Redwall. Bitwa o Rudy Mur

Mały bohater

Wielkie serce

Epicka przygoda

Życie skromnej mysiej społeczności za murami starego opactwa toczy się spokojnym rytmem. Gdy sielankową atmosferę zakłóca przybycie obcych, mieszkańcy wiedzą, że zagrożenie wisi w powietrzu. Na horyzoncie pojawia się plugawa zgraja szczurów pod przywództwem jednookiego Cluny'ego zwanego Biczem, gotowa za wszelką cenę przejąć Rudy Mur.

Obrona nie będzie łatwa, a próby zjednoczenia skłóconych sojuszników wydają się skazane na porażkę. Czy zwycięstwo jest w ogóle możliwe? Odpowiedź leży w starożytnym gobelinie, magicznym mieczu, a przede wszystkim w młodym myszku Macieju, który musi sprostać swemu przeznaczeniu.

Stań ramię w ramię z uwielbianymi przez miliony fanów bohaterami do obrony Rudego Muru. I przeżyj z nimi przygodę, która stała się legendą...

,,Niepozorny nowicjusz, w którego łapkach spoczywają losy średniowiecznego opactwa. Tam rozegra się historia, która rozpali serce i wyobraźnię czytelników.<> to jedna z najpiękniejszych serii animal fantasy, przywołująca skojarzenia zarówno z Wodnikowym Wzgórzem, jak i twórczością Erin Hunter".

Ewa Białołęcka

Jedna z najlepszych powieści fantasy wszech czasów według Time'a.

Informacje dodatkowe o Redwall. Bitwa o Rudy Mur:

Wydawnictwo: Nowa Baśń
Data wydania: 2023-04-24
ISBN: 9788382032185
Tytuł oryginału: Redwall

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat

Kup książkę Redwall. Bitwa o Rudy Mur

Redwall. Bitwa o Rudy Mur - opinie o książce

Opactwo Rudego Muru jest zamieszkiwane przez myszy. Myszy, które przez wszystkich są darzone wielkim szacunkiem i sympatią. Są one zawsze gotowe do pomocy i udzielają ją każdemu, a mysz w habicie jest nietykalna.

Jednym z mieszkańców Rudego Muru jest nasz główny bohater – myszek Maciej. Jest to młoda myszka, która marzy o tym, aby być wielkim. Tak wielkim jak legendarny wojownik Marcin, którego wszyscy leśni mieszkańcy uwielbiają. Chce być taki jak on,  osiągnąć coś wielkiego. Ale czy się to uda?

"Och, ojcze opacie-westchnął. – Gdybym tylko mógł być niczym Marcin Wojownik. Wsławił się wszak byciem najważniejszym i najdzielniejszym bohaterem spośród wszystkich żyjących kiedykolwiek myszy!"

Pewnego dnia spokój leśnych mieszkańców burzy pojawienie się hordy budzących postrach szczurów. Na ich czele stoi Cluny zwany Biczem. Nie jest to byle jaki szczur, bo cieszący się bardzo złą sławą osobnik. Jego czyny są tak straszne, budzące przerażenie, że większość nawet nie wierzy w jego istnienie. Większość myślała, że są to po prostu legendy, ubarwione opowieści. Niestety tak nie jest.

"Cluny był bogiem wojny!

I właśnie nadciągał!"

Szczur ma w planach przejęcie całego opactwa i stworzenie tam swojego własnego królestwa - Bastionu Bicza. Przeszkadzają mu w tym jego mieszkańcy, ale nie przywiązuje do tego specjalnej wagi, bo nie widzi w nich zagrożenia. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Leśni mieszkańcy nie mają zamiaru oddać bez walki Rudego Muru co dają mu dosadnie do zrozumienia. Okazuje się, że są one odważne, silne i pomysłowe.

W walce biorą udział nie tylko mieszkańcy opactwa, ale również ich przyjaciele, jak na przykład borsuczyca Konstancja. Wiewiórki, myszy, ryjówki czy wydry - uczestniczą prawie wszystkie stworzenia. To Maciej przekonuje ich do tego. To on robi wszystko, żeby się nie poddawali i mieli wiarę w to, że im się uda. Robi wszystko, by nie zwątpili.

"Co zrobimy? – zawołał. – Już ja wam powiem, co zrobimy. Otóż przyszykujemy się i będziemy gotowi"

Kiedy mieszkańcy opactwa i ich przyjaciele walczą dalej z szczurami to myszek Maciej zaczyna swoją własną przygodę. Przygodę, która ma pomoc mu ocalić opactwo. Jego celem jest zdobycie miecza, który wcześniej należał do ich wojownika. Jest to bardzo pewna siebie postać i powiem szczerze, że w pewnych momentach aż za bardzo. Taka młoda, śmiała mysz.  Nie bierze pod uwagę, że mu się nie uda. Nie zastanawia się nad konsekwencjami, nad tym czy mu się uda czy też nie. A jak dla mnie wiele jego działań, jak i innych postaci występujących w książce były bardzo lekkomyślne. Często postępuje w sposób nieprzemyślany, nie przyjmuje do wiadomości, że mogłoby mu się nie udać. Tak bardzo chce się wykazać i dorównać legendzie samego Macieja. W wielu przypadkach miał po prostu szczęście i dlatego mu się udało. Bohater stara się iść po śladach ich legendy i jakimś cudem zawsze mu się to udaje. Wszystko mu zawsze wychodzi wręcz perfekcyjnie i od razu jest uważany przez resztę stworzeń za bohatera, wojownika. Traktują go jak kogoś wielkiego.

"(...) mianuję cię, Macieju, Wojownikiem Rudego Muru, bohaterem i obrońcą naszego zakonu. Od dzisiaj będziesz tym, który chroni opactwo oraz wszystkie żyjące w nim stworzenia przed złem i niegodziwością"

Maciej podczas swojej podróży spotyka wiele nowych i ciekawych stworzeń. Niektóre wzbudzają sympatię a niektóre wręcz przeciwnie. Podczas swojej wyprawy udało mu się nawet nawiązać kilka przyjaźni. Bazyl Zając-Rogal ryjówka Pieni-Pień, wróblica Bojodzióbka, kot Dziedzic Julian czy sowa Kapitan Śniegowy to tylko niektóre z postaci, które pojawiły się na jego drodze.

"Prawdziwych przyjaciół istotnie poznaje się w biedzie"

W pewnym momencie Maciej musi się sam zmierzyć z innym zagrożeniem, bardzo niebezpiecznym. Czy mu się uda?

"Bitwa o Rudy Mur" to książka, w której bardzo dużo się dzieje. Nie zabrakło również zagadek. Historia jest bogata w bohaterów, bo jest ich tu naprawdę bardzo dużo, ale nie było to przytłaczające i nie przeszkadzało w czytaniu. Występuje tutaj kilka perspektyw, w tym mamy perspektywę nawet samego króla szczurów. W całej historii nie brakuje okrucieństwa czy brutalności, więc mimo że książka wygląda jak historia dla dzieci to zdecydowanie nie jest ona dla nich.

Minusy? Język w tej historii momentami był trochę męczący, ciężko się czytało. Czasami się zdarzało, że pomijałam pewne wypowiedzi. Wiem, że to tak miało być, no ale jednak... Mam tu przede wszystkim na myśli to co mówiły krety czy wróble. Było to dosyć niezrozumiałe, ale dało się odszyfrować (po dłuższej chwili 😜). Co więcej, książka momentami mi się dłużyła. Wojna była strasznie rozwleczona a w praktyce nic nowego się nie działo. Wydaje mi się, że może gdyby historia była znacznie mniejsza objętościowo to byłoby lepiej.

"Bitwa o Rudy Mur" bardzo ładnie się prezentuje. Książka jest podzielona na trzy księgi. Na początku została umieszczona mapka a każdy rozdział jest wzbogacony w grafikę. Widać to wszystko na następnych kafelkach😊

Książka dla fanów przygód i zagadek. Miłego!

Za murami starego opactwa życie toczy się spokojnie wśród mysiej społeczności, aż do chwili, gdy na horyzoncie pojawiają się obcy. Przybycie jednookiego Cluny’ego, zwanego Biczem ze swoją zgrają szczurów zakłóca idylliczną atmosferę. Zagrożenie wisi w powietrzu, a mieszkańcy opactwa zdają sobie sprawę, że ich ukochane miejsce, Rudy Mur, jest w niebezpieczeństwie.

„Redwall. Bitwa o Rudy Mur” to wspaniała przygoda pełna niezwykłych bohaterów, niebezpieczeństwa i determinacji, która z powodzeniem wciągnie do swojego magicznego świata zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to książka dla dzieci, jednak kryje w sobie bogactwo narracji, wielowymiarowych postaci i uniwersalnych wartości, dlatego starszy czytelnik bez problemu odnajdzie się w tej opowieści. Po drugie, wydaje mi się, że ze względu na brutalność w niej obecną i niektóre sceny, może być dla dzieci trochę zbyt mocna.

Głównym punktem powieści jest nieustająca walka dobra ze złem, która rozwija się wokół Rudego Muru, miejsca pełnego historii, legend i heroicznych czynów. Jacques wspaniale tworzy świat pełen szczegółów, w którym zwierzęta posiadają ludzkie cechy, a ich przygody sprawiają, że czytelnik czuje się wciągnięty w sam środek wydarzeń. Główny bohater, młody mysz Maciej, niepozorny i niezdarny, marzy o byciu wojownikiem. Gdy Cluny atakuje Mchukwiat, odwaga i determinacja Macieja zostają wystawione na próbę. Wyraźny jest w powieści podział na dobro i zło, który uwidacznia się poprzez charakter każdej postaci, ich postępowanie i relacje z innymi. Równie wyraźny jest kontrast między szlachetną postawą mieszkańców opactwa, którzy potrafią współpracować i są chętni do pomocy, a bezwzględnym postępowaniem Cluny’ego i jego drużyny.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów tej książki jest bogactwo języka i charakterystyczne imiona nadawane postaciom. Niektóre gatunki zwierząt posługują się własnymi dialektami, a szczury noszą imiona budzące grozę jak Czachopysk, Karmaząb czy Mrokoszpon. Ta różnorodność dodaje głębi światu stworzonemu przez Jacquesa, sprawiając, że zarówno bohaterowie, jak i cała opowieść zapadają czytelnikowi w pamięć. Autor nie unika trudnych tematów czy mrocznych wątków, co nadaje powieści głębszy wymiar. Książka nie tylko oferuje czytelnikowi emocjonującą przygodę, ale też skłania do refleksji nad wartościami takimi jak odwaga, współpraca czy współczucie. Jest to opowieść o heroicznych czynach, solidarności i sile, jaką daje zjednoczenie się w obliczu zagrożenia.

„Redwall. Bitwa o Rudy Mur” to nie tylko opowieść o obronie opactwa, lecz także o wewnętrznej sile postaci, ich poświęceniu i determinacji, którym towarzyszy epicka narracja, wspaniałe opisy oraz niezwykłe zwierzęce postacie i genialny średniowieczny klimat. A to sprawia, że książka ma szansę zachwycić każdego, również dorosłych odbiorców. Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-06-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Redwall. Bitwa o Rudy Mur" to książka z podgatunku animal fantasy wydana w 1986 roku i uznawana jest już za klasykę.

Opowiada historię myszy i innych polnych/leśnych stworzeń broniących tytułowego muru opactwa przed hordą paskudnych szczurów.

Głównym bohaterem jest młody myszek Maciej, który w małym ciele skrywa wielkie i szlachetne serce oraz pragnienie dokonywania bohaterskich czynów.

Bardzo dobrze bawiłam się przy tej książce, jest to lekka historia, mocno przygodowa, gdzie śledzimy losy broniących się myszy oraz przygody Macieja, ale też perspektywę antagonistów, co moim zdaniem jest dużym plusem tej powieści.

Ma ciekawy klimat i ducha klasycznego fantasy, co również mi się podobało. Opisy opactwa czy lasu pobudzają wyobraźnię, a kolejne przygody potrafią zaangażować.

Choć okładka i tematyka sugerują powieść z literatury dziecięcej to jednak nie poleciałabym tej książki młodszym dzieciom, a bardziej starszym i młodzieży. Jest tu trochę przemocy i mocniejszych scen, które okazały się dla mnie zaskoczeniem, ponieważ spodziewałam się mimo wszystko troszkę łagodniejszej opowieści.

Kiedy już na samym początku szczury podejmują szturm na klasztor zastanawiałam się jak autor chce utrzymać uwagę czytelnika przez kilkaset stron, skoro tak szybko przechodzimy w zasadzie do sedna.

Na szczęście nie miałam się czego obawiać, Brian Jacques zapełnił swą książkę tak wieloma przygodami i dodatkowymi scenami, że bardzo przyjemnie oraz szybko płynęłam przez tę historię.

Autor miał sporo ciekawych pomysłów, poza intrygującym wątkiem szczurzej walki o pozycję w armii, pojawia się też lisia szamanka, kręci budowniczy o śmiesznej gwarze oraz nietypowe plemię wróbli, które również ma swoją zabawną mowę. A to tylko wierzchołek góry lodowej, w książce jest znacznie więcej smaczków!

Redwall zaskakująco mi się spodobało, było przyjemną odskocznią od cięższych tytułów, polecam ?

Redwall (Tom 3). Redwall. Mattimeo
Brian Jacques0
Okładka ksiązki - Redwall (Tom 3). Redwall. Mattimeo

Jam jest Szlakar Okrutnik! Jeśli uznam, że możecie żyć, pożyjecie. Jeśli stwierdzę, że nie przetrwacie, dopilnuję, byście umarli...   W opactwie trwa...

Mattimeo
Brian Jacques0
Okładka ksiązki - Mattimeo

Mieszkańcy Redwall przygotowują się do świętowania Lata Złotych Łąk. W oczekiwaniu na dni zabawy nikt nie spodziewa się, że Slagar Okrutny knuje plan,...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski