Sekrety kolorów

Kolor pchli. Brąz egipski. Alizaryna. Czerwień wyścigowa. Heliotrop. Ultramaryna. Błękit elektryczny. Świat kolorów jest znacznie bogatszy, niż mogłoby się wydawać! Co wspólnego z barwami mają ekscentryczne królowe i ciekawscy naukowcy, samice żuka z rodziny Kermesidae, kruche minerały, nieudane naukowe eksperymenty i nieprane nocne koszule? Brytyjska dziennikarka Kassia St Clair podąża tropem niesamowitych historii, w których nauka miesza się z modą, polityka ze sztuką, a geologia z motoryzacją, i przedstawia najciekawsze opowieści dotyczące kilkudziesięciu mniej lub bardziej znanych odcieni i kolorów. Od słynnego błękitu Picassa i bieli, która chroniła przed zarazą, przez kwaśną żółć, irlandzką zieleń, punkowy róż i krwawy szkarłat, po cesarską purpurę.

Książka Kassi St.Clair to wyjątkowe studium ludzkiej cywilizacji opowiedziane przez pryzmat barw. To żywa historia naszej kultury, którą czyta się z wypiekami na twarzy.

"Olśniewająca i żywa historia kolorów, od więdnących żółtych słoneczników Van Gogha po zabójczą zieleń Turnera i najciemniejszy okres Picassa."

Mail on Sunday

"Rozwijająca umysł wycieczka po świecie bez wychodzenia z pudełka z farbą. Każdy kolor ma swoją historię, a oto niektóre z najbardziej pociągających, niepokojących i prowokujących do myślenia."

Simon Garfield

"Książka jest po prostu o kolorze. Ale kolor nie jest prosty. Historia, geografia, polityka, skandale i wpływ kolorów są tutaj udokumentowane przez wybitną Kassia St. Clair. Z odniesieniami od Jessiki Rabbit do Lorda Mountbatten, od greckich poetów po niewolnictwo - jest to fascynująca lektura"

Viv Albertine, Guardian

Informacje dodatkowe o Sekrety kolorów:

Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788383182063

Kup książkę Sekrety kolorów

Sekrety kolorów - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2022-12-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Fascynujące spojrzenie na historię kolorów - jakie znaczenie miały poszczególne odcienie na przestrzeni wieków, jak powstawały dane pigmenty i ich skrócona historia.

Najczęściej poruszanym aspektem jest historia sztuki, ponieważ wiele omawianych kolorów to pigmenty. Na przykład żółć indyjska, tajemniczy pigment, który obecnie zaginął, a prawdopodobnie został wyprodukowany z gotowanego moczu niedożywionych krów karmionych liśćmi mango (fuj!). Poza historią sztuki mamy tutaj również historię, biologię, fizykę, mitologię, etymologię i religię. Nie sposób nie zachwycić się wielowątkowością tej książki!

Piękna oprawa - gruba okładka, a każdy z 75 kolorów pojawia się jako żywy pasek kolorystyczny na zewnętrznym marginesie, a to zawsze przykuwa uwagę. Dodatkowo krawędzie również są kolorowe.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po Sekrety kolorów, a dodam tylko, że jej piękne wydanie sprawi, że będzie ona niezapomnianym prezentem gwiazdkowym. Polecam!

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;