Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii

Ta podróż zaczyna się w Fécamp, miejscowości, która istniała już w czasach Asteriksa i Obeliksa. W X wieku żył tu Ryszard Nieustraszony, a od początku XVI mnisi, którzy zostawili po sobie słynne opactwo i jeszcze słynniejszy benedyktyński likier ziołowy. Tu znajdują się też największe ruiny poniemieckich bunkrów. Na tle innych normandzkich miasteczek - nic specjalnego.

Normandia, Bretania i Pikardia są przesycone historią. Od tysięcy lat toczono tu wojny, czczono bogów, tworzono wielką sztukę. Tkanina z Bayeux niczym średniowieczny komiks opowiada losy Wilhelma Zdobywcy i inwazji na Anglię, a pozostałości dwudziestowiecznych fortyfikacji i cmentarze przypominają całkiem inną historię. Prehistoryczne menhiry sąsiadują z gotyckimi katedrami i gigantycznymi współczesnymi figurami w Dolinie Świętych. Kiedyś bywało głodno, dziś można do woli sycić żołądek - serem, ostrygami, gryczanym naleśnikiem lub mulami, jak kto woli. Nad wszystkim zaś czuwają latarnie morskie, milczący strażnicy, dziś już w większości obsługiwane zdalnie z głębi lądu.

Krzysztof Varga podróżuje po północnym wybrzeżu Francji w towarzystwie Flauberta, Chateaubrianda i innych nieśmiertelnych mieszkańców tych krain, żeby w końcu dojść do prostego wniosku: są miejsca, które przypadają nam z urodzenia. Inne należą do nas z wyboru.

Informacje dodatkowe o Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2024-06-19
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788381919067

Tagi: Miejsca i ludzie (również albumy) Literatura podróżnicza Normandy Bretania Pikardia

Kup książkę Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii

Nagrobek z lastryko
Krzysztof Varga0
Okładka ksiązki - Nagrobek z lastryko

Być może to jedna z najsmutniejszych książek, jaką napisano w ostatnich latach. Doskonały dokument naszych czasów. Wyrazista, podana z doskonałą ostrością...

Trociny. Audiobook
Krzysztof Varga0
Okładka ksiązki - Trociny. Audiobook

Najnowsza powieść Krzysztofa Vargi to brawurowy pamflet na współczesność. Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski