Odmęty

Tylko miłość uratuje cię przed odmętami rozpaczy

Marysia i Darek są szczęśliwym młodym małżeństwem, które wiedzie spokojne życie, mieszkając na wsi razem z rodzicami. Wszystko zmienia się, kiedy w wyniku tragicznego wypadku umiera ich jedyny synek. Poczucie winy, rozpacz i niekończąca się lista gorzkich pytań do Boga sprawiają, że oboje stają przed najtrudniejszymi w życiu decyzjami. Chcąc zmienić otoczenie i odciąć się od bolesnych wspomnień, postanawiają wyprowadzić się do miasta. Ale i tutaj dręczą ich wyrzuty sumienia, a rodzinne kłótnie nie pomagają w ułożeniu sobie życia na nowo. Czy mimo wszystko uda im się odnaleźć spokój?

,,Odmęty" to poruszająca powieść o zagubionych ludziach, którzy próbują - każdy na swój sposób - uporać się z traumą wywołaną przypadkową śmiercią dziecka. Autorka w pełen empatii, kojący sposób udowadnia, że nawet w najmroczniejszych momentach życia warto ufać innym i pozwolić im, by poprowadzili nas w stronę światła.

Informacje dodatkowe o Odmęty:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-04-03

Kup książkę Odmęty

Odmęty - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-07-02,

👉 Lubię książki o trudniejszej tematyce. Czasami przeżywam książke kilka dni, czasami trwa to dłużej. Takie książki powodują, że człowiek docenia to co ma aktualnie...

IG: Czytomanka

👉 „Odmęty” to poruszająca powieść o zagubionych ludziach, którzy próbują – każdy na swój sposób – uporać się z traumą wywołaną przypadkową śmiercią dziecka. Autorka w pełen empatii, kojący sposób udowadnia, że nawet w najmroczniejszych momentach życia warto ufać innym i pozwolić im, by poprowadzili nas w stronę światła.

👉 Opis książki był niezwykle zachęcający i mocny. Nie mogłam się doczekać, aż ją przeczytam. Problem w tym, że akcja i zwrot różnych sytuacji działo się zbyt szybko, przez co książka była momentami chaotyczna. Sama historia była świetna, ale opisy mogłyby być bardziej rozbudowane i niektóre rozdziały trwać nieco dłużej. Niemniej jednak polecam przeczytać i wyrobić własne zdanie, bo to, co mi np. przeszkadza, dla innych osób może być atutem.

❗ Ocena: 10/10

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Debiutancka nowelka autorki opowiada nam o losach pewnej rodziny. Młode małżeństwo Dariusza i Marysi właśnie wita na świecie synka... Rodzina Mieszka u rodziców Marysi, Tadeusza i Alicji i troszkę im ciasno, aczykolowiek miło i rodzinnie. Pomimo kilku niesnasków, które pojawiają się w każdej rodzinie, wszyscy wiodą tu spokojne życie które skupione jest w głównej mierze na najmłodszym członku rodziny, malutkim Adasiu. Jednak wszystko sie kończy w momencie tragicznej śmierci chłopca. Darek i Marysia wkrótce dowiadują sie o kolejnej ciąży kobiety i wtedy wraz z rodzicami podejmują decyzje o wyprowadzce z rodzinnego domu Marysi. Zmiana otoczenia i usamodzielnienie sie młodych rodziców miało być dobrą decyzją i szansą na lepszą przyszłość. Jak poradzili sobie rodzice po traumie jaka ich spotkala?

Nowelka Joanny Bury w kilku prostych zdaniach (książka liczy 136 stron) nakresliła nam zwykłą prozę życia młodych rodziców, którzy już na samym poczatku swojego wspólnego życia musieli zmierzyć się z największą tragedią, jaka może spotkać
rodzica. Prozę niczym nie ubarwiona ani nie uduchowioną. Pani Bury pokazała nam emocje towarzyszące tej ogromnej stracie oraz to, że życie bywa okrutne, niesprawiedliwe a trudności i problemy nieraz wydaja się nie do pokonania jednak jest ono również bogate w te piękne chwile o której warto walczyć.... Jest niestety rowniez kilka minusów, głównie ze strony technicznej. Mamy tu kilku bohaterów, których kreacja nie do końca została wyczerpana. Bardzo dynamiczna sekwencja wydarzeń sprawiła że niektóre z nich miały nieco „spłaszczony'' wydźwięk na tle innych, a wątek śmierci i straty nie został do konca rozwinięty tak jak na to zasługiwał. Było za to kilka wątków pobocznych, które nie wynosiły zbyt wiele do fabuły. Zamysł fabularny jest ciekawy i niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, jednak potencjał tego opowiadania nie został do końca wykorzystany.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska