Pożegnanie jesieni

"W tej szyderczej tragikomedii miłosnej Witkacy poddaje mistrzowskiej analizie zmienne stany umysłu i sprzeczne odruchy wynikające z perwersyjnej psychopatologii, będącej podłożem działań wszystkich jego postaci. Ich reakcje fizjologiczne i emocjonalne są wzajemnie splecione z wyznawanymi teoriami narządy płciowe, serce czy głowa - różne ośrodki władzy - często zdobywają przewagę w niespodziewanych i nieodpowiednich chwilach, niwecząc ludzką godność i prawość i doprowadzając do najbardziej groteskowych skutków" (Daniel C. Gerould)

Informacje dodatkowe o Pożegnanie jesieni:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2013-07-14
ISBN: 83-7384-401-5

Kup książkę Pożegnanie jesieni

Wiem, że jestem urodzonym tchórzem i że za takiego mnie pani słusznie uważa. Ale odwaga (…) nie polega na tym, żeby się nie bać wcale, tylko na opanowaniu strachu.

Pożegnanie jesieni - opinie o książce

Avatar użytkownika - DreamingTusi
DreamingTusi
Przeczytane:2022-09-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wciągający jest świat, jaki kreuje tutaj Witkiewicz junior. Czytelnik niemal zanurza się z głównym bohaterem w to zepsute i fermentujące od środka towarzystwo wyższych sfer. I tragiczna wizja świata, której spełnienia bał się straszliwie sam autor.

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2022-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2022, Miałam, Audiobooki,

Nie jest to napawajaca optymizmem ksiazka. Glowny bohater i jego kobiety przeżywają swoje male i duze dramaty. Ksiazka jest pelna przemyslen filozoficznych miedzy innymi na temat religii. Jest tez bardzo odwazna od strony erotycznej jak na czasy, w ktorych powstała.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:1987-01-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
622 upadki Bunga
Witkiewicz Stanisław Ignacy0
Okładka ksiązki - 622 upadki Bunga

Może to nie wypada pisać przedmowy do swej własnej książki treści beletrystycznej, ale trudno.Opisać kobietę ?od środka" jest nie sposób. Na tym załamują...

622 upadki Bunga czyli demoniczna kobieta
Witkiewicz Stanisław Ignacy0
Okładka ksiązki - 622 upadki Bunga czyli demoniczna kobieta

Debiutancka powieść Witkacego. Jest ona groteskowym przetworzeniem na język literatury trwającego kilka lat romansu pisarza ze znaną aktorką Ireną Solską...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz