reklama

Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat

Która książka jest bestsellerem wszech czasów?
Kto jest najlepszym lekkoatletą?
Dlaczego w morzach jest tyle ryb?
Ilu ludzi było dotąd w kosmosie?

Odpowiedzi na wszystkie pytania obejmują 200 fascynujących zagadnień objaśnionych z wykorzystaniem atrakcyjnych i przejrzystych infografik. Mogą was one zaskoczyć, ale dostarczą też sporej dawki wiedzy i rozrywki.

Dzięki stworzonym przez zespół nagradzanego kwartalnika ,,DelayedGratification" wizualizacjom inaczej spojrzycie na świat - dostrzeżecie w nim nowe barwy i nowe światłocienie.

,,Oryginalna, fascynująca i zabawna - uczta dla oczu i ducha".

Ian Hislop, ,,Private Eye"

,,Jak przystało na porządną książkę faktograficzną, sprawia, że jesteś lepiej poinformowany przy minimalnym wysiłku z twojej strony".

Rachel Parris, The Mash Raport

Informacje dodatkowe o Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-04-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat

Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat - opinie o książce

"Nasz świat zachwyca i zaskakuje, jest miejscem cudownym, ale i niepokojącym..."

"Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat" to książka, która od razu zwróciła moją uwagę. Powodem są przede wszystkim treści edukacyjne, dane liczbowe, sposób przedstawienia odpowiedzi. Sama jako dziecko uwielbiałam tego typu publikacje i jak widać - z takich rzeczy się nie wyrasta. Miałam mnóstwo frajdy czytając kolejne strony i poznając odpowiedzi na przeróżne pytania.

Tematyka jest naprawdę obszerna. Można się sporo dowiedzieć o ludziach (m.in. osiągnięciach, nałogach, pragnieniach i dziwactwach), sporcie, urbanistyce czy architekturze. Osoby interesujące się zagadnieniami przyrodniczymi z pewnością nie będą się nudziły, ale można się też sporo dowiedzieć o filmach, muzyce, a nawet... morderczych operach mydlanych. Nie brakuje pytań o UFO, kosmos i teorie spiskowe. To oczywiście nie wszystko.

"Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat" to książka, która wciąga i zaskakuje. Choć ci najciekawsi świata czytelnicy (wbrew tytułowi) nie znajdą tu odpowiedzi na wszystkie przychodzące do głowy pytania, to uważam, że ta publikacja jest naprawdę warta uwagi.

Pomysł na zaciekawienie jest niby prosty - pytanie, dane i grafika. Wszystko razem stanowi jednak świetnie uzupełniającą się całość. Treści są zrozumiałe, przejrzyste, a przede wszystkim przyciągające uwagę. Czasem nawet dość zaczepne, a do tego jeszcze skłaniają do zastanowienia się nad różnymi kwestiami. Zakres tematyczny jest naprawdę obszerny, a na niektóre pytania sama bym nie wpadła ;)

"Może wymarłe gatunki tylko ukrywają się przed nami?
W ostatnich latach odnotowano spektakularne pojawienie się wielu stworzeń, które uważano za wymarłe. Niekiedy nawet od ponad stulecia. Szczególne wyrazy uznania należą się przy tym wspaniałemu scynkowi Bocourta (Phoboscincus bocourti). Świetne osiągnięcia jak na jaszczurkę."

Do tego oczywiście obszerny materiał graficzny, krótko przedstawiony sposób analizowania danych i pokazania wyników oraz źródła informacji. Te ostatnie zasługują na szczególne uznanie, ponieważ aktualnie sporo osób ma problem z selekcjonowaniem źródeł. Przy okazji jest to skarbnica wiedzy, gdzie szukać podobnych informacji na konkretny temat.

Taki sposób przedstawienia tematów pozwala szczególnie zainteresowanym danym zagadnieniem poszukać więcej szczegółów. Osobiście dostrzegam tu również potencjał, jeśli chodzi o różnego rodzaju dyskusje. Po przeczytaniu przytoczonego fragmentu można się np. zastanowić z czego wynika fakt, że konkretne gatunki są obserwowane po kilkudziesięciu latach, a nawet jeszcze dłuższych przerwach...

Moim zdaniem ta publikacja jest bardzo wartościową pozycją. Może służyć jako źródło wiedzy dla pojedynczych osób, ale przyda się także jako inspiracja do nieszablonowego przedstawienia świata i prowokowania ciekawych rozmów.

Które piosenki wytrzymały próbę czasu?
Czy uderzy w nas gigantyczna asteroida?
Ilu ludzi było w przestrzeni kosmicznej?
Jaka jest najlepsza książka w dziejach?
Kto jest najlepszym sportowcem wszechczasów?
Ile ryb jest w morzu?

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-05-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Przed wami totalnie niesamowita książka, która pochłaniała mnie przez cztery dni, gdyż cokolwiek tu nie wyczytałam, to od razu dzieliłam się tą informacją ze wszystkimi domownikami. Dlatego, że nie ma osoby, którą by ona nie zainteresowała. Znajdziecie tutaj wszystkie odpowiedzi na różne pytania na dużych kolorowych ilustracjach. Książka jest sześć centymetrów większa i szersza od innych pozycji. Każde zagadnienie jest oznaczone innym kolorem i zawiera odpowiedzi na pytania: Kim jesteśmy? I tutaj pierwsza ciekawostka. Wiedzieliście, że według szacunków 116,76 miliarda ludzi żyło na Ziemi przez ostatnie 192 tysiące lat? Na każdego żyjącego dzisiaj człowieka przypada prawie 14 nieżyjących ludzi! Następnie historia o tym skąd się wzięliśmy, kiedy pojawiły się dinozaury, kiedy ludzie, co udało nam się osiągnąć, ile można żyć lat i jakie życie komu się marzy. Oczywiście tych zagadnień jest więcej, jednak ja przytaczam wam tylko niektóre.
Kolejny dział, to pytanie kto jest lepszy? Tutaj poczytamy w jakim zawodzie kto jest najlepszy i dziedzinie sportu. Ujrzymy mistrzów świata, w którym kraju żyje się najlepiej, co jest najbardziej popularne i gdzie stoją najwyższe budowle. W dziale czego pragniemy przeczytamy o sprzedaży ziół, ile za ile kupimy koki, o czym myślimy, kto w czym mi może pomóc i kto czego ile pije. Mamy też dział jak uratować planetę i tu najbardziej zainteresował mnie opis pytania, czy znajdziemy drugą Ziemię? Kolejny dział opowiada o tym, co w przyrodzie piszczy. A w nim pytanie o ryby w morzu i co najbardziej mnie zainteresowało, to wymarłe gatunki zwierząt, które wciąż mogą istnieć! W dziale dobrze się bawcie dowiemy się jakie są ulubione filmy, przeboje, bajki i wyjaśnienie co zrobić by zarobić dwadzieścia cztery miliardy! Książka podpowie na czym można najszybciej zarobić i jak to zrobić! Przyznajcie, że to bardzo kusząca perspektywa:-) Mamy tu również dział poświęcony Ufo. Jak wygląda, ilu ludzi i kiedy było w kosmosie, kto ma najwięcej rakiet, co zostawiliśmy na księżycu, kto widział potwora, kto wierzy w Boga, to wszystko na bardzo czytelnych wykresach. Znalazłam też tutaj bardzo fajny dział zatytułowany: Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi. To pozostawię tajemnicą, ale uwierzcie mi, że warto poznać rzeczy, których nikt nam nie zdradzi. Kolejnym działem jest pytanie, czy wjedziemy dobre życie? I tutaj odpowiedzi na co nie jest dla nas za późno. Największe rekordy studiowałam tutaj kilka razy, gdyż nigdy takiej książki o tym nie miałam! W następnym zobaczyłam co najgorszego może się zdarzyć. Czyli jak zmienia się świat, czym powinniśmy się martwić, jakie szkody wyrządza huragan, co może nas zabić i w jakiej skali, oraz co najgorszego zdarzyło się na morzu. Plagi, asteroidy i koniec świata. Przy końcu pytanie, dlaczego nie da się żyć spokojnie? Czyli gdzie toczy się wojna, najdzielniejsze zwierzęta, gdzie jest najwięcej broni oraz co dobrego niesie wojna. W ostatnim dziale znajdziemy podpowiedzi na pytania, których nie można było nigdzie sklasyfikować. Czyli ile wody zamienia się w wino? Co ma ze sobą wspólnego Donald Trump i Jezus? I co najlepsze, to jak żyć wiecznie? Jeszcze raz podkreślam wam, że z każdego działu opisałam wam tylko kilka, a uwierzcie mi, że jest tu o czym czytać. Ona zebrała wszystkie pytania, które zadają ludzie i dała na nie odpowiedzi. Ilekroć kartkuję tą książkę, tylekroć wciąż jestem nią zafascynowana! To pozycja, która zostanie ze mną do końca i będę ją pokazywała wszystkim osobom w rodzinie. Wywarła na mnie ogromny wpływ, do tego wszystko jest bardzo prosto ukazane. Mega bardzo mi się podobała, dlatego polecam ją wszystkim ludziom na świecie!!!

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski