PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce

PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce

Rewolucja przyszła cicho i już pożera swoje dzieci. NAS

Czym jest wiedza? Żyjemy w czasach błyskawicznego przełomu, a zgromadzony przez wieki zasób informacji okazuje się nagle bezużyteczny.

Rozwój sztucznej inteligencji, życie online, kultura obrazkowa, gigantyczny przesyt informacji - to tylko niektóre fenomeny, przeformatowujące sposoby, w jakie do tej pory poznawaliśmy świat. Nad specyfiką nauki najbliższej przyszłości już teraz, także w Polsce, prowadzi się intrygujące badania. To ich wyniki stały się punktem wyjścia do wyjątkowego projektu, łączącego świat akademicki (Collegium Da Vinci) z science fiction (Wydawnictwo Powergraph).

PoznAI przyszłość to dziesięć brawurowych opowiadań, stworzonych przez pisarki i pisarzy z absolutnej czołówki polskiej fantastyki. Ich odważne i oryginalne spojrzenia to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dokonujący się na naszych oczach intelektualny przewrót i wziąć w nim świadomie udział.

Autorzy opowiadań: Radek Rak, Michał Protasiuk, Justyna Hankus, Rafał Kosik, Aleksandra Zielińska, Wojciech Gunia, Olga Niziołek, Michał Cetnarowski, Magdalena Salik, Janusz Cyran

Regularnie śledzimy i analizujemy rynek edukacyjny, próbując projektować edukację przyszłości. Jednak dopiero wyobraźnia pisarska wnosi wizje przyszłości kształcenia na wyższy poziom.

dr hab. Marek Zieliński

Rektor Collegium Da Vinci

Dzisiaj literatura science fiction opisuje nie odległą przyszłość, lecz aktualną rzeczywistość, której po prostu jeszcze sobie nie uświadomiliśmy. Zapraszamy do spojrzenia, co nas czeka za zakrętem!

Filip Kolendo Współzałożyciel i Prezes Primesoft Polska

Informacje dodatkowe o PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce:

Wydawnictwo: powergraph
Data wydania: 2024-06-14

Tagi: Proza literacka Fantastyka naukowa (science fiction)

Kup książkę PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce

PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam,
Postęp technologiczny nabiera rozpędu a sztuczna inteligencja bezpardonowo wkracza w różne dziedziny ludzkiego życia. Okazuje się, że jest dla niej miejsce nawet w polskiej literaturze współczesnej, w której wizje świata zdominowanego przez AI stworzyło grono dziesięciu czołowych twórców polskiej fantastyki. A wszystko to w ramach nowatorskiego projektu zrealizowanego przez Collegium Da Vinci i Wydawnictwo Powergraph, którego efektem jest antologia opowiadań pt. PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce.   Swobodne prozatorskie wariacje na temat wpływu AI na szeroko pojętą edukację sygnowane nazwiskami takich twórców jak m.in. Radek RakRafał Kosik czy Wojciech Gunia prezentują życie społeczeństw oraz poszczególnych jednostek przy jednoczesnych próbach dookreślenia relacji między człowiekiem a technologią. I choć niektóre z opowiadań pozostawiają niedosyt i aż się proszą o rozwinięcie pewnych wątków czy rozbudowaną charakterystykę postaci, to trzeba przyznać, że jako całość prezentują przejmującą, aczkolwiek niezwykle prawdopodobną wizję przyszłości, w której to nie człowiek panuje nad technologią a technologia nad człowiekiem.   Wiele tekstów zawartych w tej książce zrobiło na mnie wrażenie, ale za bezkonkurencyjne uważam opowiadanie pt. SPONAR autorstwa Michała Protasiuka. Ten mocno inspirowany moim ulubionym Sposobem na Alcybiadesa tekst to prawdziwy majstersztyk krótkiej formy prozatorskiej, który spokojnie mógłby być wyimkiem jakiejś świetnej futurystycznej powieści, w której SI z powodzeniem zastępuje niedoskonałych ze swej natury ludzi.

Literackie wizje przyszłości przedstawione na kartach prezentowanego zbioru momentami przerażają, ale przede wszystkim pobudzają do refleksji nad tym, jaka będzie edukacja za kilkadziesiąt lat. Czy młodzi ludzie nadal będą wyjątkowi w tym przesyconym technologią świecie i jaka będzie rola belfra, który do tej pory skupiał się głównie na przekazywaniu wiedzy? Możliwe scenariusze tego świata Naszych dzieci i wnuków odnajdziecie w niemal wszystkich opowiadaniach z tej antologii, którą serdecznie Wam polecam!
Zwierzęta Afryki
Okładka ksiązki - Zwierzęta Afryki

Otwieraj kolejne okienka i poznawaj zwierzęta! Dowiedz się, kto jest owadem, a kto nie, jakie dziwne stwory żyją w głębinach mórz i oceanów, które zwierzęta...

Booba. Nowa kolekcja bajek
Okładka ksiązki - Booba. Nowa kolekcja bajek

Czy znasz Boobę? Jeśli nie, to książka właśnie dla ciebie! Booba to nietuzinkowy bohater, który uwielbia kłopoty (z wzajemnością). Nie wiadomo, co...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski