reklama

Sekrety alchemii. Eliksiry, homunkulusy i kamień filozofów na usługach władców

Z tej książki dowiesz się: Czym tak naprawdę był kamień filozofów? Jak samemu zrobić homunkulusa? Czy dzięki alchemii można było się dorobić? Który polski władca ujrzał ducha swojej ukochanej? Czy białe złoto rzeczywiście jest białe?

Na dworach nowożytnej Europy wiele się działo: planowano wojny, knuto spiski, romansowano i szpiegowano. Ale nie tylko! Władcy mieli wówczas również bardziej nietypowe zainteresowania. Fascynowały ich nadprzyrodzone moce, horoskopy, wiedza tajemna, a przede wszystkim… możliwość powiększenia swojego bogactwa za pomocą kamienia filozofów. Dlatego tak chętnie zatrudniali alchemików, którzy mieli odkryć metodę przemiany innych metali w złoto. Alchemia to jednak nie tylko droga do wzbogacenia się, ale także tworzenie uzdrawiających eliksirów, marzenie o długowieczności i o ożywieniu materii nieożywionej. Czy któryś z tych celów udało się nowożytnym adeptom wiedzy tajemnej osiągnąć?

Maja Iwaszkiewicz w pasjonującej opowieści o losach alchemików pokazuje, że nie tylko Voldemort i Harry Potter wierzyli w wielkie moce kamienia filozofów i że paranie się magią nie zawsze dobrze się kończy.

Informacje dodatkowe o Sekrety alchemii. Eliksiry, homunkulusy i kamień filozofów na usługach władców:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2023-10-11
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Sekrety alchemii. Eliksiry, homunkulusy i kamień filozofów na usługach władców

Sekrety alchemii. Eliksiry, homunkulusy i kamień filozofów na usługach władców - opinie o książce

Avatar użytkownika - Pozytywny_wolumi
Pozytywny_wolumi
Przeczytane:2024-08-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane,
„Sekrety Alchemii” to fascynujące wprowadzenie w tajemniczy świat alchemii, pełen magii, eliksirów, kamieni filozoficznych oraz zagadek historycznych. Książka odsłania sekrety dawnych mistrzów, prowadząc czytelnika przez labirynty starożytnych praktyk, które do dziś budzą zainteresowanie i podziw. Nauki tajemne, do których zaliczano alchemię, obejmowały również astrologię, magię oraz wróżbiarstwo – techniki stosowane już w epoce nowożytnej. Alchemia, według większości źródeł, narodziła się w starożytnym Egipcie, skąd rozprzestrzeniła się na cały świat. Czy słyszeliście o Tablicy Szmaragdowej? To właśnie ona zawiera największe tajemnice alchemii, w tym wiedzę dotyczącą stworzenia kamienia filozoficznego oraz sztuki transmutacji materii. Jednym z fundamentalnych motywów w alchemii jest zasada „Solve et Coagula” – „rozpuszczaj i scalaj”. Wywodzi się ona z teorii, że aby stworzyć coś nowego, najpierw trzeba zniszczyć to, co stare. Ta idea była podstawą wielu eksperymentów alchemicznych, mających na celu przekształcenie zwykłych metali w złoto, czy nawet osiągnięcie nieśmiertelności. Książka porusza wiele istotnych kwestii związanych z alchemią, w tym: – zbiór ksiąg zwanych „Księgami Sekretów”, które zawierały wiedzę o tajemniczych procesach alchemicznych, – homunkulusy, czyli sztucznie stworzone istoty, które rzekomo miały duszę, – Mandragora officinarum, roślina o niezwykłych właściwościach, znana nie tylko z literatury fantasy, ale istniejąca naprawdę. Co ciekawe, alchemia nie była domeną jedynie mężczyzn – również kobiety odgrywały znaczącą rolę w tej dziedzinie. Jedną z bardziej znanych alchemiczek była Isabella Cortese, jednak nie działała ona sama. Kraków w XV i XVI wieku był kolebką magii i alchemii w Europie, a źródła historyczne dowodzą, że korzystano tam z usług astrologów do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Najważniejszymi kwestiami, które poruszali alchemicy, było pozyskiwanie złota z niczego, odkrycie kamienia filozoficznego oraz sztuka ożywiania martwych. Twierdzono, że materia powstaje sama i wystarczy jedynie stworzyć odpowiednie warunki, aby powołać do życia nowe istoty. Na przykład odkrycie porcelany, nazywane białym złotem, było jednym z największych osiągnięć alchemii. „Sekrety Alchemii” to niezwykłe kompendium, które nie tylko poszerza wiedzę, ale także uzmysławia, jak wielki wpływ miała alchemia na rozwój cywilizacji. To podróż w głąb historii, która pokazuje, że od tysięcy lat alchemia była nieodłączną częścią naszego życia, wpływając na naukę, filozofię i kulturę.
Świnia na sądzie ostatecznym. Jak postrzegano zwierzęta w średniowieczu
Maja Iwaszkiewicz0
Okładka ksiązki - Świnia na sądzie ostatecznym. Jak postrzegano zwierzęta w średniowieczu

Co wówczas człowiek myślał o zwierzętach? Jak wyglądała praca dawnego zoologa i jego magiczne eksperymenty? Jak powstały wyobrażenia o ludzko-zwierzęcych...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung