reklama

Północ i Południe

Epicki obraz amerykańskiego społeczeństwa w przeddzień najbardziej krwawego konfliktu w dziejach tego narodu.

Losy dwóch dynastii na przestrzeni trzech pokoleń.

Poruszająca historia o podzielonym narodzie, o przyjaźni i lojalności, o miłości, która może przetrwać wiele, i namiętnościach, które mogą mieć niszczycielską siłę.

Dzieje dwóch przyjaciół i ich rodzin postawionych przez historię po przeciwnych stronach barykady.

Nowoczesna Północ, która z rozmachem wkracza w epokę rozwoju przemysłu i zmian obyczajowych, i senne Południe, którego dobrobyt opiera się na pracy niewolników, a ich właściciele nie chcą, by cokolwiek się zmieniło.

George Hazard, syn bogatego przemysłowca z Pensylwanii, i pochodzący z rodziny plantatorów z Karoliny Południowej Orry Main poznają się w drodze do Akademii Wojskowej West Point i już pierwszego dnia czują do siebie sympatię. Wydaje się, że nic nie może zniszczyć przyjaźni młodych kadetów, co więcej - bliskie stosunki nawiązują również ich rodziny. Niestety, kiedy George i Orry opuszczają uczelnię, wybuchem grożą nawarstwiające się konflikty między żądającą zniesienia niewolnictwa Północą a Południem, gdzie coraz częściej mówi się o secesji.
Dla George'a i Orry'ego, a także ich bliskich nadchodzą ciężkie czasy i coraz bardziej realna staje się da nich perspektywa wyboru między lojalnością wobec przyjaciela a wiernością własnym przekonaniom.

Informacje dodatkowe o Północ i Południe:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: North and South
Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz

Kup książkę Północ i Południe

Północ i Południe - opinie o książce

Prawdziwa historia przeplatana literacką fikcją.

Historia dwóch rodzin, których połączyła przyjaźń Georga i Orrego. Chłopcy poznali się w drodze do Akademii Wojskowej i mimo różnic ,które ich dzielą od razu przypadli sobie do gustu. George pochodzący z Północy, nie wiąże swojej przyszłośći z wojskiem. Chłopak ma inne marzenie,że po czterech latach akademii zajmie się produkcją żelaza jak jego rodzina. Orry natomiast pochodzi z Południa,gdzie jego rodzice mają plantację ryżu i są właścicielami niewolników ,a on sam marzy o tym by zrobić karierę w wojsku. Jednak to George jest tym lepszym i zdolniejszym uczniem,to on szybciej pnie się wyżej zostawiając w tyle przyjaciela, który mimo wszystko się nie poddaje.

Historia tych dwojga przedstawia nam nie tylko ich losy. Poznajemy też perypetie ich rodzin i bliskich,zostajemy pomału wprowadzani w konflikt między Północą a Południem, który doprowadził do wojny secesyjnej. Zanim jednak do tego dojdzie minie pare lat. Przez ten czas czytelnik staje się świadkiem zamachu na życie jednego z nich,widzi ich przemiany, zmiany poglądów, towarzyszy im w zatargach,troskach,zmartwieniach w szczęściu i radości ,ale przede wszystkim widzi siłę i potęgę ich przyjaźni. Przyjaźni,która została wystawiana na niejedną próbę nawet przez członków rodziny.

Tajemnice ,intrygi, miłość, nienawiść, zemsta, bogactwo, nędza, sprawiedliwość oraz jej przeciwieństwo to wszystko tu znajdziemy.

Książka liczy sobie ponad 800 stron tej wciągającej ,zabierającej nas do przeszłości ,do innego świata historii. Do świata, gdzie honor i godność miało znacznie wyższą wartość niż teraz, gdzie konflikty były rozwiązywane za pomocą "satysfakcji" czyli pojedynku na śmierć i życie. Każdego zatem kto jest fanem literatury pięknej, kto interesuje się historią i kto szuka książki ,od której będzie mu się ciężko oderwać polecam ten tytuł, który jest zarazem początkiem trylogii.

Avatar użytkownika - kamilorman
Okładka ksiązki - Miłość i Wojna

Bękart
John Jakes0
Okładka ksiązki - Bękart

Pierwszy z ośmiu tomów cyklu "Kroniki rodziny Kentów". Cykl ukazuje historię amerykańskiej rodziny od jej początków w okresie wojny...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski