakim jest poznanie sprawcy. Poza tym mamy zaskoczenie, ale nie zdradzę jakie, ponieważ nie warto byłoby czytać książki. Z pewnością jest to dobry kryminał, w którym winni zostają złapani i ukarani. Warto sięgnąć po tę książkę, ponieważ autor umiejętnie buduje napięcie. Narracja jest pierwszoosobowa, za którą za bardzo nie przepadam, ale książka i tak mi się podoba. Poruszany jest tutaj problem kryminalny, jakim jest oczekiwanie więźnia na karę śmierci, ponowne zabójstwo i dochodzenie do prawdy. Kolejny temat to rodzące się uczucie pomiędzy dwójką bohaterów Blochem i Dani, ale czy z tego coś wyjdzie, czy skończy się tylko na seksie - tego nie zdradzę. Mamy też wątek przyjaźni pomiędzy uczennicą a korepetytorem i wzajemną pomoc. Polecam tę książkę, naprawdę warto ją przeczytać.
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun