Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca.

Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą.

Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa?
Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do golfa mają malutkie wgłębienia?
Kto i w jakich okolicznościach wynalazł zapięcie na rzepy?
Skąd wynalazcy biorą pomysły?
W książce Rozwiń swoją wyobraźnię Temple Grandin w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i wprowadzała innowacje. Ta książka to wspaniała zachęta dla młodych wynalazców, by tworzyć i eksperymentować. Jej przesłanie brzmi: wysilcie swoje szare komórki, zacznijcie budować fascynujące rzeczy i uwolnijcie pokłady swojej kreatywności!

Ale Rozwiń swoją wyobraźnię to coś więcej. Temple Grandin pokazuje różne sposoby patrzenia na świat. Wzywa nie tylko do działania, ale też do rozwijania wyobraźni. Pokazuje czytelnikom, że nie ma jednego sposobu podejścia do problemu, choć w każdym wypadku kluczem jest otwarty i dociekliwy umysł. -

Informacje dodatkowe o Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca.:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2018-11-28
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-66071-47-6
Tytuł oryginału: Calling All Minds: How To Think and Create Like an Inventor
Tłumaczenie: Witold Turopolski

Kup książkę Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca.

Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca. - opinie o książce

Kto jako dziecko majsterkował ręka do góry! Kto rozkręcał zegarki z różnym skutkiem? Ups. Kto uwielbiał eksperymentować, niszczyć, budować, tworzyć, odkrywać, a może nawet marzył o byciu wynalazcą? Jeśli żaden z Was, to się nie martwcie, wciąż może być to książka dla Was. „Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca” jest zdecydowanie perełką na rynku wydawniczym. Pozycja skierowana jest głównie do dzieci i ich rodziców, aczkolwiek nie widzę problemu, aby dać się jej porwać samemu i pozwolić sobie na odkrycie duszy wynalazcy.

Jest kilka mocnych powodów, dzięki którym ta książka jest tak wyjątkowa pozycją. Po pierwsze, została napisana przez światowej sławy naukowczynię, wynalazczynię oraz ekspertkę myślenia obrazami Temple Grandin. Być może kojarzycie ją z filmu wyprodukowanego przez HBO, który dostał aż siedem nagród Emmy. Po drugie, w środku znajdziemy aż 25 projektów krok po kroku do wykonania przez dzieci (czasem pod baczną asystą dorosłego). Przyznam szczerze, że jeśli kogoś interesuje tworzenie czegokolwiek, co generalnie z założenia chociaż ma działać, a nigdy nic nie robił, czy też jest osobą początkującą, to te projekty są świetnym wprowadzeniem. Nie od razu Rzym zbudowano, a w ta pozycja pcha nas ciągle do przodu. Każe działać, myśleć, tworzyć, pracować, pracować i jeszcze raz ciężko oraz często żmudnie pracować. Bo bycie wynalazcą, to nie tylko fajerwerki i okrzyk „Eureka!”.

Właśnie, ta książka odkrywa przed nami wiele spraw, możliwe, że trochę niewygodnych, ale szczerych. Świat nie jest sprawiedliwy, bycie wynalazcą nie jest samą zabawą i żeby coś osiągnąć należy włożyć w to mnóstwo wysiłku oraz pracy i nie zawsze się uda. Mimo wszystko nie została napisana w sposób dołujący i przytłaczający, ale właśnie taki świeży i motywujący. Udało się jej napisać coś nietypowego, odzierającego ze złudzeń, a równocześnie dające dreszczyk emocji w wyobrażeniu swej własnej przyszłości, jako wynalazca. Trzeba jednak zacząć tu i teraz.

We wprowadzeniu dowiadujemy się, jak wyglądała historia Temple Grandin i jak zaczęła się jej przygoda jako wynalazczyni oraz badaczki zachowań zwierząt. To naprawdę cenne strony, które zdecydowałam się przeczytać memu synowi oraz partnerowi na głos. Tekst daje do myślenia i w sumie można pewne fragmenty odnieść do wielu dziedzin życia i naszych w nich osiągnięć.

Autorka przez wszystkie rozdziały wprowadza nas w fascynujący świat wynalazków, poznamy ich początki, zobaczymy oryginalne patenty, poznamy część ich historii, jak powstawały, jak były ulepszane. Zaczerpniemy garści różnorodnej wiedzy, którą łatwo się dzielić w formie ciekawostek. Dla mnie całość wypadła na ogromny plus, wbrew pierwszym pozorom, bardzo szybko się czyta. Język jest przystępny, zaś treść bardzo wciągająca. Chętnie wezmę się za niektóre eksperymenty, choćby po to, by spędzić ciekawie czas z moim synem.

Na koniec napiszę Wam o czymś, co Was być może trochę zaskoczy. Otóż Temple Grandin, która jest światowej sławy naukowczynią umieszczoną nawet na liście National Women’s Hall of Fame, członkini American Academy of Arts and Sciences oraz American Association for the Advancement of Science jest też wysoko funkcjonującą osobą z autyzmem. Prowadzi w związku z tym wykłady dla rodziców i nauczycieli i pojawia się w wielu mediach, opowiadając o swych doświadczeniach. Z książki dowiadujemy się o trudnościach, które musiała w życiu pokonywać, jak odmiennie podchodziła do wielu spraw, ale też, jak jej choroba pomogła jej w karierze naukowczyni. Wartościowa pozycja pod tak wieloma względami, pomaga nam się bardzo otworzyć.

Myślenie obrazami oraz inne relacje z mojego życia z autyzmem
Temple Grandin0
Okładka ksiązki - Myślenie obrazami oraz inne relacje z mojego życia z autyzmem

Dr Temple Grandin jest utalentowanym naukowcem w dziedzinie nauk o zwierzętach, autorką ponad jednej trzeciej projektów urządzeń do hodowli bydła...

Temple Grandin0
Okładka ksiązki - Piękne umysły. Jak ludzie myślący obrazami, wzorami i abstrakcjami postrzegają świat

Czy zdarza Ci się, że coś wiesz, ale nie umiesz wyjaśnić skąd? Czy rozwiązujesz problemy w niestandardowy sposób? Czy masz żywą wyobraźnię? Czy masz talent...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski