O krok za daleko

Począwszy od wstąpienia w szeregi Metropolitan Police, Chris Plowman marzył o byciu tajnym agentem. Wytrwale piął się po szczeblach kariery, aż ostatecznie dołączył do grona najbardziej elitarnych oficerów policji. Gdy osiągnął to, o czym marzył od zawsze, jego życie niemal natychmiast zamieniło się w koszmar.

Aby rozpracować najpotężniejsze gangi, Plowman kupował i sprzedawał narkotyki, był bity, poniżany, więziony, aż wreszcie aresztowany przez policjantów, którzy nie wiedzieli, że jest jednym z nich. Wszystko to, by wejść coraz głębiej w struktury zorganizowanej przestępczości. Żonglując nieustannie kilkunastoma różnymi tożsamościami, doszedł do momentu, w którym sam już nie wiedział, kim tak naprawdę jest.

Za pełne oddanie swojej pracy zapłacił niezwykle wysoką cenę - był w fatalnym stanie, znalazł się o krok od samobójstwa. Wtedy postanowił odejść ze służby.

Christian Plowman jest zasłużonym, wielokrotnie odznaczanym policjantem z 16-letnim doświadczeniem w operacjach specjalnych. Przez wiele lat był odpowiedzialny za rekrutację oraz zarządzanie informatorami policyjnymi i zdobytymi dzięki nich informacjami. Dużą część służby spędził, pracując ,,pod przykrywką" dla Scotland Yardu. Po odejściu z policji przeniósł się do sektora prywatnego.

CROSSING THE LINE wzbudziła ogromne zainteresowanie czytelników i mediów w Wielkiej Brytanii. Wydana pod koniec maja książka cały czas pnie się do góry w swojej kategorii na Amazonie (obecnie jest na miejscu #6). Zbiera też bardzo dobre recenzje od czytelników.

Informacje dodatkowe o O krok za daleko:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-01-21
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę O krok za daleko

O krok za daleko - opinie o książce

Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-03-24, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Dokument przedstawiający pracę tajnych agentów Scotland Yardu z perspektywy byłego policjanta. Takich książek jest juz na rynku bez liku. Tę jednak czyta się jak powieść fabularną
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-11, Przeczytałam,
"O krok za daleko" nie jest powieścią łatwą, lekką są w niej poruszane ciężkie tematy jak: walka z narkotykami, wielkie ambicje i dążenie do osiągnięcia celu czy depresja. Ta książka to nie kryminał, ale wokół kryminalnych spraw się cały czas kręci. Główny bohater Christian to osobą, która lubi nowe wyzwania. Ciągle chce czegoś innego i szybko się nudzi. Jako swój nowy cel życiowy wyznaczył sobie wstąpienie do służ mundurowych brytyjskiej policji. Tak też się staje. Christian jest pełen zapału i chęci do pracy. No początku ta praca nie jest szczególnie ciekawa, bo dostaje robotę perwersyjną na ulicy. Później, w dalszych latach jego kariery dostaje robotę czysto kryminalną, a na szczeblu jego osiągnięć są zadania operacyjne. Dokonywał tam zakupów kontrolowanych, obserwował przestępców brał udział w akcjach łapania przestępców. W ostatnich latach swojej służby zajmował się werbowaniem informatorów policyjnych. Sam Christian jak się później okazało był stworzonym policjantem. Miał "oko" do przestępców, potrafił zaraz po zobaczeniu potencjalnego złoczyńcę określić czy nim jest czy nie. Policjanta jednak szybko znudziła ta praca i postanowił przenieść się do innego wydziału. Takie zmiany prowadził bardzo często, aż wreszcie trafił do tajnych służb. Gdzie brał udział w zakupach kontrolowanych, gdzie przebierał się za ludzi z biedniejszych sfer i kupował narkotyki u przestępców, a później brał udział w łapaniu ich. Ta praca była o wiele ciekawsza, bo nigdy nie wiadomo było co może go tam spotkać. Tak mniej więcej przedstawia się fabuła. Tylko dlaczego tak dobrze zapowiadający się policjant chciał popełnić samobójstwo? Christian prawie cały czas pracował. Działał pod różnymi nazwiskami i czasami zapominał, które z nich jest jego prawdziwym imieniem. Przez swoje zaangażowanie zrezygnował z rodziny, przyjaciół i życia prywatnego. Ale czy było warto? Czy nie jest za późno na zmiany? Mocna, prawdziwa i szczera historia człowieka, który miał wielkie ambicje, ale za wiele chciał poświęcić do osiągnięcia tego celu. Książki nie mogę polecić każdemu, gdyż jest brutalna i nie ma ograniczenia w słownictwie. Tak jak już wcześniej powtarzałam jest to mocna powieść. Wszystkim wydaje się, że policja ma lekko, a wcale tak nie jest, a o tym jak jest naprawdę dowiecie się czytając tą historię :)
Avatar użytkownika - SophieSalvatore
SophieSalvatore
Przeczytane:2015-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Praca policjanta z tajnego wywiadu może kojarzyć nam się z wielką ekscytacją, dużymi możliwościami a także szybkimi samochodami, pościgami za przestępcami. Praca tajnego agenta zazwyczaj owiana jest nutą tajemniczości. Nigdy nie wiemy co taka osoba naprawdę robi ani czym się zajmuje. Zdradzanie takich informacji nie jest dobrze widziane wśród policjantów, a w niektórych wypadkach jest nawet zabronione. Na tej postawie możemy sądzić, iż praca twardego gliny jest niezwykle ciekawa i pasjonująca, ale czy aby na pewno? Christian Plowman obala mity na temat pracy agentów specjalnych i przestawia wszystko ze swojego punktu widzenia. Niekoniecznie tak kolorowego jak byśmy chcieli. "O krok za daleko" jest książką, którą możemy zaliczyć do literatury faktu. Autor opisuje prawdziwe zdarzenia ze swojego życia, co prawda zmienia dane postaci ich imiona i nazwiska oraz nie zdradza wszystkich informacji. To chyba oczywiste skoro mamy do czynienia z prawdziwymi sprawami, operacjami i realnymi przestępcami. Christian Plowman na początku swojej kariery traktował pracę policjanta jako niegdyś nie spełnione marzenie. W nie długim czasie wspiął się na szczyt kariery zawodowej. Podczas pracy w policji często zmieniał wydziały i rolę, szukał odpowiedniego miejsca dla siebie. Swoją pracę traktował niezwykle poważnie i poświęcał jej cały wolny czas. Policja była dla niego wszystkim, całym światem, dla którego rezygnował nieraz ze swojej rodziny. Już na tym etapie widzimy jak bardzo Chris był przywiązany do swojej pracy. W pewnym momencie stał się nawet fanatykiem policji. Dzięki książce "O krok za daleko" poznałam pracę tajnego agenta od podszewki. Przyznaję, że była to bardzo ciekawa i wciągająca lektura, z której naprawdę dużo można dowiedzieć się o tajnych operacjach oraz o przygotowaniach do nich. Wbrew pozorom praca "tajniaka" to nie szybkie auta i piękne kobiety. Plowman opisuje nam, że praca w policji to przede wszystkim wielka odpowiedzialność a także ogromy ciężar psychiczny i emocjonalny. Książkę polecam osobom, które chcą poznać rzeczywiste realia rządzące światem tajnych służb. W "O krok za daleko" nie znajdziemy super wykreowanych bohaterów i pięknie opisanych naciąganych akcji. Chris Plowman pokazuje swoją pracę w szczery i bezkompromisowy sposób.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski