reklama

Ochotnik

Honor żołnierza, niewiarygodna odwaga i samobójcza misja

We wrześniu 1940 roku do KL Auschwitz trafia Witold Pilecki. Przekroczywszy bramę obozu, staje się numerem 4859. Mundur polskiego oficera dobrowolnie zamienia na obozowy pasiak, by spełnić swą patriotyczną misję.

Kiedy naziści przekształcają obóz koncentracyjny w machinę śmierci, Pilecki tworzy w nim ruch oporu. W ludziach, dla których jedynym celem jest przetrwanie, budzi nadzieję i wolę walki. Jego raporty – będące dramatycznym wołaniem o pomoc z samego środka piekła na ziemi – wydostają się za druty obozu. Ale pomimo ich przerażającej treści ratunek nie nadchodzi.

Czy zachodni świat mógł powstrzymać Holokaust? Czy misja Pileckiego miała szansę powodzenia?

"Ochotnik" to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien się dowiedzieć cały świat.

Wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy.

Informacje dodatkowe o Ochotnik:

Ochotnik - opinie o książce

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2020-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Powieści poruszające tematy obozów, Holokaustu i wojny ostatnio pojawiają się coraz bardziej wśród nowości wydawniczych. A przypominanie tych historii w ten sposób wzbudza coraz większe zainteresowanie czytelników. Dlatego też, moją kolejną książką o tej tematyce po którą zdecydowałam się sięgnąć jest „Ochotnik…” Jacka Fairweather’a.

We wrześniu 1940 roku do KL Auschwitz trafia Witold Pilecki. Przekroczywszy bramę z napisem „Arbeit Macht Frei”, staje się numerem 4859. Mundur polskiego oficera dobrowolnie zamienia na obozowy pasiak, by spełnić swą patriotyczną misję.

Pilecki tworzy ruch oporu, podczas gdy Niemcy przekształcają obóz koncentracyjny w maszynę śmierci. W ludziach, dla których jedynym celem jest przetrwanie, budzi nadzieję i wolę walki. Jego raporty – będące dramatycznym wołaniem o pomoc z samego środka piekła na ziemi – wydostają się za druty obozu. Pomimo ich przerażającej treści ratunek jednak nie nadchodzi.

Recenzje książek takich jak ta nigdy nie są łatwe. No bo jak można w sensowny sposób zrecenzować czyjąś historię życia? Historię tego przez co przeszedł i o co walczył? No nie da się za bardzo. Ale za to można polecać takie książki, a nawet powiedziałabym że trzeba.

Historia Pana Pileckiego przedstawiona jest przez autora z wielką rzetelnością i pokorą dziennikarza. To w jaki sposób dowiadujemy się o Pileckim, to w jaki sposób widzimy jak walczy o siebie, naród i ludzi uwięzionych w obozie sprawia, że możemy czuć iż ta książka to taki osobisty hołd dla tego człowieka.

Dla osób takich jak ja, które mało wiedziały o życiu i o tym co zrobił Pilecki , taka książka jest też niezłą pozycją do nadrobienia takich właśnie zaległości.

Reportaż ten wywołuje u czytelnika wiele emocji, opierany głównie na relacjach świadków oraz materiałach udostępnionych przez różnego rodzaju instytucje czy osoby prywatne znające Pileckiego. Znajdziecie tu wiele wszelkiego rodzaju fotografii,planów, map oraz rysunków.

Jeśli chodzi o ten reportaż to autor wykonał naprawdę masę dobrej roboty. I za to należy mu się uznanie. A Wam pozostaje sięgnąć po tę książkę. Naprawdę warto poznać lub przypomnieć sobie historię Witolda Pileckiego oraz przypomnieć sobie co jest w życiu najważniejsze.

"Nie chciał żadnego odznaczenia. Chciał działać".

Poznając historię takich WIELKICH ludzi, coraz bardziej umacniam się w przeświadczeniu, że nie ma na tym świecie sprawiedliwości. Jak bowiem wytłumaczyć fakt, że o istnieniu Witolda Pileckiego, polskiego bohatera przez duże B, międzynarodowa społeczność dowiaduje się dopiero teraz, po tylu latach od jego niemal samobójczej misji. Jestem przekonana, że ta książka winna stać się obowiązkową lekturą w polskich szkołach.

Jack Fairweather to reporter wojenny, który wraz z brytyjskimi żołnierzami podróżował do Kuwejtu czy Iraku. Na Bliskich Wschodzie spędził sześć lat. Pracował dla dziennika "Washington Post" gdzie jako fotoreporter relacjonował wojnę w Afganistanie. Dla "Daily Telegraph" opisywał wojnę z Bagdadu. Jest autorem książek "A War of Choice" oraz "The Good War".

"Ochotnik" to biografia rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, Witolda Pileckiego, który w ramach swojej działalności agenturalnej, przeniknął do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Witold Pilecki trafił do obozu w 1940 r., pełen nadziei, że jego raporty odniosą spodziewany skutek. Publikację brytyjskiego dziennikarza uzupełniają liczne fotografie, mapy i rysunki.

Ciężko opisać ogrom emocji, jaki wylewa się po zgłębieniu historii życia Witolda Pileckiego, który na własne życzenie dostał się do Auschwitz, wytrzymał w tym piekle dwa lata, wydostał się, a następnie został przez nowy, komunistyczny ustrój, zamordowany i wymazany z kart historii. Jack Fairweather w swojej książce pokazuje niezwykle dramatyczną walkę Pileckiego – nie tylko z nazistami, ale również z samym sobą, z własnymi słabościami i niemocą. Trudno przy tym przejmującym obrazie wielkiego człowieka, jaki wyłania się z tej książki, po prostu nie zapłakać. Trudno bowiem mi zrozumieć, że my Polacy tak mało wiemy na temat tego polskiego bohatera.

Jack Fairweather opisując życie Witolda Pileckiego i dzieje jego heroicznej misji, wkracza na bardzo skomplikowaną płaszczyznę polskiej historii, naznaczonej wieloma konfliktami, nie do końca wyjaśnionymi sprawami i wielkim patriotyzmem. Dziennikarzowi bezsprzecznie udało się odnaleźć w polskiej rzeczywistości głównie dzięki bardzo bogatemu researchowi, o którym pisze na końcu książki. Publikacja oparta została bowiem na wielu źródłach i relacjach świadków, dzięki czemu czytelnik otrzymuje pełny obraz ówczesnej sytuacji międzynarodowej w obliczu działań rotmistrza. Poza tym, autor wyjaśnia genezę pewnych decyzji, obnaża kuluary polityki międzynarodowej, dzięki czemu wiadomo, dlaczego Raporty Pileckiego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w odpowiednim czasie. A to ważne, by wiedzieć dlaczego ludobójstwo w Auschwitz trwało aż tak długo i świat nic w tym kierunku nie zrobił.

Niezwykłe w historii Pileckiego jest to, że człowiek ten potrafił nawet w obliczu przebywania w miejscu, którego można nazwać piekłem na Ziemi, wzbudzić w ludziach wolę walki. Z pewnością dla wielu polskich czytelników zupełną nowością będzie informacja o założeniu przez niego ruchu oporu w Auschwitz, co wydaje się niemal kuriozalne, biorąc pod uwagę obozową rzeczywistość. A nawiązując do tej rzeczywistości, trzeba się przy lekturze tej książki nastawić na sporo wstrząsających opisów, które zostają w pamięci na dłużej. Chyba do końca życia.

"Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" to książka niezwykle potrzebna w tych dość trudnych czasach, gdzie słowa patriotyzm, honor, odwaga i męstwo są wykorzystywane do realizacji własnych interesów. Jack Fairweather z wielką pokorą i dziennikarską rzetelnością, podszedł do tematu życia Witolda Pileckiego, oddając tą książką Polakowi wielki hołd również poprzez ważne słowa: "Witold przypomina nam, że bez względu na to, jak trudny jest temat, niezależnie od niesprzyjających warunków, nigdy nie rezygnujmy z prób zrozumienia ciężkiej doli innych". O rotmistrzu Pileckim powinien dowiedzieć się cały świat. Mam nadzieję, że "Ochotnik" się do tego przyczyni.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski