reklama

Poka i Mina. W muzeum

W sobotę Poka zabiera Minę do muzeum. W czasie zwiedzania Mina nagle musi iść do łazienki. Trafia do niej sama, ale po wyjściu gubi się w muzealnych korytarzach. Tyle tu schodów i drzwi! Jak ma teraz znaleźć Pokę? Minie zbiera się na płacz. Jednak po chwili okazuje się, że tuż obok jest ktoś jeszcze bardziej zagubiony niż ona...

Uwielbiana przez małych czytelników na całym świecie seria o dużym Poce i małej Minie to mądre i zabawne miniopowieści o sytuacjach znanych wszystkim rodzicom i dzieciom. W króciutkich historyjkach, ilustrowanych pełnymi wyrazu rysunkami, Kitty Crowther w przenikliwy i dowcipny sposób opowiada o codziennych wyzwaniach – i o tym, że dobrze jest mieć przy sobie kogoś, na kim można polegać.

Informacje dodatkowe o Poka i Mina. W muzeum:

Poka i Mina. W muzeum - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ze-bookiempodrek
Ze-bookiempodrek
Przeczytane:2020-03-22,

Kitty Crowther to belgijska autorka i ilustratorka, która stworzyła serię o dużym Poce i małej Minie. Do nas trafiły dwie przepiękne książeczki. Jedną z nich jest „Poka i Mina. W muzeum”.

Jest weekend. Mina ma wolne, dlatego Poka zabiera ją do muzeum etnograficznego. Zamierzają się dobrze bawić, a przy okazji czegoś nauczyć. Poka pokazuje małej Minie wspaniałe eksponaty. W pewnym momencie Mina czuje, że chce jej się siku. Informuje o tym dużego Pokę, który proponuje, że pójdą razem. Jednak mała Mina stanowczo odmawia, chce iść sama, chce pokazać, jaka jest duża i samodzielna. Roztropnie pyta o drogę strażnika, a potem udaje się we wskazanym kierunku. Odnajduje toaletę dla dziewczynek, a po załatwieniu swoich spraw chce wrócić na salę wystawową, do Poki. Okazuje się to jednak trudniejsze, niż odnalezienie toalety. Wszystkie drogi wyglądają tak samo, wszystkie drzwi są do siebie podobne. Kiedy Mina prawie się poddaje i zbiera jej się na płacz, nagle słyszy, że ktoś obok pochlipuje. To mały pchełek, który zgubił drogę powrotną do swojej rodziny. Mina nagle zapomina o swoim problemie, skupia się na tym, by pomóc mniejszemu koledze. Dzielnie prowadzi pchełka z powrotem do sali wystawowej, a sama wraca do Poki.

„Poka i Mina. W muzeum” to cudowna opowieść o dziecku, które próbuje być samodzielne, przestaje korzystać z pomocy dorosłych. To historia o pomocy, o odwadze, o opiekuńczości malutkiej Miny, która po natknięciu się na pchełka zapomniała o swoim strachu i postanowiła zadbać o swojego nowego kolegę. Przygoda Miny w muzeum pokazuje, jak dużo w dzieciach można znaleźć odpowiedzialności za drugiego człowieka i chęci pomocy. Jest to książeczka warta przeczytania.

Co jeszcze może Was przekonać do zakupienia tej pozycji dla Waszych dzieci? Może fakt, że posiada piękne, charakterystyczne ilustracje, które wydawnictwo Dwie Siostry umieściło na rewelacyjnym, miłym w dotyku papierze. Ponadto moja córka spędziła bardzo dużo czasu nad tą książeczką, upodobała ją sobie i aktualnie czytamy tylko to z niesłabnącym zainteresowaniem.

Pewnego dnia Poka i Mina udały się do muzeum etnograficznego, tam małej Minie zachciało się siku i bardzo chciała iść do toalety sama. Niestety kiedy miała wracać pomyliła drzwi i się zgubiła, nie wiedziała gdzie iść i do oczu podeszły jej łzy, w tym samym czasie usłyszała płacz innego chłopca który tak jako ona również się zgubił. Mina stanęła na wysokości zadania, wsparła pchełka i znalazła drogę do jego mamy oraz do Poki i wszystko skończyło się szczęśliwie.
Historia chociaż krótka ma do nas wiele ciekawych przesłań, warto czasami pilnować się rodziców, szczególnie w miejscach których nie znamy, my rodzice powinniśmy się cieszyć się że dzieci chcą być samodzielne, ale czasami coś wydaje im się łatwe a potem okazuje się że takie nie jest. Kolejnym fajnym przesłaniem jest to że warto sobie pomagać, nie przechodźmy obojętnie obok osoby po której widać że potrzebuję wsparcia, my też kiedyś możemy potrzebować pomocy. Taki prosty gest potrafi podbudować nas bo dzięki temu mamy poczucie że jesteśmy kimś ważnym, a osobie która pomocy potrzebuje pokazujemy że nie ma się czym martwić i każdemu może przytrafić się taka sama sytuacja, dajemy mu tym samym poczucie że nie jest sam.
Książka zaskoczyła mnie tym jak pięknie jest wydana, minimalistyczna okładka w zestawieniu kolorów które na pewno uwielbia każda dziewczynka, co nie oznacza że książka nie jest przeznaczona dla chłopców, zdecydowanie jest to książka zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców. Już od pierwszej strony mamy dużo grafiki i schemat jest taki że tekst jest zawsze na lewej stronie a na prawej obrazek, jest to dość fajnym ułatwieniem dla dzieci uczących się czytać bo nie muszą szukać tekstu po całych stronach tylko zawsze jest w tym samym miejscu. Ogromny plus to też lekkość książki, utrzyma ją w rączkach nawet małe dziecko a ze względu na format jest idealna na wycieczki.
Historia Poki i Miny zainteresowała nas na tyle bardzo że na pewno sięgniemy po inne książki z tymi bohaterami i chętnie poznamy ich kolejne przygody.

Nocne opowieści
Kitty Crowther0
Okładka ksiązki - Nocne opowieści

Trzy tajemnicze historie z ilustracjami jak ze snu - do czytania nie tylko na dobranoc. - Mamo, opowiedz mi trzy bajki - poprosił Niedźwiadek. - Aż...

Poka i Mina. Piłka nożna
Kitty Crowther0
Okładka ksiązki - Poka i Mina. Piłka nożna

Nowa seria dla najmłodszych! Poznajcie małą Minę, która bardzo chce być samodzielna, i troskliwego Pokę, który wspiera ją w każdej sytuacji...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski