Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami

Fascynujące tajemnice świata, który szczeka, miauczy, syczy, bzyczy, ryczy, buczy, muczy, kląska i pohukuje...

Zwierzęta - dzikie i te oswojone, nasze domowe pieszczochy - mają wiele sekretów. Pora je poznać. Dzięki Fleur Daguey odkryjesz, że twój ulubiony kot może stać się prawdziwym zabójcą, niektóre ryby są w stanie przeżyć nawet w temperaturze 50°C, a japońskie makaki dzielą się między sobą... kulinarnymi przepisami! Poczujesz dreszcz na plecach, czytając o tygrysach ludojadach i żarłocznych ptasznikach... Nauczysz się też w końcu odróżniać gawrony od kruków, a pingwiny od alek. W tej zielonej książeczce, kontynuacji bestsellerowych Sekretów roślin Anne-France Dautheville, znajdziesz ponad 300 anegdot, historyjek i legend na temat zwierząt. Są poważne i zabawne, czysto naukowe i bardzo praktyczne, użyteczne i całkiem zbędne, i niezmiennie nas fascynują oraz zaskakują.

To niesamowite i zadziwiające bestiarium, to florilegium autorstwa Fleur, ucieszy z pewnością każdego miłośnika przyrody. Są tu i deszcze żab lecące z nieba, i grzyby atakujące mrówki, i niezwykłe dzieje owczarka Rintintina, i karłowate słonie śródziemnomorskie, a jeszcze do tego opowieści o zdumiewającej pamięci ryb, o boginiach-wężach, o stworzeniach odpornych na zamarzanie, o inteligencji ośmiornicy - pałac odkryć, przez który prowadzi nas Fleur Daugey, wydaje się nie mieć końca. Liczne cytaty, od Marguerite Yourcenar po Pierre'a Perreta, wiersze, a także mityczne przygody Greków czy Indian przypominają nam, że zwierzęta nie przynależą jedynie do dziedzictwa przyrodniczego, ale są także bardzo głęboko wpisane w kulturowe dziedzictwo ludzkości - i wciąż drzemią w zakamarkach naszej nieświadomości. W chwili obecnej, gdy przyroda jest rujnowana przez działalność człowieka, zaczynamy tęsknić za zaginionymi zwierzętami. Wraz z nimi utraciliśmy nasze totemy, legendy, najbardziej magiczne i najsilniejsze źródła naszej wyobraźni. (...) Oby ta książka przyczyniła się do tego, byśmy na nowo rozpalili w sobie zainteresowanie dla dzikiej przyrody i dla żywych, wolnych zwierząt.

Marc Giraud - przyrodnik, pisarz i dziennikarz radiowy

Fleur Daugey - autorka książek o zwierzętach i książek dla dzieci, dziennikarka. Studiowała psychologię i etologię.

Informacje dodatkowe o Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-10-26
Tytuł oryginału: Miscellanées des animaux

Kup książkę Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami

Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami - opinie o książce

Czy świat zwierząt bywa zabawny, interesujący i fascynujący na tyle, aby móc wraz z autorem książki na czele i wyruszyć w daleką podróż, której nie mieliśmy okazji przyjrzeć się mu z bliska?

Zanim rozpoczęłam czytać książkę autorstwa Pani Fleur Daugey pt. '' Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami'' przeczytałam słowo wstępu zamieszczone na samym początku, którego autorem jest przyrodnik, pisarz, prowadzący autorskie audycje radiowe Pan Marc Giraud, który to spojrzał i dokonał dokładnej analizy dotyczącej zawartości głównej treści zachęcającej do tego, aby móc dotychczasową wiedzę o zwierzętach ponowić, a wraz z nimi odkrywać ich tajemnice, które nie zawsze było nam zdobyć dane na ich temat informacje.

Z twórczością Pani Fleur Daugey do tej pory nie miałam okazji się zapoznać.

Do przeczytania książki pt. ''Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami'' zachęciło mnie to, że lubię poznawać świat zwierząt.

Zapoznając, się z tą książką głównie skupiłam się na tym, czy autorka będzie w stanie mnie na tyle zainteresować przekazem na tyle zgromadzonej wiedzy, że będę mogła czytać ją dalej i jakim językiem przekazu opisuje ten tajemniczo prezentujący się świat, a może czymś nowym zaskoczy, co znam jedynie z życia codziennego zwierząt, a zastosowania w praktyce nie było możliwości wypróbować.

Autorka zadbała o to, aby w tej książce czytelnicy, którzy uwielbiają, ciekawostki przyrodnicze wczuwali się, gdyby to oni byli bezpośrednio świadkami wydarzeń, w których główną rolę odgrywają nazywani przez nich milusińscy, drapieżne, a z czasem niebezpieczne zwierzęta.

Autorka potrafi w umiejętny i barwny sposób dobrać odpowiednio anegdoty, przypowieści, które sprawiają, że tę książkę nie czyta się szybko, lecz pewnym zrozumieniem tekstu w zależności od tego, jak opisane jest dane zamieszczone w niej zagadnienie.

Książka ta wydana została w pięknej niebieskiej twardej oprawie nawiązującej do trafnie nadanego tytułu.

Polecam przeczytać tę książkę.

To książka typu 'silva rerum' - innymi słowy, zbiór pierd*ł o tematyce przyrodniczej.

Zdecydowanie nudne i wtórne; niewiele mnie tu zaskoczyło.

Chaos niesamowity, nie ma tu żadnej reguły w umieszczeniu tekstów - w dodatku część ma charakter tak encyklopedyczny, że w zasadzie nie przydaje się do niczego - jak np. tabelka z ilością genów u zwierząt. Fascynujące, doprawdy.

Niektóre fakty są na poziomie podstawówki.

No i dobrze, nie mogę tak całkiem tego zmieszać z błotem, bo niektóre informacje były fajne - no np. opis wiwerny albo tego, że św. Marta miała armię jeży z którymi pokonała smoka Taraskę - no i okej, zakochałam się w tych miniobrazeczkach potworów z spisie literowym (serio) ale to dalej pozostaje kompletnie załamującą pozycją.

Takie coś, że przecyztałam dopiero jak naprawdę nie miałam nic innego pod ręką.

Avatar użytkownika - kochamciemojezycie
kochamciemojezycie
Przeczytane:2017-11-29, Przeczytałem, Mam,

Od pewnego czasu można zaobserwować trend na książki popularnonaukowe związane z florą i fauną. Przyznam szczerze, że niesamowicie mnie to cieszy. Szczególnie, że większość z tych lektur skierowana jest do takich laików jak ja. W marcu tego roku pisałam Wam o poprzedniej książce z tej serii Sekrety roślin. Teraz Wydawnictwo Literackie oddaje swoim czytelnikom tomik dotyczący zwierząt.

Co ciekawego oferuje nam "Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami"? To pięknie wydana, opatrzona rycinami i wieloma krótkimi ciekawostkami na temat zwierząt niewielka publikacja. Tak jak w przypadku "Świata roślin", również w tej książce nie znajdziemy długich i nudnych wywodów naukowych. Największą zaletą tej lektury są krótkie wiadomości encyklopedyczne, anegdotki, legendy, wierzenia, dane statystyczne, najnowsze odkrycia, wiersze, oraz cytaty związane ze światem fauny. Wszystkie te informacje podane są czytelnikom w sposób niezobowiązujący, pełen dystansu i niezwykle ciekawy. Bardzo spodobał mi się cykl zatytułowany "who is who" mający na celu przedstawienie różnic i sposobów odróżniania gatunków powszechnie ze sobą mylonych.

Szukaliście kiedyś odpowiedzi na pytania:
- jakie zwierzęta zostały dopuszczone do raju Mahometa?
- czy królik może być znarkotyzowany sałatą?
- jakie zwierzęta ma pod swoim władaniem angielska królowa?
- ile poszczególne zwierzęta potrzebują snu?
- czy leniwce są leniwe?
- jaki jest największy osesek świata?
- czy wąż ma łapki?
- co to jest morganukodont?
- czego nie potrafią zwierzęta?
- jakie są fobie związane ze zwierzętami?

A czy wiecie, że hipopotamy produkują na swój użytek krem z filtrem? Albo, że były czasy, kiedy zwierzęta były skazywane za swoje przewinienia? Ja dzięki tej książce już wiem. Te i kilka innych ciekawych rzeczy.

Na wstępie książki napisanym przez Marca Girauda, przyrodnika, pisarza i autora audycji radiowych przeczytamy:

"Lektura książki Fleur Daugey jest jak spacer na łonie natury, podczas którego nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać, ale za to jest ciekawie!"

To zdanie, które jest niejako obietnicą, jest też dokładnym podsumowaniem tej publikacji. Idealnie ją opisuje.

Fleur Daugej jest etologiem, dziennikarką i pisarką, bardzo zaangażowaną w działania na rzecz obrony. Pisze książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. "Świat zwierząt" moim zdaniem powinien być lekturą w szkole! Zdecydowanie bardziej zachęcił by do poznawania fauny przez znudzonych nastolatków. Całość publikacji, można przeczytać w jedno popołudnie, można też wracać do niej co jakiś czas, bo to naprawdę bardzo ciekawa lektura.

"Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami", tak jak jej poprzedniczka, to idealna propozycja na prezent. Jest pięknie wydana. Jak dla mnie ma jednak małą wadę. Jest trochę zbyt krótka :)

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Odpowiedź Hiobowi