Przyszła ty. Jak skutecznie kształtować swoje życie

Jak wziąć życie w swoje ręce i ruszyć przed siebie bez lęków oraz obaw przed poniesieniem porażki? Czy przyszłość, której dla siebie pragniemy da się zaprojektować i zrealizować zgodnie z naszymi planami? Dlaczego futurologia to nie wróżenie z kart, a naukowa metoda przewidywania jutra? Brian David Johnson - doradca amerykańskiej armii oraz największych międzynarodowych korporacji - przekonuje, że za pomocą analizy przeszłych wydarzeń i obserwacji współczesnych zjawisk jesteśmy w stanie nie tylko przewidzieć przyszłość, ale nawet ukształtować ją według naszych pragnień. Książka zawiera ćwiczenia do pracy nad sobą oraz porady, jak rozpoznać zewnętrzne i wewnętrzne bariery, przez które trwamy w stagnacji.

Informacje dodatkowe o Przyszła ty. Jak skutecznie kształtować swoje życie:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-04-13
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: The Future You: Break Through the Fear and Build the Life You Want

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Przyszła ty. Jak skutecznie kształtować swoje życie

Przyszła ty. Jak skutecznie kształtować swoje życie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-07-17,

Brian David Johnson „Przyszła ty. Jak skutecznie kształtować swoje życie”

Czy zastanawialiście się nad takim zawodem jak futurysta?

___

Wciągające podejście do pozytywnego nawigowania twojej przyszłości

W swojej książce Johnson przedstawia rzeczywiste przykłady tego, jak jego strategia zmienia życie. Doradza, jak spojrzeć na strach z innej perspektywy. Książka zawiera różnorodne studia przypadków, w tym zmiany w karierze, radzenie sobie z wyborami dotyczącymi stylu życia. Dość oczywiste pod wieloma względami, ale dobrze przedstawione i interesujące do czytania. Łatwy styl pisania i mnóstwo zabawnych anegdot.

To co autor opowiada wydaje się wykonalne, logiczne i bardzo optymistyczne. Ciekawe koncepcje, które można wykorzystać. 👍🏻👍🏻

___

Jakiej przyszłości pragniesz?

„Przyszłość jest cenna — i tak ją należy traktować.”

Okładka jest piękna, przedstawia malowaną kobietę z zamkniętymi oczami. Tło jest różowe, a i ogólnie kolorystyka jest tutaj świetnie dobrana, że aż chce się na nią patrzeć. I tak, jestem wzrokowcem i ta okładka mocno zapadła mi w pamięć przez te kolory. Po przeczytaniu opisu pomyślałam, że ta książka może być dla mnie. A więc się skusiłam. Okładka jest w większości satynowa, a i są wytłuszczone pewne elementy. Posiada skrzydełka, które chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytamy kilka słów o autorze, a na drugim parę zdań o samej książce i co w niej znajdziecie. Stronice są kremowe, czcionka wystarczająca dla naszego oka, marginesy i odstępy między wersami zostały zachowane. Literówek brak. Książka podzielona na rozdziały i podrozdziały.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, wcześniej nie słyszałam o nim. Nie byłam szczególnie nastawiona oprócz tego, że może być ciekawie. Ostatnio lubię czytać poradniki, jednak nieliczne przypadają mi do gustu. Nie wszyscy potrafią do mnie dotrzeć, w niektórych to czy owo mi przeszkadza. I tutaj nie jestem zadowolona. Niestety treść kompletnie do mnie nie dotarła, nie przemówiła, nic. Szkoda, bo zapowiadała się naprawdę interesująca lektura, a tak naprawdę nudziłam się przy niej. To, o czym pisze autor, może komuś się spodoba. Nie potrafiłam przestawić się nagle i zostać optymistlą. Nie potrafiłam iść za wskazówkami Johnsona. Życie mimo wszystko nie jest takie proste, nie jest czarno białe. Może wielu ludziom pomógł - okej, nie mam do tego nic, jednak do mnie kompletnie nie przemówił. Może i jestem oporna, ale chciałam z niej skorzystać, nie nastawiałam się, a i tak nic z tego nie wyszło. Drażniło mnie trochę to, że książka jest tak jakby nastawiona głównie do kobiet, a co z mężczyznami? No i ten róż okładkowy co po niektórych też może panów odrzucić od lektury.

Mamy tutaj kilka ćwiczeń, które autor kieruje do nas, ale i one w żaden sposób nie pobudziły mnie do jakiejkolwiek pracy. Szczerze mówiąc, to autor chce, żebyśmy przestali skupiać się na przeszłości. Zaczęli żyć teraźniejszością, a co najważniejsze - zacząć kreować przyszłość. Tak, by była jak najlepsza. No i fajnie, ale ja nie umiem tak na przód niczego planować. Świat bardzo dynamicznie się zmienia. Niczego nie możemy być pewni. Nie wiemy, co czeka nas jutro...
Mierzyć się z samym sobą? Ze swoimi lękami? Robimy to każdego dnia. Raz nam wychodzi lepiej, raz gorzej. Jednak, gdy jest nam źle lub co gorsza sami sobie nie jesteśmy już w stanie pomóc, to musimy iść do terapeuty, który pomoże nam - bo tylko on będzie potrafił nas poskładać w całość.

Reasumując jestem zawiedziona. Nie spodziewałam się takich treści, nie spodziewałam się, że nie podejdzie mi w ogóle ta książka. Jeśli Wy jesteście zainteresowani tą propozycją, zerknijcie może na lubimyczytać, może ktoś Was przekona, że jednak warto sięgnąć. Okazało się, że nie jestem targetem tej pozycji. Mimo najszczerszych chęci, nie widzę w niej nic, dzięki czemu mogłabym ją niestety, polecić.

Książka ma podtytuł 'Jak skutecznie kształtować swoje życie?" i przeznaczona jest do osób, które czują lęk przed przyszłością, czują, że nie ogarniają tego tematu... Autor przedstawia różne historie ludzi, którzy powierzali autorowi - futuryście z zawodu - swoje życie, problemy. Ktoś się martwi cukrzycą synów, ktoś inny kiepską pracą, ktoś jeszcze tym, czy po traumatycznym rozwodzie znajdzie jeszcze bratnią duszę... I autor każdemu radzi, każdemu stara się pomóc. Swoje sposoby sprowadza do kilku wspólnych sposobów. I o tym jest ta książka.  Po pierwsze każe się zastanowić nad ty, czego ja się boję, czego bym chciał. Po drugie każde siebie zobaczyć w przyszłości, te swoje cele....
I o tym jest ta książka - żeby nie bać się marzyć i planować, a potem to realizować, a przede wszystkim, żeby poczuć się, że możemy być kim chcemy. Życie nas często ogranicza: trudności, miejsce zamieszkania, sytuacja rodzinna. Czasem naprawdę czujemy, że się nie da. Autor przez całą książkę pokazuje, że można. Oczywiście, trzeba znaleźć 'ekspertów' i 'sposoby', ale żeby się nie poddawać.
Poszczególne rozdziały skupiają się na tym, że to co myślimy o przyszłości to nieprawda, że w swoich głowach tworzymy błędne koło, że trzeba zacząć myśleć jak futurysta, że przyszłość jest lokalna, że to nie technologia decyduje, ale my, że mamy 'nasze mroczne miejsca' i że trzeba iść 'pełną parą w przyszłość'.
Nie wiem, czy po lekturze tego poradnika znów zacznę spełniać swoje marzenia dwudziestolatki, ale chyba inaczej spojrzałam na swoje lęki. Książka i zawarte w niej przykłady pokazują, że nasze lęki i czarnowidztwo to taka czarna kurtyna. Że jednak trochę trzeba optymistyczniej, że warto jest się nastawić, że można i powinno się. I że zasługujemy na to, żeby być kim chcemy.
Książka napisana została przystępnym językiem. Jest wiele przykładów, ciekawe anegdotki z życia ludzi, z którymi się stykał autor. Są wytłuszczone zadania do wykonania i generalnie czyta się to ciekawie. Jeśli za 2 lata usłyszycie o słynnej mnie, ekspertce od wszystkiego, która kupiła własny ale ciasny dom, po którym biegają dzieci i radosny mąż, a przyjaciele sączą martini przez słomki, to będzie to zasługa poradnika Johnsona 'Przyszła ty' od wydawnictwa Muza.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu Na Kanapie.pl

Moja opinia o książce "Przyszła ty. Jak skutecznie kształtować swoje życie" Briana Davida Johnsona.

Johnson jest doświadczonym futurystą (słyszeliście kiedyś o takim zawodzie?), strategiem, wykładowcą na Arizona State University, autorem licznych publikacji z zakresu gospodarki i finansów. W swojej książce, która ma charakter poradnika chce pokazać, że każdy z nas może mieć wpływ na swoją przyszłość. A budowanie przyszłości naszych marzeń zależy od maksymalnego czerpania inspiracji z teraźniejszości.

"Obawy co do przyszłości to nic więcej jak tylko ... Obawy. Pomyśl, jak wiele czasu i energii tracisz, zamartwiając się rzeczami, które jeszcze się nie wydarzyły i być może nigdy się nie wydarzą. Co by było, gdybyś wykorzystał całą tę energię do kreowania pozytywnej i trwałej przyszłości?"

Ok, przyznam, że książka zapowiadała się obiecująco. Jest łatwa i przyjemna w czytaniu. Autor w przystępny sposób wszystko wyjaśnia, przyjmuje też fajny styl zwracania się do czytelników, jakby był naszym dobrym kumplem, bez zbędnego, formalnego wydźwięku. W tej pozycji znajdziemy ćwiczenia oraz rozmaite historie osób, które korzystały z pomocy futurysty. I właśnie tu jest pewien problem z tą książką. Bowiem, autor bardzo dużo i często opowiada o sobie i swoim zawodzie. Dowiedziałam się np. że futurysta nie przepowiada przyszłości lecz jedynie tworzy wyobrażenie możliwych przyszłych scenariuszy. Jego praca to długotrwały proces podczas którego doradza swoim klientom jak zrealizować najlepsze z możliwych opcji, tworzy mapy potencjalnych przyszłości itd.

"Przyszła ty" to nic innego jak książka o tym jednym, konkretnym futuryście - Brianie Davidzie Johnsonie i jego doświadczeniach, na podstawie których próbuje pokazać jak kształtować przyszłość. Jako dowód służą liczne przykłady osób, z którymi pracował. To jest interesujące jednak liczyłam chyba na coś innego... Przede wszystkim na więcej wskazówek, inspiracji czy nawet usystematyzowanej wiedzy, konkretniejszych informacji. Ta książka jest trochę niespójna ale tak naprawdę to od nas samych zależy, co z niej wyniesiemy.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-05-01, Ocena: 4, Przeczytałem,

Na kartach poradnika "Przyszła Ty" możemy się dowiedzieć jak skutecznie kształtować swoje życie. Książka została napisana przez doradcę amerykańskiej armii oraz największych międzynarodowych korporacji. Muszę przyznać, że okładka poradnika niesamowicie przyciąga oko. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, więc myślę, że każdy się w niej bez problemu odnajdzie. Autor w swojej książce udowadnia, że tak naprawdę nasze życie kształtujemy my sami i mamy wielką moc sprawczą. Ciągle w naszych życiu podejmujemy wiele ważnych decyzji, które mają znaczący wpływ na przyszłość naszą i naszych bliskich, a autor poradnika przekonuje nas, że przy pomocy analizy tego co wydarzyło się w przeszłości oraz obserwowania współczesnych okoliczności możemy przewidzieć przyszłości i ukształtować ją tak jak tylko chcemy. To nieprawdopodobne! W książce znajdziemy wiele ćwiczeń oraz porad jak rozpoznać bariery, te wewnętrzne i zewnętrzne, przez które nasze życie jest w letargu.
Już teraz wiem, że należy w maksymalnym stopniu korzystać z tego co tu i teraz, czyli teraźniejszość, bo to ogromna motywacja do budowania przyszłości. Postaram się wprowadzić w życie porady autora, może i mi uda się lepiej ukształtować swoje przyszłe życie. Moja ocena to 7/10.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung