Odnaleźć się

Jedna z najczęściej omawianych książek szwedzkich w 2017 roku.

Anna jest w szpitalu, wraz z mężem i dopiero co urodzonym synkiem. Atmosfera jest tylko z pozoru sielankowa. Bo Anna nie jest ikoniczną Pramatką, tylko niepewną siebie kobietą, która nie odnajduje się w swojej roli, jej samoocena wynika z tego, jak postrzegają ją mężczyźni. W jej życiu chodzi tylko o to, by być potrzebną, pożądaną i dostrzeganą.

Anna służy swoim dzieciom, mężowi i starszemu kochankowi. Jej praca zawodowa wymieniona jest tylko mimochodem, nie dowiadujemy się niczego o jej przyjaciołach czy innych bliskich osobach. Nie ma odwagi powiedzieć, czego by chciała, zresztą sama tego nie wie. Wie tylko, że chciałaby, aby w jej życiu zdarzyło się coś nadzwyczajnego, "całkiem odmiennego od prania". Ta tęsknota sprawia, że zostawia za sobą dotychczasową uporządkowaną egzystencję (ze sprzątaczką i wymaglowanymi prześcieradłami) dla mniej uładzonego mężczyzny, intelektualisty, jednak w nowym związku jej rola pozostaje taka sama.

Autorka niczego ani nikogo nie ocenia. Można się zastanawiać, czy jej podejście jest feministyczne, czy też przeciwnie, jest to krytyka postmodernistycznego świata z jego pustką i bezdusznością.

Sensacyjny debiut powieściowy o kobiecie jako niewolnicy białego mężczyzny.

"Expressen"

Powieść o zasklepieniu w tak zwanej normalności. A jednak mnie sprawiła wielką radość. Nie mogę się doczekać następne książki Agnes Lidbeck.

"Dagens Nyheter"

Błyskotliwa i niesamowita jednocześnie.

Anneli Dufva, Sveriges Radio

Beznamiętność narracji powieściowego debiutu Agnes Lidbeck robi wręcz piorunujące wrażenie.

"Aftonbladet"

Sucha, rzeczowa opowieść o mechanizmach rządzących związkiem miłosnym jest w tej powieści przeplatana refrenem z tęsknych wypadów na peryferie erotyki.

"Femina"

Powieść głęboko smutna i zmysłowa, uniwersalna i oryginalna jednocześnie.

"M-magasin"

Debiutancka powieść o samotności w związku, który jest istnym torem przeszkód, jednocześnie powieść o niskiej samoocenie kobiety i jej poczuciu wyobcowania w roli matki, żony, a w końcu kochanki.

Clemens Poellinger, "SvD"

Agnes Lidbeck, urodzona 1981. Studiowała literaturoznawstwo i historię na uniwersytecie w Lundzie, gdzie również działała w redakcji studenckiego kwartalnika literackim "Ordkonst". Była rzeczniczką prasową Nagrody Literackiej imienia Astrid Lindgren. Od 2010 roku związana ze Svenska Institutet (Szwedzki Instytut Kultury). Mieszka w Sztokholmie, jest mamą trójki dzieci.

Informacje dodatkowe o Odnaleźć się:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-10-09

Kup książkę Odnaleźć się

Odnaleźć się - opinie o książce

Avatar użytkownika - Helena2019
Helena2019
Przeczytane:2019-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Smutna powieść o samotności w związku. Główna bohaterka Anna służy innym: dzieciom, mężowi, a potem kochankowi. Nie wie czego by chciała od życia. Wie tylko, że chciałaby, żeby w jej życiu wydarzyło się coś nadzwyczajnego.

Wspaniała narracja - bezosobowa. Autorka nikogo i niczego nie ocenia. Książka skłania do przemyśleń.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski