Notoryczna panna młoda

Hanka osiągnęła w życiu bardzo dużo: ładne mieszkanie, dobrze prosperujące biuro podróży, grupa przyjaciół. Nie czuje się jednak szczęśliwa - ma za sobą kilka nieudanych związków i wciąż szuka mężczyzny, z którym będzie mogła mieć dziecko. Kiedy na portalu randkowym poznaje mieszkającego w Ameryce romantycznego mężczyznę, który pisze fantastyczne maile, nie waha się ani chwili. Mimo ostrzeżeń przyjaciółek, decyduje się zostawić wszystko swoim braciom i wyjechać na stałe do USA. Na miejscu pojawiają się pierwsze rysy w idealnym obrazie ukochanego i z każdym miesiącem jest coraz gorzej. Gdy Hanka postanawia wracać do Polski, stwierdza że mimo porażki, jej cel został osiągnięty: jest w ciąży!

Informacje dodatkowe o Notoryczna panna młoda:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2015-09-09

Kup książkę Notoryczna panna młoda

Notoryczna panna młoda - opinie o książce

Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2016-02-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Sięgając po Notoryczną pannę młodą pióra Jolanty Król, byłam pewna, że będzie to lekka, przyjemna i pełna humoru historia. Oczywiście tak było, ale ta historia dała również do myślenia, do zastanowienia się nad własnym życiem, błahymi i tymi trudnymi problemami, nad otaczającymi nas ludźmi. Hanka ma dobrą, satysfakcjonującą pracę, może sobie pozwolić prawie na wszystko, przyjaciele również jej nie zawodzą. Jednak brakuje jej jednego - najbardziej pragnie mieć dziecko, niestety dotychczasowe związki dość szybko się kończyły. Pewnego dnia na portalu randkowym poznaje Jacka, mężczyznę po przejściach, który od wielu lat mieszka w USA. Mają wiele wspólnych tematów, wiele ich łączy i zdawałoby się, że dogadują się bez słów. Hanka podejmuje decyzję o pozostawieniu wszystkiego rodzinie, pozostawieniu dotychczasowego ustabilizowanego życia i wyjeździe do Jacka. Przyjaciółki ją ostrzegają, aby nie podejmowała pochopnych decyzji i jeszcze dała sobie trochę czasu, jednak Hania jest zdecydowana. Jak się okazuje przyjaciele często mają rację. Na dotychczas ustabilizowanych stosunkach pomiędzy Jackiem i Hanką pojawiają się rysy, które stają się z czasem coraz głębsze. Czy Hanka i Jacek dojdą do porozumienia, czy uda im się ocalić związek? Czy Hanka w końcu przejrzy na oczy i zrozumie, że rodzina miała rację? Tak jak o wiele przyjemniej czyta mi się historie w których dialogi przeważają nad opisami, tak w tym przypadku to opisów było więcej, jednak lektura była nad wyraz wciągająca, i ciężko było książkę odłożyć na bok. Historie poznajemy po kolei. Na początku poznajemy dotychczasowe życie Hanki, jej związki z różnymi mężczyznami. Kolejna część to opis związku Hanki i Jacka. Każdy z bohaterów jest dość dobrze nakreślony, jednak to osoba głównej bohaterki wybija się na sam przód. Osoba Hanki jest mocno wykreowana, co pozwala bardziej zrozumieć jej problemy i poszczególne postępowanie. Hanka to osoba bardzo prawdziwa, z zaletami jak i mnóstwem wad. To kobieta, która pragnie odnaleźć szczęście i czasami łapie się dosłownie wszystkiego. Nie raz się sparzy, jednak będą też szczęśliwe chwile. Notoryczną pannę młodą polecam serdecznie. To świetna lektura na jeden wieczór. Jolanta Król - absolwentka politologii ze specjalnością dziennikarską Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przez kilka lat była prezesem Regionalnego Ośrodka Studenckiego KOCYNDER w Chorzowie, a jako dziennikarz współpracowała m.in. z ogólnopolskim tygodnikiem ,,ITD.", ,,Gońcem Górnośląskim" oraz ,,Dziennikiem Zachodnim". Od roku 2003 jest kierownikiem literackim w chorzowskim Teatrze Rozrywki - Gwiazdy noszą tenisówki - oraz autorką przekładu z języka słowackiego sztuk Igora Šebo - Pomalu, a jeszcze raz! oraz Kamyk w bucie. W 2015 roku ukazała się jej książka Dobrym aktorem można być wszędzie, czyli subiektywny portret Jacentego Jędrusika.
Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Nie wydawało mi się do tej pory, że historia tego typu tak mnie zaciekawi. Czytając opis, każdy z pewnością wie, jak się ona skończy. Dlaczego zatem tak mnie zainteresowała? Ciekawiły mnie w szczególności poszczególne małe wydarzenia, prowadzące do całkowitego rozwiązania historii. Poza tym, przy czytaniu towarzyszyła mi masa przeróżnych emocji, związanych oczywiście z tym, co działo się w życiu bohaterów. Fabuła jak już pisałam, nie jest odkrywcza. Podobną można spotkać w popularnych serialach czy programach typu "Trudne sprawy". W tym przypadku jest jednak inaczej. Mimo przewidywalności historia potrafi sobą zainteresować i naprawdę wciągnąć. Co ważne same wydarzenia nie rozciągały się długo w czasie, ale wręcz przeciwnie następowały po sobie szybko, także jak na taką książkę naprawdę dużo się tu działo. Ni podobało mi się jednak coś na samym początku książki. Autorka dość długo i zawile rozpisywała się o poprzednich związkach bohaterki. Rozumiem, iż istotne dla całej historii było poznanie tej części życia, ale sposób, w jaki to zrobiono, nie był najlepszy. Liczne retrospekcje lekko mieszały mi w głowie, a styl, w jakim je napisano, był lekko nużący. Zatem już po rozpoczęciu czytania spodziewałam się, iż nie polubię ,,Notorycznej panny młodej". Cóż, okazało się wręcz przeciwnie. Książka, mimo iż nie była idealna stała się miłym wypełniaczem czasu. Co do bohaterów mam mieszane uczucia. Hanna została przedstawiona jako tyowa kobieta zaślepiona miłością i marzeniem. Po części ją rozumiem, kobiety samotne często idealizują sobie rzeczywistość tylko po to by ich cele i pragnienia w końcu się ziściły. Z kolei denerwowała mnie jej naiwność i głupota, która wykazywała się w większej części książki. Z kolei Jacek to tajemniczy i przebiegły mężczyzn, który mimo tego potrafił sobie podporządkować kobietę. To, co mnie denerwowało w jego relacjach z Hanią to fakt, iż ona wiecznie mu ufała i powierzała wszystko, nie otrzymując tego samego w zamian. Była ślepo zapatrzona w mężczyznę, o którym praktycznie nic nie wiedziała. Książka zatem idealnie pokazuje, jak potrafimy zapomnieć o całym świecie w imię naszych celów i marzeń, często nie zauważając zagrożeń czy nie zważając na to jak dane decyzje wpłyną na nas. Marzenie potrafi zawładnąć całym naszym życiem, przysłaniając to, co ważne, powodując czasem, że tracimy wiele istotnych chwil. Historia ta jest świetną przestrogą zarówno dla młodych kobiet, jak i tych starszych. Pokazuje, jakie zachowanie często potrafi zrujnować życie oraz na co powinniśmy być uważni w nowych kontaktach. Dodatkowo czytanie książki nie zajmuje długo, więc czemu nie poświecić by jej czasu?
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Można powiedzieć, że ponad czterdziestoletnia Hanka osiągnęła w swoim życiu prawie wszystko. Kobieta uwielbia podróżować i zwiedziła wiele niesamowitych krajów. Hanka rozkręciła również własny biznes i otworzyła biuro podróży, które okazało się dla niej pracą jej marzeń. Jednak kobieta nie jest szczęśliwa, ponieważ jest jeszcze jedna rzecz, której tak desperacko pragnie. Wszystkie jej marzenia skupiają się na posiadaniu dziecka. Jednak Hanka jest już w takim wieku, że jej marzenie może okazać się niezwykle trudne do spełnienia. Ponadto nadal poszukuje dla siebie odpowiedniego partnera, co okazuje się jednak niezwykle trudnym zadaniem. ,,- A co z miłością? [...] -Kurczę, no właśnie ci tłumaczę, że uczucia trzeba lokować w odpowiednim facecie. Czasy, kiedy rodzice wybierali kandydata na męża, już minęły i chyba szkoda, bo oni właśnie kierowali się najważniejszymi kryteriami - facet musiał być bardzo bogaty, żeby zapewnić córce godziwe życie." Kobieta w swoich poszukiwaniach nie kieruje się jednak zauroczeniem, czy też dobrym usposobieniem. Dla niej najważniejsze jest to, żeby mężczyzna był bogaty oraz żeby mógł zrobić jej dziecko. Hanka jest gotowa poświęcić wszystko, aby tylko osiągnąć swój cel. Nawet jeśli oznaczałoby to coś, co jest zupełnie szalone i lekkomyślne. Dlatego kiedy pewnego dnia poznaje tajemniczego Jacka przez internet, to nie waha się ani chwili i od razu planuje z nim swoją przyszłość. Ku ogromnemu zdziwieniu jej rodziny oraz przyjaciół, Hanka oświadcza, że przeprowadza się do Stanów do Jacka i zamierza ułożyć sobie z nim życie. ,,To nieprawda, że cierpienie uszlachetnia. Człowiek cierpiący, człowiek chory, który zmaga się z bólem i bezsilnością, gromadzi w sobie irytacje, niecierpliwość i w końcu złość. Złość, która musi eksplodować, rozpacz, która demaskuje najgłębiej skrywane wady. Jakże łatwo wtedy ranić tych, którzy są najbliżej..." Jednak romantyczny i czuły Jacek z internetu nie okazuje się w rzeczywistości księciem z bajki. Ma przed Hanką wiele tajemnic i często zachowuje się bardzo podejrzanie. Kobieta jest jednak niezwykle zdeterminowana i już planuje ich wspólny ślub oraz narodziny dziecka. Czas ucieka, a z każdym następnym dniem jej szansa na urodzenie dziecka maleje, dlatego Hanka bez względu na wszystko próbuje osiągnąć swój cel. Jednak kobieta już wkrótce dowiaduje się o swoim nowym narzeczonym wielu niepokojących faktów, które skłaniają ją do głębokich przemyśleń nad ich związkiem. Czy Hance uda się spełnić swoje marzenie i urodzić dziecko? Kim tak naprawdę jest Jacek? Oraz czy kobiecie uda się ułożyć z nim życie? ,,I żyli długo i szczęśliwie... - co to właściwie znaczy? Z braku konkretnych informacji każda idiotka dorabia sobie dalszy ciąg... pewnie dlatego, pewnie przez te kretyńskie bajki, jest tyle nieszczęśliwych kobiet." Główna bohaterka jest dość niezwykłą postacią, chociaż czasami miałam ochotę porządnie trzepnąć ją w łeb. Z jednej strony jest niezwykle silną kobietą, która sama doszła do swojego sukcesu oraz realizuje się w swojej pracy. A z drugiej okazała się dość naiwna i niezwykle łatwowierna. Hanka była ślepo zapatrzona w swój cel i choćby miała iść po trupach, to zamierzała urodzić dziecko. Nie ważne z kim, nie ważne czy w związku jest zrozumienie oraz miłość, dla niej liczyły się tylko pieniądze. Ciężko było mi przywiązać się do tej bohaterki, jednak po pewnym czasie jej historia naprawdę mnie zaciekawiła i choć nie akceptuję wartości, jakimi kieruje się w życiu, to jednak w pewien sposób starałam się ją zrozumieć. ,,Notoryczną pannę młodą" można potraktować jako ostrzeżenie przed nieszczerymi mężczyznami. Hanka lecąc do Stanów do Jacka nic tak naprawdę o nim nie wiedziała, nie poznała nawet jego nazwiska. Bohaterka sama tak naprawdę prosiła się o kłopoty, a przez swoją dumę nie chciała się przed sobą przyznać, że popełniła błąd. Autorka miała naprawdę ciekawy pomysł na historię i porusza wiele ważnych kwestii. Czasami lepiej przestać gonić szczęście na siłę i docenić to, co się ma. Warto jest spełniać marzenia, jednak zawsze trzeba pamiętać, że nie tylko one są miarą naszego życia. To co naprawdę się liczy, to ludzie którzy są nam bliscy, którzy zawsze będą gotowi okazać nam swoje wsparcie w trudnych chwilach.
Któż nie zna komedii ,,Uciekająca panna młoda"? Teraz przyszła pora na ,,Notoryczną pannę młodą", ale w wydaniu książkowym autorstwa rodzimej pisarki, Jolanty Król. Głowna bohaterka to 42-letnia Hanka, kobieta sukcesu. Ma piękne mieszkanie, dobrze prosperujące biuro podróży, oddane przyjaciółki, ale nie ma nikogo u jej boku. Hanka marzy o dziecku i małżeństwie, w tej właśnie kolejności. Szuka szczęścia. Tym szczęściem ma być odpowiedni mężczyzna z dobrymi genami, a to znaczy, że kandydat ma być przystojny, zdrowy, inteligentny, miał żyłkę do robienia pieniędzy. W ciągu wielu lat w życiu Hanki pojawiło się wielu mężczyzn, wielu narzeczonych, bowiem bizneswoman szybko ogłaszała przyjaciółkom, że jest narzeczoną. Równie szybko przestawała nią być, ale to już z różnych powodów. Głownie na własne życzenie. I za każdym razem sama sobie powtarzała, że to nic, że to tylko przejściowe problemy, że da radę. Kandydatów na tatusia szuka wszędzie, a że szukanie trwa już około 20 lat, to i sposoby poszukiwania Hanka zmienia i dostosowuje do wymogów czasu. Anonse, biuro matrymonialne, internetowy portal randkowy... To właśnie w Internecie kobieta poznaje romantycznego Jacka z USA, który pisze pełne uniesień e-maile. Głucha na ostrzeżenia koleżanek i rodziny Hanka zostawia wszystko swojemu rodzeństwu i wyjeżdża za wielką wodę. Z biegiem czasu okazuje się, że Jackowi daleko do ideału, a ich związek powoli się rozpada. Jednak w pewnym momencie stwierdza, i to tuż przed wyjazdem do Polski, że jest w ciąży! w końcu szczęście się do niej uśmiechnęło. Czy aby na pewno? Powieść zbudowana jest z 3 długich rozdziałów. Pierwszy to przedstawienie Hanki i jej przyjaciółek oraz analiza poszczególnych związków kobiety. W drugim czytelnik przygląda się pierwszemu etapowi związku Jacka i Hanki, zaś w trzecim kobieta odkrywa, że jest w ciąży... i nie tylko. 3 rozdziały to tak naprawdę 3 etapy w życiu głównej bohaterki, która za bardzo pragnie, za bardzo szuka szczęścia w osobie odpowiedniego mężczyzny, który da jej dziecko. Owo pragnienie zamienia się w obsesję, a kobieta nie uczy się na własnych błędach, ślepo dąży do celu. Książka przede wszystkim zmusza do zastanowienia się, czym dla każdego jest szczęście i gdzie go należy szukać, co jest ważne w życiu, jak ważne są uczucia. Dobrze mieć plany, dążyć do spełnienia marzeń, ale czy za wszelką cenę? W tej kwestii ma również do powiedzenia co nieco przewrotny los. Często jest tak, że nie zauważamy tego szczęścia, które mamy koło siebie, na wyciągnięcie ręki, bo chcemy więcej, chcemy już, teraz, zaraz i po swojemu. A czas leci i starość zbliża się wielkimi krokami. Hanka doskonale o tym wie. Akcja płynie wolno, nawet zwroty akcji nie mają dynamizmu. Wszystko jest opisane niespiesznie, nieco anemicznie. Hanka jawi mi się jako kobieta przebojowa, obrotna, ale jakoś tego nie czuć w powieści, nie ma nagłych zwrotów akcji, choć raz autorka mnie zaskoczyła. Część wydarzeń poznajemy z e-maili bohaterki do jej przyjaciółek. Postacie są dobrze scharakteryzowane, dają się lubić lub nie... Powieść czyta się w miarę szybko, choć czasem dominują długie opisy i nieco przedłużają czytanie, ale lekki styl to ułatwia. ,,Notoryczna panna młoda" to książka dla kobiet z pewnym już bagażem doświadczeń, które obsesyjnie pragną i dążą do swego szczęścia, a mogą nie zdawać sobie sprawy, iż mają je blisko siebie, że małe rzeczy też mogą cieszyć. A na koniec słowa, przesłanie, przestroga pana Józefa, starego polskiego rzeźnika z USA, które kieruję do wszystkich czytających tę recenzję: Nie rezygnuj ze szczęścia. (s. 206)
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski