Ogród wiecznej wiosny

Wieczna miłość, przeklęta namiętność… Piękna Clara o bursztynowych oczach, wbrew wiszącej nad nią klątwie, chce być szczęśliwa. Gdy zostaje porzucona przez ukochanego, postanawia się zemścić. Odtąd świadkiem samotności kobiet z rodu Laguna będzie dom o czerwonych ścianach oraz wiecznie kwitnący ogród. Czy narodziny Santiago – pierwszego w rodzinie chłopca – odwrócą przeznaczenie? Ogród wiecznej wiosny to napisana barwnym językiem wielopokoleniowa saga. Kastylijskie miasteczko staje się tłem historii o skrytych namiętnościach, grzesznych rozkoszach i potędze miłości.

Informacje dodatkowe o Ogród wiecznej wiosny:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2010-07-10
ISBN: 978-83-7515-108-4

Kup książkę Ogród wiecznej wiosny

Ogród wiecznej wiosny - opinie o książce

W "Ogródzie wiecznej wiosny" autorstwa Cristiny Lopez Barrio od pierwszej strony widać, że jest to powieść o kobietach , dla kobiet.  Bohaterkami powieści są kobiety z rodu Laguna. Ród Laguna jest rodziną przeklętą, skazaną na wieczne potępienie ze strony sąsiadów oraz losu. Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy w lesie piękna Clara Laguna poznaje andaluzyjskiego, młodego myśliwego. Między młodymi rozkwita miłość o niewyobrażalnej sile rażenia. I choć dziewczyna zdaję sobie sprawę, że owo uczucie jest z góry skazane na porażkę , brnie w nie, dalej.  Clara Laguna pochodzi z rodu, który boryka się z piętnem klątwa, która polega na tym , że rodzina składa się tylko i wyłącznie z kobiet. Mężczyźni przewijają się przed domostwo rodu wyłącznie w celach prokreacyjnych. Każda kobieta nosząca nazwisko Laguna zostaje samotną matką, wyłącznie córki, a miłość kwitnie w ich sercach tylko raz, by już nigdy się nie powrócić. Clara łudzi się, że w jej przypadku będzie zupełnie inaczej. Lecz myśliwy dowiedziawszy się, że dziewczyna spodziewa się dziecka, zaczyna rozumieć, że córka czarownicy, analfabetka, pochodząca z nizin społecznych nigdy nie będzie pasowała do jego arystokratycznego pochodzenia. Odchodzi, obiecując , że wróci, lecz nie dotrzymuje danego Clarze słowa. Na pociechę zostawia jej dom znajdujący się w obszernym ogrodzie. Clara wpływem urażonej dumy i rozpaczy po nieszczerym kochanku postanawia się zemścić i na nim i na sąsiadkach, które traktują ją z pogardą. Czerwony Dom staje się ekskluzywnym burdelem. To w tym domu przychodzi na świat córka Clary- Manuela. A następnie kolejne pokolenia kobiet: Oltavio, Margarita......   Każde kolejne bohaterki to kobiety zbrukane opinią społecznego wyrzutka. Co drugie pokolenie, rodzi się kobieta z rodu Laguna o nadzwyczajnej, niespodziewanej urodzie, by mącić umysły mężczyzn pożądaniem nie do poskromienia. To ci mężczyźni  skazują kobiety na potępieńczą, nieokiełznaną miłość, która prowadzi tylko do kolejnej ciąży i splotu niefortunnych zdarzeń, które niosą śmierć, rozpacz i żal.  I mogło, by się wydawać, że nieszczęście, które regularnie nawiedzają Czerwony Dom, jak i żniwo śmierci powinno kobiety ze sobą związać , zacieśniać więzy między nimi. Jednak rzeczywistość jest bardziej prozaiczna. Między kobietami można wyróżnić całą paletę uczuć, emocji i traumatycznych poczynań. Miłość, która przeradza się w nienawiść powoduje, ze każda z bohaterek ma inne cele, marzenia. A pośród nimi tuła się wspomnienie ducha Clary Laguny... Tłem całej fabuły jest ogród, okalający Czerwony Dom. To jego opisy nadają charakter całej opowieści. Ogród , który mimowolnie stał się światkiem, narodzin miłości, nienawiści, wielkiej namiętności, śmierci, bólu, ale i narodzin nowego życia. Ogród, który wbrew naturze zawsze kwitnie, a stokrotki, które okalają ścieżkę są symbolem tego domu. Ogród tajemniczy, przepełniony magią, zapachem śmierci. Ogród, którzy zaprasza , ale i jednocześnie przeraża.   Cristina Lopez Barrio stworzyła barwną wielopokoleniową powieść. I choć wątek klątwy jest jeden, to każda z bohaterek charakteryzuje się innym temperamentem, złożoną osobowością i barwnym usposobieniem. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, choć mam pewno "ale". Rozwlekłe opisy poczynań bohaterek, ogrodu i rozkładanie wydarzeń na czynniki proste bywały męczące. Wynika to z faktu, że ja lubię liczne dialogi, które w mojej ocenie nadają bieg akcji. Tu jest ich dużo mniej, aniżeli licznych opisów.   Jednakże nie przeszkadzają one w odbiorze lektury, gdyż autorka równoważy je poprzez zastosowanie dynamicznej, płynnej narracji.   Dlatego jeśli szukasz lektury o ciekawych jednostkach, rodzinie, sagi, miłości, nienawiści, zawiedzionych nadziejach, niespełnionych oczekiwań, żalu, gniewie, to ta powieść jest idealna. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto sięgnąć po tę lekturę. Jest nim odpowiedź na pytanie "czy narodzi się dziecko, dzięki której klątwa zostanie zniesiona". Zostawiam was w słodkiej niewiedzy.
Avatar użytkownika - Willa871
Willa871
Przeczytane:2015-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 2015,
Już dawno nie miałam do czynienia z wielopokoleniową sagą rodzinną, a ta książka właśnie się do nich zalicza. Jest to debiut powieściowy Cristiny Lopez Barrio i muszę przyznać, że bardzo udany. Książka jest napisana w sposób barwny i nie można się od niej wprost oderwać. Poznajemy losy kobiet z rodu Laguna na których ciąży klątwa nieszczęśliwej miłości. Kobiety te kochają raz w życiu i ich miłość jest tragiczna, skazana na niepowodzenie. Od pokoleń w ich rodzie zawsze rodzą się dziewczynki i nigdy żadna nie zazna szczęścia z ukochanym mężczyzną. Historia zaczyna się od Clary Laguny - pięknej dziewczyny o bursztynowych oczach. Dziewczyna zakocha się w andaluzyjskim szlachcicu, który przyjeżdża w jej okolice na polowanie. Jest zauroczony piękną dziewczyną. Clara bez pamięci zakochuje się z nim i nie waha się, żeby oddać mu nie tylko duszę ale i ciało. Niestety jej miłość nie znajdzie spełnienia. Dziewczyna jest biedna, więc młodzieniec nawet nie myślał o tym, żeby się z nią ożenić nawet kiedy dziewczyna zaszła w ciążę. Kupuje jej Czerwony Dom i znika. Clara postanowi się zemścić i zostaje prostytutką. Jednak do ostatnich chwil swego życia nie przestała wierzyć, że ukochany wróci, chociaż jej matka - uchodząca w okolicy za czarownicę - mówiła, że to się nigdy nie stanie. Clara nie kochała swojej córki Manueli, która nie odziedziczyła po niej urody. Wcale się nią nie zajmowała. W odpowiednim czasie wprowadziła córkę do zawodu, chociaż tamta nie chciała. Po śmierci Clary Manuela chciała za wszelką cenę zmyć ze swego rodu hańbę. Ale nawet ona nie uchroniła się przed klątwą. W czasie pobytu nad morzem zachodzi w ciąży. I historia się powtarza. Znowu na świat przychodzi dziewczynka - Olvidio. Manuela za wszelką cenę chce zerwać ze swoim dziedzictwem i zabiega o to, żeby wydać córkę za mąż. Nie spodziewa się jednak, że dziewczynka zakocha się biednym synu nauczyciela. Ich miłość także nie znajdzie spełnienia. Ukochany Olvidio ginie śmiercią tragiczną. Jednak pozostawia po sobie ślad. Olvidio rodzi córkę - Margeritę. Manuela od chwili narodzin nienawidzi swojej wnuczki. Pragnie, żeby umarła. Dlatego też Olvidio wysyła córkę do szkoły z internatem, żeby uchronić dziewczynkę przed babką. Tam dziewczyna zakochuje się w przystojnym malarzu i zachodzi z nim w ciążę. Margerita jest ważną postacią, bo jako jedyna z rodu Laguna rodzi syna - Santiaga, ale sama ginie wskutek tragicznych wydarzeń, gdy odkrywa, że ojciec jej dziecka jest zakochany w jej rodzonej matce. Czy Santiago pierwszy chłopak w rodzinie złamie ciążącą klątwę? O tym trzeba się przekonać i po prostu przeczytać książkę. Powieść ma niesamowity klimat, napisana barwnym, trochę kwiecistym językiem, ale mnie wcale to nie przeszkadzało. Kobiety z rodu były osobami z krwi i kości, każda na swój sposób inna z wadami i zaletami. Doskonale zarysowany przedstawiony świat małego miasteczka, gdzie wszyscy o wszystkich wiedzą i nic się nie ukryje. Losy kobiet były tragiczne i możemy zastanowić się nad ich losami i współczuć, bo niejednej z nas mogłoby się to przydarzyć. Każdy z nas chciałby kochać i być kochany, ale nie każdemu jest to pisanie. Samotność i odrzucenie jest strasznym uczuciem i każdy radzi sobie z tym w inny sposób. Książka na pewno spodoba się miłośnikom wielopokoleniowych sag i literatury hiszpańskiej. Mi bardzo przypadła do gustu i nie żałowałam czasu na przeczytanie tej interesującej pozycji.
Wspaniała powieść, bardzo wciągająca i napisana malowniczym językiem.
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Tajemnicza historia pewnego rodu /chociaż to słowo jest odrobinę nieadekwatne/ kobiet. Są one "przeklęte" i żyją jakby na skraju lokalnej społeczności - tak w przenośni jak i dosłownie. Poznajemy kilka pokoleń kobiet, które - wg podania - mają rodzić tylko dziewczynki. Są tu i czarownice, i kobiety "lekkich obyczajów" /piękna Clara, która dostała od niewiernego ukochanego posiadłość na uboczu, w akcie zemsty przemieniła czerwony dom w lupanar a sama została doskonałą nałożnicą/.

Książka  zaczyna się  ciekawie.  Lubię historię z motywem klątwy. Ale tutaj cały czas był wałkowany jeden temat - zemsta i nieszczęśliwa miłość.  Jest to opowieść omczterech kobietach z rodu Laguna oraz jednym mężczyźnie. Histie są rzeczywiście  dość traumatyczne. Ale z czasem  zrobiło się  nudno. Przeczytałam  bo chciałam przekonać się jak to się skończy. Takie to sobie.

Przed wiekami na kobiety z rodu Laguna została rzucona klątwa, która skazuje ich serca na wieczny ból i cierpienie. Piękna Clara w akcie zemsty na ukochanym postanawia otworzyć burdel! I tak biedaczka ze złamanym sercem czeka, aż mężczyzna jej życia, który zostawił ją w błogosławionym stanie, zjawi się u progu drzwi Czerwonego Domu...czy się doczeka? Niecodzienna fabuła sprawia, że nie można oderwać się od książki:)

Avatar użytkownika - Tessie89
Tessie89