reklama

Policz do trzech

PIERWSZEGO DNIA ZERÓWKI PIĘCIOLETNIA TINSLEY ZNIKA BEZ ŚLADU...

Pięć bolesnych lat później matka dziewczynki Dani Callahan, która w międzyczasie rozwiodła się z mężem, prowadzi agencję detektywistyczną. Wraz z dobrze zapowiadającą

się i zdeterminowaną asystentką Quinn Sullivan, pomaga klientom przy poszukiwaniach bliskich. Dla Dani odnalezienie Tinsley nadal stanowi niekończącą się obsesję.

Kobiety poszukują w tej chwili Ali Cross, nastolatki, która zaginęła w Sacramento podczas powrotu do domu. Jedyny trop potwierdza zeznanie naocznego świadka - zbuntowanego trzynastolatka. W miarę postępu śledztwa w sprawie Ali pojawiają się również wskazówki odnośnie do zaginięcia Tinsley.

Poszukiwania wiodą dwoma krętymi ścieżkami, na światło dzienne wychodzą niepokojące tajemnice, a nowym ofiarom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Czas ucieka, a polowanie staje się coraz bardziej skomplikowane.

Informacje dodatkowe o Policz do trzech:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-06-15
Tytuł oryginału: Count to Three

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Policz do trzech

Policz do trzech - opinie o książce

„Policz do trzech” to moje pierwsze spotkanie w twórczością T.R. Ragan, dlatego ani nie wiedziałam, czego mam się spodziewać, ani nie nastawiałam się na nic. Podeszłam do tej powieści z wolną od jakichkolwiek przemyśleń głową. I już na wstępie mnie ta książka rozłożyła na łopatki. Bo rozpoczyna się mocnym akcentem. Ktoś porywa z przedszkola córeczkę Dani – Tinsley, której mama strzegła jak oka w głowie. Bo to jej jedyne, wyczekane dziecko. Nie udało się, ktoś zwyczajnie zabrał ją z przedszkola i odjechał z dziewczynką w siną dal. Przez pięć lat nie udało się jej odnaleźć. Akcja powieści od początku jest bardzo dynamiczna i nie daje nawet chwili na oddech. Bardzo dużo się w niej dzieje. Płynnie przenosimy się w czasie pięć lat później, kiedy Tinsley nie została nadal odnaleziona, ale w życiu Dani wiele się zmieniło. Jej małżeństwo nie przetrwało kryzysu, a ona sama ma agencję detektywistyczną. Razem z asystentką prowadzą wiele spraw, dlatego czytelnik ani przez sekundę się podczas lektury nie nudzi. Jedną z nich i najważniejszą jest porwanie nastolatki w biały dzień, kiedy wraca ze szkoły do domu. Od początku znamy porywacza, bo wydarzenia w powieści są przeplatane również tymi z jego perspektywy. Możemy zajrzeć mu do głowy, przyjrzeć się dokładnie jego motywacji i zobaczyć jego przeszłość, która uczyniła go potworem, którym ostatecznie się stał. Fascynujący, chociaż również przerażający jest portret psychologiczny psychopaty, zdolnego do rzeczy okrutnych wobec dzieci. Chociaż tak naprawdę nic tego człowieka nie tłumaczy, widać wyraźnie, że nie stał się zły sam z siebie. Bo nikt nie rodzi się zły. Jego spaczony obraz rzeczywistości nie pozwala mu podejmować racjonalnych decyzji i ostatecznie prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.

Dużym plusem powieści jest to, że nie skupia się jedynie na sprawie jednego porwania. Oprócz tego kobiety nadal szukają Tinsley, a ponieważ w sprawie pojawiają się nowe poszlaki, rusza ona w końcu do przodu. Ale to nadal nie jest wszystko. Ktoś włamuje się do domu pewnej zamożnej kobiety i przestawia jej w mieszkaniu rzeczy, ale niczego nie kradnie. Ciekawy jest też wątek dwunastoletniego chłopca, świadka porwania Ali, który bardzo angażuje się w śledztwo prowadzone przez Dani i Quinn. Autorka nie ograniczyła jego wątku w tej sprawie jedynie do pomocy, ale przedstawiła szczegółowo tę postać, włącznie z jego trudnym życiem z matką alkoholiczką. Podoba mi się, że wszystkie wątki zostają w powieści domknięte, a historie bohaterów, w które w trakcie wsiąkamy na całego, przedstawione do końca. Lubię wiedzieć, jak potoczyły się losy bohaterów, jak dalej wyglądało ich życie. I dokładnie to dostałam. I to z nawiązką. Opowieść Ragan jest spójna, chociaż wielowątkowa. Wszystko tu do siebie idealnie pasuje, a nawet okazuje się, że wątek mieszkania kobiety, a właściwie osoby, która je „odwiedzała” jakoś się łączy z innym wątkiem. Nawet tytuł i jego znaczenie, chociaż początkowo tajemnicze, okazują się idealnie do powieści pasować. Ponieważ tematyka thrillera nie należy do najłatwiejszych, bo chodzi przecież o porwania dzieci (w głównej mierze), porusza głęboko i mocno chwyta za serce. Książka jest pełna napięcia, wstrząsająca, dostarcza też mnóstwa emocji. Do tego nie jest łatwo przewidzieć, co wydarzy się dalej. Rozwiązanie części spraw bardzo zaskakuje. Części, bo o tej wiodącej (mam na myśli porwanie Ali) właściwie wiemy od początku, a w trakcie dowiadujemy się jeszcze więcej, więc głównie trzymamy kciuki, aby zakończyła się pomyślnie.

„Policz do trzech” do doskonale skrojony thriller psychologiczny, ze świetnie nakreślonym portretem psychologicznym porywacza, mnóstwem wydarzeń, dynamiczną i zaskakującą akcją, pełną napięcia i całego wachlarza emocji. Możecie brać tę powieść w ciemno. Jestem pewna, że nie będziecie zawiedzeni.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-07-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

Pierwszego dnia zerówki pięcioletnią Tinsley znika bez śladu. Piec lat później matka dziewczynki Dani prowadzi agencję detektywistyczną, wraz z asystentką Quinn pomaga klientom w poszukiwaniach bliskich. Aktualnie kobiety poszukują nastolatki Ali, która zginęła podczas powrotu do domu, w postępującym śledztwie Dani dostrzega wskazówki odnośnie zaginięcia jej córki. Co odkryją kobiety? Co stało się z Tinsley? Czy uda się odnaleźć Ali?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, kiedy przeczytałam opis tej książki, wiedziałam, że będę chciała poznać historię Dani i bardziej zagłębić się w jej życie oraz pracę. Autorka ma przyjemne w odbiorze pióro, co przełożyło się na to, że książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Fabuła thrillera została w intrygujący sposób poprowadzona, wciągnęłam się już od pierwszej strony i byłam ciekawa jak zostaną poprowadzone losy bohaterów, mimo iż temat zaginięcia dziecka jest często poruszany w literaturze, to autorka wielokrotnie potrafiła mnie tutaj zaskoczyć. Historia przedstawiona w książce wydała mi się bardzo realna, a bohaterowie bardzo ciekawie wykreowani, nie wiem jak sama bym się zachowała na miejscu Dani, ale wydaje mi się, że podzieliłabym jej obsesję na punkcie odnalezienia swojego dziecka. Podobało mi stopniowe odkrywanie tropów, które łączyły sprawy Tinsley i Ali, wielokrotnie czułam się tak jakbym była naocznym świadkiem tych wydarzeń. Jestem pewna, że opisane tutaj przeżycia bohaterów wywołają w czytelniku wiele skrajnych emocji, a niespodziewane zwroty akcji spotęgują tylko chęć dalszego czytania, ja tak właśnie miałam! Z chęcią sięgnę po inne książki autorki! Polecam! Moja ocena 8/10.

Avatar użytkownika - wiolamp
wiolamp
Przeczytane:2022-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Raz....dwa....trzy...i Ali wie, że wydarzy się zaraz coś złego. Porwana przez psychopatę i uwięziona w domu jego matki każdego dnia traci nadzieję na wydostanie się z pułapki. Wciąż jednak pamięta chłopca, który widział moment wrzucenia jej ciała na tył busa. Ma nadzieję, że Ethan już zgłosił ten fakt odpowiednim służbom. Tak też się dzieje, jednak policja nie do końca mu wierzy. W końcu trafia do firmy detektywistycznej, którą prowadzi Dani wraz z młodą pomocnicą Quinn.
Dani zna temat zaginięcia od podszewki. Sama 5 lat temu tego doświadczyła. Jej ukochana córeczka zniknęła bez śladu.
Wciąż nie traci nadziei na jej odnalezienie.
Przy sprawie Ali, zaczynają również pojawiać się tropy odnośnie jej córki Tinsley.

Czy detektywi poradzą sobie z nową sprawą? Co wydarzyło się 5 lat temu i kto uprowadził Tinsley ze szkoły?

"Policz do trzech" to rasowy kryminał, któremu nie brakuje zwrotów akcji. Już sam prolog powoduje wiele emocji, a poczucie strachu pozostaje z nami praktycznie do samego końca. Determinacja Dani do odnalezienia córki jest pełna podziwu, ale również początkująca Quinn daje z siebie wszystko i do spraw podchodzi z wrażliwością, co pokazuje, że każda sprawa dla bohaterek to priorytet.
Autorka przedstawia w książce wielką miłość rodzicielską oraz niekończącą się wiarę w szczęśliwe zakończenie.
Widzimy również jak bolesne jest poczucie straty i niewiedzy nad losami bliskich. Oprócz mrocznych, trzymających w napięciu fragmentów, zetkniemy się również z paletą emocji towarzyszącym bohaterom. Wejdziemy również w głąb umysłu psychopaty i zobaczymy jak można skrzywić psychikę dziecka, który w dorosłych życiu będzie czynił samo zło.
Zakończenie trochę mnie zdziwiło. Liczyłam na jakieś wielkie bum, biorąc pod uwagę napięcie budowane przez całą historię. Jednak książka w ogólnym rozrachunku to zdecydowanie must have dla lubiących wejść w sam środek mrocznego świata zagadek kryminalnych.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

O rajciu, co to była za książka! Czytałam ją pod taką presją, jakbym sama znała osobę, która zaginęła. Nic nie jest w stanie zastąpić miłości matki do dziecka. Dani Callahan jest cudowną kobietą, którą spotkało wielkie nieszczęście. Ktoś uprowadził jej jedyną córeczkę z przedszkola i sprawy nie rozwiązano nawet po pięciu latach. Z tego też powodu postanowiła założyć agencję detektywistyczną. Wierzyła, że nie tylko obce dzieci jest w stanie odnaleźć, ale i maleńkie serduszko, które wyszło z jej łona. Czy jednak tak się stało?
Bardzo negatywną postacią był dla mnie jej mąż, który mało, że się z nią rozwiódł, to wciąż nakazywał, by zapomniała o tragedii i żyła dalej. Łatwo mu było powiedzieć, skoro jego serce twardsze niż głaz poszukało sobie kogoś nowego do kochania. Był kłamcą, gburem, obłudnikiem i gorsza wersją człowieka, który potrafił maltretować psychicznie. Sama dałabym mu popalić, gdybym go tylko spotkała;-)
W międzyczasie do pani detektyw zgłosi się pewien chłopiec, który zauważył porwanie pewnej nastolatki. Z uwagi na swoją przeszłość będzie traktowany z góry. Nikt jednak nie spodziewa się, że oto w dwunastoletnim ciele skrył się chłopiec nad wyraz wrażliwy i mądry. Wychowała go ulica, życie prywatne wciąż dobijało, a mimo to zainteresował się losem nieznajomej dziewczyny, której wzroku nie mógł zapomnieć. Nawet podejrzewam, że gdyby wiedział co go później czeka i tak nie odwróciłby się plecami. Jak to mówią, nigdy nie oceniaj mnie po wyglądzie, bo nie wiesz co kto przeszedł i jaki balast nosi na plecach.
To nie koniec zaginięć. Poznamy bowiem sprawcę, który będzie nam zdradzał swoje poczynania na bieżąco. Będzie to bezwzględny psychopata skrzywiony moralnie przez najbliższą osobę. Nie miałam jednak dla niego sumienia, gdyż to co robił było obłędnie psychiczne. I by nie zdradzać wam za wiele dodam, że spraw zaginięć będzie tutaj kilka, akcje poprowadzone pod presja i napięciem. Styl na wysokim poziomie, bohaterzy różnorodni i klimat jak w najlepszym thrillerze psychologicznym. Każda zagadka zostanie rozwiązana:-)

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski