reklama

Od mitów do nauki. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej

Ludzie od zawsze próbowali zrozumieć otaczający świat. Zastanawiali się, czym są grzmoty i błyskawice; skąd się bierze tęcza; dlaczego niebo nie spada; gdzie chowa się Słońce. Przez tysiące lat ich cie!kawość zaspokajały legendy i mity, a każda z kultur wykształciła swoje przekonania na temat natury świata. I choć dziś wszelkie zjawiska rozumiemy dzięki nauce, warto poznać wierzenia naszych przodków i przekonać się, jak zmieniło się ludzkie rozumowanie przez tysiące lat. Książka ,,Od mitów do nauki" jest kolejną pozycją w serii Chcę wiedzieć więcej! Akademii Mądrego Dziecka, skierowanej do młodych czytelników, pragnących zaspokoić swoją ciekawość w różnych dziedzinach nauki w niecodzienny i intrygujący sposób. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć to seria książek popularyzujących naukę przeznaczona dla starszych przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Dzięki bogatym, kolorowym ilustracjom i ciekawej formie książki wpisują się w zdobywający popularność nurt edukacji edutainment (od angielskiego education - nauka oraz entertainment - rozrywka), którego podstawowym celem jest edukacja poprzez rozrywkę. Poruszana tematyka oraz przystępna forma przekazywania treści sprawiają, że są to doskonałe książki na prezenty czy nagrody. W ramach serii Chcę wiedzieć więcej ukazały się tytuły: ,,Sekrety zmarłych", ,,Jak zostać szpiegiem", ,,Wycieczka po mózgu", ,,Co robimy, gdy śpimy".

Informacje dodatkowe o Od mitów do nauki. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej:

Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 2023-02-22
Tytuł oryginału: Mythical science

Kup książkę Od mitów do nauki. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej

Od mitów do nauki. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej - opinie o książce

Dawniej wierzono w mity i legendy, to na ich podstawie rozumowano świat. Po latach, kiedy ludzie zaczęli w nie wątpić, zaczęła powstawać nauka. Czym różniły się dawne wierzenia z dzisiejszymi? Jakie bardzo zmieniło się postrzeganie świata? W co wierzono dawniej i nadal się wierzy? To tylko jedne z nielicznych pytań, na jakie odnajdziemy odpowiedzi w książce.

Zdecydowanym plusem książki jest fakt, że na stronie znajdziemy pytanie np. „Słońce wschodzi?”, a dalej odpowiedzi w formie tego, w co wierzono dawniej, czyli mitów, legend itp. oraz co na to nauka. Takie rozwiązanie sprawia, że poznajemy odpowiedzi z różnych perspektyw.

Pytania, jakie znajdziemy w książce, są naprawdę ciekawe, a przy tym niebanalne. To świetne rozwiązanie, ponieważ takie pytania zachęcają dziecko do sięgania po książkę, nie są nudne, czy też takie, które można znaleźć w wielu pozycjach dla dzieci.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej dużo ilustracji. Przyciągają one wzrok i zachęcają do sięgania po nią.

„Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej” to seria przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym, czyli 7+. Moim zdanie książeczki są świetnie do nich dostosowane, pozwalają poszerzać wiedzę i to w sposób naprawdę ciekawy.

„Od mitów do nauki. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej” to rewelacyjna książka, która bawi i uczy. Moim zdaniem zdecydowanym warto dołączyć ją do domowej biblioteczki i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Chcę wiedzieć więcej to seria książek, dla dzieci ciekawych świata, zawiera ona w sobie dużo informacji naukowych, więc poznajemy sporo ciekawostek, o których pewnie nie mieliśmy wcześniej pojęcia.
Od mitów do nauki to zderzenie się wyobraźni z nauką, kiedyś ludzie nie mieli aż tak dużej wiedzy, więc posiłkowali się tylko informacjami, które posiadali i snuli swoje wyobrażenia na dany temat, a teraz możemy to zestawić z teoriami naukowymi. Zbiór z tej książki to zaledwie kilka opowieści spośród tych, które krążyły wtedy między ludźmi, mitów powstało dużo, niestety większość nie miała sensu, ale wtedy nikt nie miał o tym pojęcia. Na przykład starożytna ludność wierzyła w to, że Ziemia jest płaska oraz że tęcza to most między Ziemią a niebem, dla starożytnych Greków Księżyc był boginią zwaną Selene, a we wschodniej Afryce myślano, że spadające gwiazdy to przemykający po niebie bogowie i boginie. Z punktu naukowego wszystkie te mity zostają obalone, a dodatkowo znajdujemy informacje o tym, skąd się wzięła nasza ziemia, jaki ma kształt, dlaczego słońce wschodzi lub dlaczego księżyc świeci na niebie? Najpierw mamy zestawienie tego, jak tłumaczyli sobie to ludzie z dawnych lat, a potem odpowiedź na to, co o tym myśli współczesna nauka.
Jest to bardzo ciekawy pomysł na książkę, ponieważ z mitami mamy cały czas styczność, szczególnie w szkole i dzieci mogą nie rozumieć tego, dlaczego wcześniej inaczej postrzegało się świat. Każda informacja to osobna strona, testu nie jest jakoś dużo, za to mamy sporo pięknej grafiki, która towarzyszy nam na każdej stronie, więc całość jest naprawdę przyjazna dzieciom.
Bardzo się cieszę, że mam takie książki w domu i mogę dzieciom przekazywać wiedzę w sposób ciekawy i przystępny, a przede wszystkim nie muszę ich zmuszać do nauki, ponieważ one same garną się do tego, żeby im czytać i opowiadać to, co jest na obrazkach.

to druga książeczka, która wchodzi w skład serii Akademia Mądrego Dziecka.

Czy wiecie jak kiedyś ludzie próbowali tłumaczyć zjawiska zachodzące na naszej planecie? Nie było wtedy teleskopów, lunet i innych urządzeń, które dzisiaj służą do poznania otaczającego nas świata. Kiedyś objaśniano świat za pomocą magicznych opowieści, zwanymi mitami. Z tej książeczki dowiemy się, że nie zawsze uwarzono, że Ziemia jest kulą. Myślano, że jest płaska. Powstały również niesamowite legendy o tym dlaczego słońce wschodzi, czym jest księżyc i dlaczego niebo nie spada? Czym są chmury, tęcza, grzmoty i błyskawice. Zaskakujące jest jak kiedyś spostrzegano świat. To co nam się bardzo spodobało w tej książce, to zestawienie tego jak ludzie kiedyś wyobrażali sobie wszystko co dzieje się w przyrodzie, z tym co donosi nauka. Książka oprócz ciekawych opowieści i odkryć naukowych zawiera również piękne ilustrację pozwalające najmłodszym czytelnikom puścić wodze wyobraźni i dać się porwać zarówno nauce jak i pradawnym wierzeniom. Bardzo ciekawa książeczka, która pozwoli nie tylko dzieciom, ale i nam dorosłym dowiedzieć się wielu interesujących i ważnych rzeczy.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski