reklama

Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę

Szefie, mam już dość żarcia kłaków renifera, zaraz będę miał od tego w środku kule włochate niczym koźle jaja. Dajmy to szyprowi i McCarthy’emu. I tak z reguły nie mają pojęcia, co wsuwają.
Tak brzmiały słowa Creana – drugiego oficera statku Endurance – skierowane do sir Ernesta Shackletona podczas dramatycznej wyprawy na Antarktydę, w czasie której jego statek został uwięziony przez lód, następnie zmiażdżony, a cała załoga zmuszona do półtorarocznej tułaczki po bezludnej wyspie.

Próżno szukać większej determinacji i próby charakteru niż u dowódcy tej ekspedycji – Ernesta Shackletona oraz członków jego ekipy. Wyprawa, choć nieudana, została zapamiętana jako jedna z najwspanialszych w dziejach. Gdy statek został zniszczony przez lód, legendarny odkrywca podjął brawurową próbę ratowania swojej załogi. Wraz z pięcioma ludźmi przepłynął zwykłą szalupą 1200 km po otwartym oceanie, dopłynął na Georgię Południową, a następnie bez chwili odpoczynku podjął heroiczny trzydziestosześciogodzinny marsz przez potężny masyw górski, aby sprowadzić ratunek.

Angielski panteon bohaterów mógł pomieścić tylko jednego wielkiego badacza polarnego – Roberta Scotta – skazanego na klęskę młodzieńca, który zginął, przynosząc honor swojemu krajowi. I choć Shackleton nie zdobył w Anglii uznania, jakim cieszył się Scott, to właśnie jego historia może inspirować kolejne pokolenia.

Informacje dodatkowe o Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2021-03-23
Kategoria: Historyczne
Tłumaczenie: Adrian Tomczyk

Tagi: wyprawa Antarktyda Shackleton Endurance

Kup książkę Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę

Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski