reklama

Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji

Tajemnice, morderstwa, terror.

Cała prawda o sektach i technikach manipulacji stosowanych przez ich przywódców.

Kim był przywódca sekty narkosatanistów, która owijała drutem ciała swoich ofiar, aby potem móc z ich kręgosłupów robić magiczne naszyjniki?

Jak Keith Raniere sprawił, że uczestniczki warsztatów samorozwoju zamieniły się w grupę seksualnych niewolnic, którym wypalano na ciele jego inicjały?

W jaki sposób Jim Jones doprowadził ponad 900 swoich wyznawców do największego masowego samobójstwa?

Co tak naprawdę dzieje się wewnątrz sekt? Co sprawia, że ich przywódcy są w stanie uwodzić tłumy? Dlaczego tak wiele osób fanatycznie wyznaje absurdalne i groźne idee? Dzięki sprzedaży błogosławieństw Bhagwan Shree Rajneesh mógł sobie bez problemu pozwolić na zakup 93 rolls-royce'ów. Charles Manson potrafił tak zmanipulować członków swojej Rodziny, że w jego imieniu dokonywali makabrycznych zbrodni - w tym zabójstwa ciężarnej Sharon Tate.

Przed wami historia dziewięciu sekt stworzonych przez ludzi, których psychopatyczne skłonności sprawiały, że bezlitośnie wykorzystywali każdą słabość ludzkiej natury.

Sekty to jedyna taka książka - przeraża i fascynuje.

Informacje dodatkowe o Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji

Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-03-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Ja nigdy nie zgłębiałam wiedzy na temat sekt, gdyż będąc obecna przy rozmowach ludzi o różnych wiarach, a nawet przy tych, którzy twierdzą, że do żadnych nie należą, zauważyłam tam pewną zależność, którą ta książka tylko mi podkreśliła. Chodzi tu bowiem o słowo, które ma znaczenie w szerokiej skali. Mianowicie manipulacja. Ktoś, kto potrafi manipulować innymi, to człowiek bardzo mądry. Jest bardzo dobrym obserwatorem, potrafi wyczuwać emocje jakie od ludzi odchodzą, w swoich przekonaniach zawsze podkreśla nasze dobro i zauważa rzeczy, które nam przeszkadzają. I znając te kilka pojęć potrafi sprawić, że człowiek za nim pójdzie. Nie od dzisiaj wiadomo, że człowiek jest gatunkiem stadnym i pragnie gdzieś przynależeć. Potrafimy nie dopuszczać do głosy swojego prawdziwego ja tylko po to, by gdzieś ktoś nas docenił. Najlepsze kąski do zmanipulowania to osoby młode, które wciąż rozwijając się, są podatne na bunt, oraz osoby w średnim wieku, które wierzą, że jeszcze mogą na coś sobie pozwolić, że wciąż same są kowalem swojego losu. Obiecując takim osobom niestworzone rzeczy, przy czym podkreślając jak bardzo są wartościowe, jak niewiele mają do stracenia i jak dużo mogą zyskać, krok po kroczku nie są świadome, że ktoś narzuca im swoje zdanie, a pod koniec biorą je jako własne. Są dumne, że sami mogą do czegoś dojść, że są tak ważni, że ktoś zwrócił na nich uwagę. Dopieszczone ego jest lepsze od najpiękniejszej kochanki, gdyż wtedy stają się pewni siebie, którym się wydaje, że mogą zmienić świat, że jeśli nie oni, to kto? I teraz gdyby taka osoba potrafiła świadomie myśleć, wiedziałaby, że ktoś próbuje nią sterować. Jednak celowo od małego w szkołach uczą nas tego, że coś musimy. Nikt tam nie pyta co kto myśli na dany temat, choć to w tym czasie właśnie powstaje samoświadome myślenie. Tuszując je nauką, sprawdzianami, kartkówkami, wypracowaniami o scenerii kilkuset lat do tyłu, która nikomu się nie przyda, zamykamy dziecięcy umysł i świadome myślenie. Zaczynamy żyć pod kimś nie wiedząc, że mamy prawo żyć pod siebie. Ta książka pokaże wam w jakiej niewiedzy żyjemy, jak nas wykorzystują i jak dajemy się robić w balona. Odjęłam jeden punkt za mało czytelne wytłumaczenie, choć czasami wydaje mi się, że jaśniej to już nie można było tego napisać. Niech książkę przeczyta ten, komu wydaje się, że sam podejmuje własne decyzje. Powodzenia:-)

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2023-10-22,

Reportaże i historie true crime często goszczą na moim profilu. Z reguły tematy w nich poruszane są wstrząsające i mocno kontrowersyjne. Często dotyczą one seryjnych morderców, tajemniczych zaginięć, czy też przerażających wydarzeń z okresu II wojny światowej. Nigdy jednak nie miałam okazji sięgnąć po reportaż poruszający temat sekt. „Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji” to reportaż autorstwa Maxa Cutlera i Kevina Conleya, w którym autorzy na przykładzie dziewięciu „przywódców”, dogłębnie przedstawiają mechanizm działania sekty.

Kim był przywódca narkosatanistów?

Jak Keith Raniere sprawił, że uczestniczki warsztatów samorozwoju zamieniły się w grupę seksualnych niewolnic?

W jaki sposób Bhagwan Shree Rajneesh „dorobił się” 93 rolls-royce'ów?

Co takiego miał w sobie Charles Manson, że członkowie jego Rodziny w jego imieniu dokonywali makabrycznych zbrodni — w tym zabójstwa ciężarnej Sharon Tate?

Max Cutler i Kevin Conley w bardzo szczegółowy sposób, począwszy od narodzin „przywódców”, przedstawiają nam historię dziewięciu sekt, których działania wstrząsnęły światem. Dla mnie było to coś nowego, świeżego, bo tak jak wspomniałam na wstępie, temat sekt jest mi zupełnie obcy. Dochodziły do mnie strzępki informacji na temat Charlesa Mansona, ale nigdy nie zagłębiałam się w historie jego Rodziny oraz zbrodni, których dokonali.

Reportaż napisany jest bardzo rzetelnie, historie w nim opisane są wstrząsające. Już pierwsze strony dały dokładny obraz tego, z czym przyjdzie mi się zmierzyć. Nie spodziewałam się jednak, że to będzie aż tak przerażające.

„Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji” to jeden z najlepszych reportaży, jaki miałam przyjemność przeczytać. Widać ogrom pracy autorów włożony w powstanie tej książki. Cutler i Conley wykonali kawał dobrej i rzetelnej roboty, wszystkie informacje poparte są wiarygodnymi źródłami. Reportaż czyta się jednym tchem, z ogromnym zaciekawieniem, a jednocześnie niedowierzaniem, że historie w nim spisane miały miejsce w rzeczywistości, że nie są to wymysły autorów, a fakty, które szokują. Jeżeli lubicie mocne reportaże, interesuje Was tematyka sekt, to polecam Waszej uwadze „Sekty”. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2023-10-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Sekty" to zbiór faktów, które wstrząsną czytelnikiem do żywego. Nie są to historie przyjemne, a branie przykładu z ich bohaterów nie jest wskazane. Przywódcy sekt to ludzie, którzy wyróżniają się technikami manipulacji, potrafią zrzeszyć sobie dużą ilość osób, które będą im oddane i posuną się nawet do makabrycznych zbrodni.
Tematyka sekt jest kontrowersyjna, miejscami przerażająca, ale czuje się też pewnego rodzaju fascynację. Jak wiemy, nie każdy potrafi obcować z ludźmi na tyle, by ich sobie zrzeszyć, nie mówiąc już o całkowitym oddaniu. Między innymi dobrze znany chyba wszystkim Charles Manson czy Jim Jones potrafili zmanipulować ludzi dla swoich korzyści, wyższych celów, przy czym byli bezlitośni i nakłaniali do morderstw czy samobójstw.
Max Cutler oraz Kevin Conley przybliżyli sylwetki największych guru sekt, które liczyły naprawdę sporą ilość wyznawców. Dziewięć różnych historii, które jednak mają dużo cech wspólnych. Przez całą książkę pytania w mojej głowie tylko narastały. Zastanawiałam się, jak bardzo trzeba być czarującą osobą, bo tego nie można przywódcom sekt odmówić, by móc zmanipulować przyszłych wyznawców, czerpać z tego ogrom korzyści, jednocześnie niszcząc w nich człowieczeństwo. To, jak postępowali wobec ludzi im podległych, powinno skłonić ich do odejścia, odstraszenia, jak najszybszego wymiksowania się z tej sytuacji. Niestety, niewielu się to udało.
"Sekty" czyta się sprawnie dzięki chronologii zdarzeń, za co jestem wdzięczna autorom. Nie jestem fanką przeskoków w czasie, mieszania wydarzeń, jeśli chodzi o literaturę faktu. W tym przypadku książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem i nie była to dla mnie męcząca lektura. Autorzy przybliżyli fakty z życia przyszłych przywódców zaczynając od momentu ich urodzenia, sytuacji rodzinnej, materialnej, jak odnajdowali się wśród rówieśników. Jak wiele czynników wpływa na osobowość psychopatyczną, która czerpie przyjemność i korzyści z manipulacji ludźmi słabszymi, pogubionymi, szukającymi zrozumienia czy zainteresowania z danego ugrupowania społecznego.
Jest to reportaż, który wywołuje sprzeczne emocje. Można być zafascynowanym i podziwiać system, według którego żyła społeczność sekt. Natomiast wie się doskonale, że takie zachowania są godne tylko potępienia, a to, do czego dopuszczali się fanatycy danego ugrupowania jest po prostu wstrząsające. Mimo że książka objętościowo jest obszerniejsza, to zdecydowanie warta przeczytania. Jeśli ktoś interesuje się tematyką sekt, powinien być zadowolony z lektury. Ja ze swojej strony szczerze polecam, jest to solidna dawka wiedzy o konkretnych przywódcach sekt i ich wyznawcach.

Nie mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem bez kompleksów, bo byłaby to nieprawda. Ciężko mi zaakceptować swój wygląd i zawsze uważałam się za tą brzydszą i gorszą. Odkąd pamiętam też poszukuję. Wiary, seksualności, wyzwolenia i odpowiedzi na wiele pytań. Wydawać więc by się mogło, że jestem idealną kandydatką do prania mózgu, a jednak nigdy nie dałam się nikomu zmanipulować do tego stopnia, by przekonał mnie do wstąpienia do jakiejś dziwnej organizacji. Może być również tak, że nigdy na swojej drodze nie spotkałam aż tak zręcznego manipulanta.

W książce poznacie 9 historii sekt i ich przywódców, których psychopatyczne skłonności sprawiły, że bezlitośnie wykorzystywali każdą ludzką słabość.

Którzy owijali drutem ciała swoich ofiar, by móc z ich kręgosłupów robić magiczne naszyjniki. Którzy gwałcili i mordowali bądź jednym kiwnięciem palca, jednym słowem sprawiali, że ludzie dla nich zabijali i sami popełniali samobójstwa. Którzy w imię ,,miłości" potrafili sprawić, że wyznawcy oddawali im swoje majątki, przenosili się na odludzia i pracowali ponad siły. Którzy w imię ,,wolności" robili z nich seksualnych niewolników, zombie bez myślenia, ślepo wpatrzonych w swoich guru.

Uwolnić się z takiej sekty było niezmiernie trudno. Niektórym się to udało, inni wrócili i zapłacili za to swoim życiem.

Co tak naprawdę dzieje się wewnątrz sekt?

Zapraszam Was do bram piekła i wejścia do świata, gdzie nie ma żadnych zasad prócz tych, które wyznacza guru.

Książka jest wstrząsająca, a o ile niektóre z tych sekt kojarzyłam, to o innych nie miałam pojęcia. Autorzy drobiazgowo opisują nie tylko życiorysy przywódców, ale co działo się w samej sekcie. Dla mnie to była niesamowita podróż, od której ciężko się oderwać.

Pełna bólu, niedowierzania i niewypowiedzianych przekleństw.

Jak bardzo jeden człowiek może krzywdzić drugiego i to w imię największych wartości, które zostają tutaj wypaczone do granic możliwości.

Polecam!

Odpowiedź Hiobowi