Zastosowanie teorii poliwagalnej w praktyce klinicznej

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z fundamentów prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka już od pierwszych godzin życia. Neonatolożka Marilyn R. Sanders oraz psychiatra dziecięcy George S. Thompson wyjaśniają, jak stosować teorię poliwagalną w praktyce klinicznej. Opisują wpływ traumy i braku zdrowych relacji na kształtowanie się stylu przywiązania oraz sposoby minimalizowania negatywnych skutków emocjonalnej separacji. Szczególną rolę we wzmacnianiu poczucia zaufania i budowaniu więzi rodzic-dziecko odgrywa personel medyczny. Dzięki wiedzy o koregulacji i neurocepcji może on tworzyć wspierające środowisko, które przełoży się na dobrostan małych pacjentów i ich opiekunów.

Rozwój dziecka i teoria poliwagalna łączy wiedzę z różnych dziedzin, takich jak medycyna, psychologia i pedagogika. Zawiera praktyczne wskazówki, konkretne strategie i przykłady zastosowań teorii poliwagalnej w pracy zespołów specjalistów.

W książce Rozwój dziecka i teoria poliwagalna Marilyn Sanders i George Thompson, wykorzystując punkt widzenia teorii poliwagalnej, przyglądają się zakłóceniom więzi doświadczanym przez dzieci i rodziny od poczęcia do okresu dojrzewania oraz wpływowi tych traumatycznych chwil na ich życie. Czerpiąc z zasobów mądrości płynącej z wieloletniej praktyki medycznej i psychoterapeutycznej, pokazują - na przykładzie konkretnych przypadków - jak w interakcje kliniczne wbudowywać podstawowe składniki bezpieczeństwa i więzi. Ta świetnie przedstawiona analiza nauki o bezpieczeństwie to doskonały przewodnik podpowiadający, jak aktywować wpisane w naszą biologię szlaki błędne i tworzyć więzi społeczne będące podstawą naszego dobrostanu.

Deb Dana, LCSW, autorka książek Teoria poliwagalna w psychoterapii(WUJ, 2020) i Teoria poliwagalna w praktyce. Zestaw 50 ćwiczeń (WUJ, 2021)

Marilyn R. Sanders, MD, jest pediatrką i neonatolożką w Connecticut Children's Medical Center w Hartford i profesor pediatrii na University of Connecticut School of Medicine. Wdraża zasady teorii poliwagalnej w intensywnej opiece nad niemowlętami w stanie krytycznym oraz ich rodzinami. Prowadzi również obserwacje rozwoju niemowląt hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii. Zasiada w radzie doradczej Instytutu Poliwagalnego i prowadzi wykłady dla pracowników ochrony zdrowia, opieki psychiatrycznej oraz innych specjalistów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

George S. Thompson, MD, jest psychiatrą pomagającym rodzinom i organizacjom opieki zdrowotnej w budowaniu bezpiecznych emocjonalnie, odznaczających się duchem ciekawości i opartych na współpracy kultur przekształcających traumę w mądrość. Zasiada w radzie doradczej Instytutu Poliwagalnego oraz w zarządzie Dyadic Developmental Psychotherapy Institute. Dzieli się ze wszystkimi swoim przekonaniem, że zaufanie pojawia się, gdy okazujemy zrozumienie dla doświadczenia innej osoby. Mieszka z rodziną w Lawrence w stanie Kansas i wraz ze swoim zespołem pracuje nad modelowym programem pomocy psychiatrycznej dla młodzieży - Thompson Centers for Heroic Change.

Informacje dodatkowe o Rozwój dziecka i teoria poliwagalna. Wsparcie w praktyce klinicznej i pracy wychowawczej:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2024-10-04
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Polyvagal Theory and the Developing Child: Systems of Care for Strengthening Kids, Families, and Communities

Tagi: Psychologia dziecięca i rozwojowa Psychofizjologia i neuropsychologia

Kup książkę Rozwój dziecka i teoria poliwagalna. Wsparcie w praktyce klinicznej i pracy wychowawczej

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung