Rosyjska ruletka. Jak Putin zhakował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa

Wstrząsająca opowieść o tym, jak amerykańska demokracja została zhackowana przez Moskwę w tajnej operacji, której celem było wsparcie Donalda Trumpa w uzyskaniu prezydentury.

# 1 BESTSELLER NEW YORK TIMES

Rzeczywistość, opisana w tej książce, okazała się bardziej zdumiewająca niż szpiegowskie powieści Johna Le Carre i serial ,,House of Cards", który nakazano oglądać trollom z rosyjskiej Agencji Badań Internetowych, by - jak wyjawił jeden z nich - lepiej rozumieć amerykańską politykę i nauczyć się pisać wiadomości.

Prezydentura Donalda Trumpa jest faktem. Czy wydarzyłaby się, gdyby nie 36 tysięcy kont, zidentyfikowanych przez Twittera i zapewne związanych z Rosją, z których wysłano 1,4 miliona tweetów dotyczących wyborów, przeczytanych około 288 milionów razy? Czy Trump zostałby prezydentem, gdyby 5 milionów ludzi nie zobaczyło na Facebooku i Instagramie tysięcy reklam, wykupionych przez tajnych, internetowych propagandzistów Kremla? Czy rządziłby teraz Stanami, gdyby nie około 120 stron, założonych w sieci przez rosyjską Agencję Badań Internetowych z wpisami podżegającymi przeciw Hillary Clinton, filmiki na Youtubie i około 80 tysięcy postów, wypuszczonych przez fałszywe rosyjskie konta na Facebooku i widzianych przez około 126 milionów Amerykanów?

To ledwie sensacyjnie brzmiący ,,czubek góry lodowej", którą wnikliwie opisali autorzy tej szokującej książki o wielkiej cyberwojnie - podjętym przez Moskwę tajnym przedsięwzięciu propagandowym, obejmującym platformy społecznościowe, skoordynowane z cyberatakami i programami RT i Sputnika, a właściwie niezauważonym przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Co Rosjanie chcieli osiągnąć i jak konkretnie działali? Czy faktycznie u źródeł całej awantury była nienawiść Putina do pani Clinton, uważającego, że deprecjonowała jego i Rosję przy każdej okazji w czasie, gdy była sekretarzem stanu, więc nie powinna zostać amerykańskim prezydentem? Czy też jeszcze bardziej Putin życzył sobie w Białym Domu jej kontrkandydata, mając na niego ,,kompromat", czyli materiały do szantażu, a wśród nich film wideo z rzekomej orgii Trumpa, zabawiającego się w moskiewskim hotelu z prostytutkami w tzw. ,,złoty deszcz"? Dlaczego Trump od początku swej kampanii prezydenckiej otaczał się ludźmi, w różny sposób związanymi z Rosją? I wreszcie: z jakich powodów tak długo administracja Obamy nie informowała społeczeństwa o trwającym cyberataku, a on sam, choć nakazał Putinowi zaprzestanie działań (do jakich Rosjanie oczywiście się nie przyznawali), ostatecznie nie nałożył sankcji na Moskwę?

Informacje dodatkowe o Rosyjska ruletka. Jak Putin zhakował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2018-09-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Rosyjska ruletka. Jak Putin zhakował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa

Rosyjska ruletka. Jak Putin zhakował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa - opinie o książce

Książkę otrzymałam przypadkiem. Polityka mnie mierzi więc jej unikam jak mogę. Jednak od czasu do czasu próbuję aktualizować swoją mierną wiedzę o tym co się dzieje na świecie. Zatem skoro książkę już mam to i przeczytałam. Ciężko mi się czytało ale dotarłam do końca. Nie wywołała we mnie szoku bo już od wielu, wielu lat wiadomo, że stosunki amerykańsko - rosyjskie są napięte jak postronki. Ale ostatni wybór prezydenta w USA nawet mnie wprawił w zdumienie. Teraz rozumiem, że można tak manipulować ludźmi, opinią publiczną i służbami, że głupieją. Mam tylko nadzieję, że Amerykanie przed następnymi wyborami się obudzą. Nie mniej jednak mleko się rozlało i szkody zostały wyrządzone.

Avatar użytkownika - Lucas
Lucas