Obiecali mi raj: Moje życie i prawda o zamachu na papieża

13 maja 1981 roku Mehmet Ali A?ca na placu św. Piotra w Rzymie targnął się na życie Jana Pawła II. Turek muzułmanin dokonał zamachu na duchowego przywódcę chrześcijan, choć nigdy do końca nie wyjaśniono dlaczego i kto był zleceniodawcą tego aktu terroru. Sam zamachowiec wielokrotnie zmieniał zeznania i wprowadzał śledczych w błąd kolejnymi fałszywymi tropami.

Dzisiaj, po blisko trzydziestu latach spędzonych w więzieniu, już jako wolny człowiek A?ca postanowił wyznać prawdę. W swojej książce prowadzi czytelnika przez dzieciństwo i młodość w Turcji i opowiada o wszystkich czynnikach, które ukształtowały go na islamskiego bojownika. Opisuje swoje wcześniejsze działania terrorystyczne, ujawnia mocodawców, od których otrzymał rozkaz zabicia papieża i relacjonuje przebieg zamachu. Ujawnia też po raz pierwszy przebieg spotkania z Janem Pawłem II, jakie miało miejsce w 1983 roku we włoskim więzieniu Rebibbia.

Czy to, co pisze Ali A?ca w swojej książce rzeczywiście nosi znamiona prawdy? Czy człowiek, który tylekroć dawał fałszywe świadectwo, może ostatecznie stać się wiarygodny? Jest tylko jeden sposób, by się dowiedzieć - przeczytać, co ma do powiedzenia.

Informacje dodatkowe o Obiecali mi raj: Moje życie i prawda o zamachu na papieża:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2013-08-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7674-262-5
Tytuł oryginału: Mi avevano promesso il paradiso: La mia vita e la verita sull'attentato al Papa
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Jan Jackowicz

Kup książkę Obiecali mi raj: Moje życie i prawda o zamachu na papieża

Obiecali mi raj: Moje życie i prawda o zamachu na papieża - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski