Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?

Jak często reagujesz w sposób, którego później żałujesz? Obwiniasz, krytykujesz, narzekasz, stawiasz nierealne żądania bądź wycofujesz się, zamykasz w sobie i czujesz się zraniony? Po wszystkim rozpamiętujesz sytuację, przeżywasz ją na nowo, cierpisz z powodu poczucia winy. Powtarzasz sobie, że następnym razem będzie zupełnie inaczej, ale ostatecznie reagujesz dokładnie tak samo. Czas przestać budować mury, a zacząć tworzyć więzi! Przyczyną trudności w relacjach międzyludzkich są głęboko zakorzenione, nieuświadomione schematy powstałe jako efekt toksycznych doświadczeń w dzieciństwie. Autorzy - odwołując się do zasad terapii schematóworaz terapii akceptacji i zaangażowania- tłumaczą, w jaki sposób powodują one problemy z zachowaniem i prowadzą do utrwalenia niesprawdzających się strategii działania, które ostatecznie uniemożliwiają budowanie zdrowych relacji.

Aby uniknąć wspomnianych trudności, musisz odciąć się od negatywnych przekonań na temat swojej osoby i swoich stosunków ze światem, a także jasno określić własne wartości i kierować się nimi. Opisane w książcetechnikiiprzykładypomogą ci rozpoznać i zrozumieć występujące u ciebie schematy, a dzięki praktycznymćwiczeniomuwolnisz się od tego, co cię blokuje i utrudnia ci budowanie satysfakcjonujących związków.

Jeśli chcesz zbudować szczęśliwe, oparte na wartościach relacje, dowiedz się, jak:

o rozpoznać i zmienić negatywne wzorce postępowania w kontaktach z ludźmi,

o kontrolować swoje reakcje na czynniki uaktywniające schematy,

o wyzwolić się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i emocji,

o wykorzystać techniki uważności w interakcjach z ludźmi,

o kierować się swoimi wartościami w kontaktach z bliskimi,

o stosować pozytywne strategie komunikacyjne.

Informacje dodatkowe o Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?:

Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2024-07-10
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: The Interpersonal problems workbook : ACT to End Painful Relationship Patterns

Tagi: Terapia poznawczo-behawioralna Asertywność motywacja i poczucie własnej wartości Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski