reklama

Prawda o kłamstwach

Dlaczego kłamiemy, czemu wierzymy w kłamstwa, w jaki sposób nas oszukują.

Jesteś zaskoczony, że uwierzyłeś w kłamstwo. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego uwierzyłeś w prawdę? A może powinieneś, jak twierdzi autorka bestsellera ,,New York Timesa" Aja Raden, trafnie i wnikliwie analizując krainę oszustów i kłamstw.

Wsparta naukową wiedzą z dziedziny historii i psychologii uniwersalna, a zarazem dojmująco aktualna Prawda o kłamstwach precyzyjnie obnaża sztukę hochsztaplerstwa, od gry w kubki po piramidę finansową, od fałszerstw i mistyfikacji po fejki. Badawczo przygląda się społeczeństwu i mechanizmom wiary: dlaczego kłamiemy, dlaczego wierzymy, czym się różni jedno od drugiego, jeśli w ogóle istnieje różnica. W opowieściach o oszustach i ich ofiarach Raden poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonuje kłamstwo i jaką odgrywa rolę począwszy od ewolucji, a kończąc na tym, co mówi o nas samych.

Prawda o kłamstwach zmieni wszystko, co dotąd sądziłeś, że wiesz na temat tego, co wiesz - i czy rzeczywiście to wiesz.

Pełen niekonwencjonalnych anegdot przewodnik po ciemnym świecie oszustw. - ,,Publishers Weekly"

Informacje dodatkowe o Prawda o kłamstwach:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2022-06-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Truth about Lies

Kup książkę Prawda o kłamstwach

Prawda o kłamstwach - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-08-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ta książka jest doskonałym przykładem na to, że każdy człowiek kłamie. Powodów kłamstwa jest nieskończenie wiele. A to odpowiadamy, że czujemy się dobrze, by druga osoba się nie martwiła. To znowu kryjemy znajomego, który spał w pracy ukryty w składziku na szczotki, nie odpowiadamy dzieciom na ich pytania, no bo jak wytłumaczyć trzylatce skąd się wziął jej braciszek? A już totalne propagandy sieją media, które rozpowiadają tylko to, co mamy akurat wiedzieć. Niekiedy przybierają również formę pocieszenia, ale jak by je nie nazywać, to zawsze są kłamstwami. Jest nim również kradzież jakiejś rzeczy, a wiadomo, że takich kłamców nam na świecie nie brakuje. W banku nie podają nam prawdziwych oprocentowań, sprzedawcy nie mówią prawdy o pochodzeniu produktu, sprzedają podróbki za oryginały, myją mięso, by wyglądały na świeże i wiele wiele innych rzeczy. Ten poradnik pokazuje, że ktokolwiek by nie chciał się wypowiedzieć, to nikt pierwszy nie rzuci kamieniem. Kłamstwa są naszym chlebem powszednim i nie da się ich uniknąć.
Książka zdradzi nam jak okłamujemy innych. Przeczytamy o najstarszej sztuczce świata, oczach szeroko otwartych i rzeczach, których nie należy kupować. Dowiemy się też jak sami siebie okłamujemy. Nie chcąc przyznać się do czegoś przed samym sobą obieramy najdelikatniejszą opcję, by żyło nam się lepiej. Szukamy winnych wśród innych po to, by samemu nie mieć wyrzutów sumienia. Zdarza się, że okłamujemy mózg innych ludzi choćby w sposób bardzo prosty. Raz mnie samej zdarzyło się dać komuś witaminę c mówiąc, że to lek przeciwbólowy. Głowa przestała boleć, więc nie było sensu tego wyjaśniać. Zatem poprzez oszukanie mózgu innego człowieka osiągnęliśmy swój cel, a ból minął. Bywają też półprawdy w które wierzymy, choćby plotki, które niby mają być prawdziwe, a tak naprawdę wcale tak nie jest. Dlaczego zatem nasz mózg nie wyłapał nieprawdy? Znajdziecie tu ogrom zagadnień, które napisane są stylem jakby koleżeńskim, wszystko można łatwo rozumieć. Jednak po skończeniu dacie mózgowi misz masz, który długo będzie jeszcze to roztrząsał. Zastanowicie się chwilę, zanim uwierzycie komukolwiek;-)

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski