reklama

Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury

NATURA CZEKA NA CIEBIE ZA PROGIEM - MUSISZ TYLKO OTWORZYĆ DRZWI!

Wierzę w spanie pod gołym niebem, w otoczeniu gałęzi, w ciemności i chłodzie. Lubię leżeć na plecach, patrzeć w gwiazdy i obserwować własny oddech snujący się przed oczami jak gęsta mgła. Gdy otacza nas nieskończoność, dzieje się w nas coś niezwykłego.

Kiedy poważna kontuzja przerwała karierę szwedzkiego biegacza Markusa Torgeby'ego, zdecydował się na radykalny krok - porzucił stresujące miejskie życie i zamieszkał... pod gołym niebem. Przez cztery lata prowadził pustelnicze życie w jämtlandzkiej puszczy, w pełnej harmonii z przyrodą i samym sobą. Natura jest bowiem dla Markusa domem i źródłem życiowej filozofii, którą autor dzieli się z innymi.

Pod gołym niebem to jego wyjątkowa opowieść o budowaniu więzi z otaczającym nas światem, powrocie do korzeni i uzdrawiającej mocy rzemiosła. To także przewodnik po życiu w rytmie natury niezależnie od miejsca zamieszkania - nawet w samym sercu miejskiej dżungli.

Jak spędzić noc pod gwiazdami w środku miasta? Dlaczego warto częściej spać przy otwartym oknie i chodzić bez butów? Gdzie i jak najlepiej rozpalić ognisko? Czym żywić się w lesie i jak szukać jadalnych roślin?

Trzymasz w ręku bezkresne źródło porad i codziennej inspiracji zarówno dla doświadczonych miłośników dzikiej natury, jak i początkujących poszukiwaczy przygód - z pierwszej ręki, bo od kogoś, kto poznał las od ściółki aż po korony drzew.

Książka zawiera wyjątkowe zdjęcia i ilustracje autorstwa Fridy Torgeby.

Markus Torgeby - szwedzki maratończyk. Jego obiecującą karierę przerwała nagła kontuzja, która spowodowała życiowy kryzys. Cztery lata samotnego życia w namiocie w jämtlandzkim lesie pozwoliły mu odzyskać spokój ducha i równowagę. Dziś Markus jest ekspertem od dzikiej przyrody. Spotyka się z czytelnikami, buduje domy i łóżka pod gołym niebem, prowadzi warsztaty w korporacjach. Jego autobiografia Löparens hjärta (,,Serce biegacza") sprzedała się w Szwecji w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy i została przetłumaczona na pół tuzina języków.

Informacje dodatkowe o Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: Hobby

Tagi: Publikacje popularne - przyroda bóg

Kup książkę Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury

Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury - opinie o książce

Avatar użytkownika - smak_slow
smak_slow
Przeczytane:2021-03-28,

Czy kiedykolwiek mieliście ochotę rzucić wszystko, uciec od codzienności i pojechać do lasu? Markus Torgeby idzie krok dalej, porzuca miejski styl życia, by żyć samotnie w chacie w środku lasu. Przez cztery lata ten las, siekiera i śpiwór to najważniejsze dla niego rzeczy. Dziś Marcus, jego żona i troje dzieci mieszkają w domu zbudowanym w środku tego samego lasu, w którym kiedyś żył, żywiąc się płatkami owsianymi i pijąc wodę z rzeki.

Książka łączy eskapizm i przygodę z miłością do natury i pragnieniem prostszego życia, a także opowiada historię podróży Markusa od trudnej młodości i samotnego życia na łonie natury do samouzdrowienia. Dzieciństwo i dojrzewanie były niezwykle trudne dla Markusa. Jego mama chorowała na stwardnienie rozsiane, chłopak nie radził sobie w szkole. Szybko odkrył, że bieganie na świeżym powietrzu przynosi mu ulgę, zmniejsza stres. Biegał coraz więcej, chciał jechać na mistrzostwa Europy, plany jednak pokrzyżowała kontuzja stopy. Nie chcąc pogrążyć się w depresji, wyjechał z rodzinnego miasta i zamieszkał w lesie. Ta przeprowadzka uratowała mu życie.

W książce znajduje się mnóstwo zdjęć żony Marcusa Fridy. Dołączone do nich opisy życia blisko natury łączą codzienną filozofię i inspirujące spostrzeżenia z pomocnymi radami: jak rozpalać ogień, rąbać drewno i zbierać pożywienie. Podziwiam autora, bo choć uwielbiam naturę, mogę godzinami siedzieć w lesie, to nigdy nie zdecydowałabym się na tak ekstremalną decyzję. Brakowałoby mi bratniej duszy obok.

Z jednej strony to przewodnik po wolności, a z drugiej strony opowieść o chęci połączenia się z przyrodą. "Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury" jest dowodem na regenerujące siły natury i na to, że pragnienie prostszej egzystencji może pomóc człowiekowi znaleźć zadowolenie.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung