Pierwsza wojna Hitlera

Thomas Weber analizuje losy oddziału młodego Hitlera i poddaje w wątpliwość wiarygodność Mein Kampf, a to wszystko by dotrzeć do motywacji jednego z największych zbrodniarzy wszech czasów Hitler, kiedy stał się osobą publiczną, głosił, że lata, które spędził na froncie zachodnim podczas pierwszej wojny światowej w pułku Lista, ukształtowały jego poglądy, postawę i całe życie. Thomas Weber raz jeszcze przekopał materiały archiwalne, wspomnienia i korespondencję żołnierzy pułku Lista, krytycznie przeanalizował Mein Kampf i doszedł do wniosku, że o okresie uznawanym za formatywne lata Hitlera nie wiemy prawie nic pewnego. Dlatego uznał, że najlepszym sposobem na wypełnienie białej plamy w życiu dyktatora będzie spojrzenie na pułk, w którym służył, jako całość. Podążając tą ścieżką, koncentruje się na odpowiedzi na następujące fundamentalne pytania: czy wojna zmieniła Hitlera i żołnierzy pułku w nazistów in spe (którzy nie musieli zostać nazistami, lecz których łatwo było nimi uczynić? Czy w ogóle większość ludzi z pułku zdobyła świadomość polityczną wskutek doświadczeń wojennych i powojennych? Jaką rolę odegrali żołnierze pułku i ich mityczny obraz w ustanowieniu Trzeciej Rzeszy i trwaniu hitlerowskich Niemiec?

Informacje dodatkowe o Pierwsza wojna Hitlera:

Wydawnictwo: Rebis