Pies, który rozweselił smutki

Poetycka książka obrazkowa o emocjach dla dzieci i dorosłych wyróżniona Międzynarodową Nagrodą im. Jānisa Baltvilksa w dziedzinie literatury dziecięcej i książki artystycznej. Pewnego dnia miasto osnuły chmury czarnego dymu. Ukradły wszystkie kolory i zapachy. Odważny pies postanowił wspiąć się po drabinie do nieba, by sprawdzić, co kryje się w wielkiej chmurze smutku, i spróbować to przepędzić.

Informacje dodatkowe o Pies, który rozweselił smutki:

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2024-05-20
Język oryginału: łotewski
Tłumaczenie: Agnieszka Smarzewska
Ilustracje:Elina Braslina

Tagi: dladzieci

Kup książkę Pies, który rozweselił smutki

Pies, który rozweselił smutki - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-08-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Posiadam,
Miasto spowił czarny dym. Ciężkie chmury zdominowały niebo a mieszkańcom udzielił się nastrój przygnębienia. Na szczęście jest ktoś, kto postanowił stawić czoła tej sytuacji i znaleźć przyczynę całkowitego zaciemnienia okolicy. To odważny bohater książki autorstwa R?ty Briede pt. Pies, który leczył smutki z oferty Wydawnictwa @biuroliterackie, która ukazała się w Polsce dzięki przekładowi autorstwa Agnieszki Smarzewskiej.   Czy czworonożny miłośnik róż o wyjątkowo przyjaznym usposobieniu jest w stanie sięgnąć chmur? Ależ oczywiście! Co więcej, dzięki swoim talentom zajdzie o wiele dalej i odkryje, gdzie gromadzą się smutki. Ten sympatyczny pies uczyni wokół wiele dobra, by przywrócić miastu dawne kolory.   Pies, który rozweselił smutki to bajka, która zaskakuje od pierwszych stron. Ciemne, ponure ilustracje bezpośrednio wprowadzają Nas w ciężką atmosferę panującą w opanowanym dymne mieście i sprawiają, że czytelnicy, podobnie jak okoliczni mieszkańcy, trzymają mocno kciuki za to, aby rzeczywistość nabrała w końcu barw. I kiedy kolorystyka ilustracji stopniowo się zmienia, wiemy już, że warto było czekać.   Ta bajkowa opowieść ma wyjątkowo optymistyczny przekaz. Udowadnia dzieciom, że smutek to uczucie równie istotne, co radość i choć czasami bywamy bardzo przygnębieni, w każdej chwili może zdarzyć się coś, co Nas rozweseli i przywróci radość Naszemu życiu. Ta książka to również znakomity pretekst do rozmawiania z maluchami o tym, co czują i jak sobie radzą, kiedy ogarnia je smutek. A bohaterski pies? Szybko stanie się najlepszym książkowym przyjacielem Waszych dzieci. U Nas gości niemal każdego wieczora.

Za poetyckość, minimalizm i budujące przesłanie, serdecznie polecam tę łotewską bajkę wszystkim rodzicom, którzy poszukują wartościowej, oryginalnej książki o emocjach, którą mogliby czytać ze swoimi dziećmi, ucząc je rozpoznawać i nazywać to, co dzieje się w dziecięcym wnętrzu.

Przepiękna książka dla dzieci i dorosłych, o emocjach, a także o radzeniu sobie z nimi, o poczuciu sprawczości i o optymizmie. Książeczka jest niewielka, ale bardzo poetycka, oszczędna w kolorach, ale bardzo wyrazista. Z pewnością niebanalna. Polecam serdecznie.

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka