Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów

Od pokoleń uczono nas, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się w istotny sposób.
Zgodnie z tym mitem kobiecy mózg ma rozbudowane ośrodki komunikacji i emocji oraz jest przystosowany do odczuwania empatii. W męskim mózgu dominują ośrodki seksu i agresji, i jest on przystosowany do budowania systemów. Ta teoria dostarcza zgrabnego biologicznego wyjaśnienia większości tego, z czym spotykamy się w codziennym życiu. Wyjaśnia, dlaczego kobiety są postrzegane jako bardziej wrażliwe i emocjonalne, podczas gdy mężczyźni jako bardziej agresywni.
Ale czy to rzeczywiście prawda?

Według neurolożki, profesor Daphny Joel, tak nie jest. W książce przedstawia śmiały i przekonujący argument, który całkowicie obala pojęcie płciowych mózgów. Opierając się na przełomowych wynikach własnych badań i najnowszych dowodach naukowych, profesor Joel wyjaśnia, że każdy ludzki mózg jest w rzeczywistości unikalną mieszanką - lub mozaiką - cech ,,męskich" i ,,żeńskich".

,,Płeć i mózg" to fascynujące spojrzenie na naukę o płci, na jej historię i przyszłość.

Daphna Joel - profesorka psychologii i neurobiologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Swoje doświadczenie neurobiologiczne połączyła z zainteresowaniem naukami o płci. Badaniami, w których neguje istnienie ,,mózgu męskiego" i ,,mózgu kobiecego", zrewolucjonizowała myślenie o płci biologicznej, płci kulturowo-społecznej oraz mózgu.

Luba Vikhanski - dziennikarka i wielokrotnie nagradzana autorka publikacji popularnonaukowych. Jest autorką trzech książek, w tym Immunity: How Elie Metchnikoff Changed the Course of Modern Medicine, która została bardzo dobrze przyjęta przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne.
Pracuje w Instytucie Nauki Weizmanna. Mieszka w Izraelu.

Informacje dodatkowe o Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: bd

Kup książkę Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów

Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów - opinie o książce

Odpowiedź Hiobowi