reklama

Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił

Barbara K. Lipska, Polka mieszkająca w USA, wybitna neurolożka, specjalistka od chorób psychicznych, zachorowała na raka mózgu. Postępujące w błyskawicznym tempie objawy choroby przypominały demencję i schizofrenię. Jej najbliżsi i współpracownicy byli przerażeni. Wydawało się, że nie ma nadziei dla doktor Lipskiej, która straciła kontakt z rzeczywistością. Tymczasem zdarzył się cud. Terapia odniosła skutek, a Barbara nie tylko doszła do siebie, ale zapamiętała wszystko, co jej mózg wyprawiał w okresie choroby. Badaczka mózgu nie tylko doświadczyła szaleństwa na własnej skórze, zdołała także zarejestrować, na czym ono dokładnie polegało.

Poruszająca historia doktor Lipskiej jest opowieścią o tym, jak choroba psychiczna zmienia człowieka, jak wpływa na jego osobowość i pamięć, oraz o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie ma szans dotknąć.

Informacje dodatkowe o Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2020-03-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Th neuroscientist who lost her mind

Tagi: biografie bóg

Kup książkę Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił

Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2023-08-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Do książki zachęciła mnie @Natanna, której dziękuję za informację o istnieniu tej książki. Potrzebowałam takiej książki o raku mózgu, bo miałam tę chorobę w bliskiej rodzinie. Autorka chorowała na nowotwory w mózgu i z tego wyszła. Wyleczyła się. Opowiada więc o swoich wrażeniach, o leczeniu, o postrzeganiu świata. Dodatkowo jest ona z zawodu badaczką mózgów zmarłych i szczurów. Jej wiedza więc na temat budowy chorych mózgów, zmian, jakie choroby powodują, a także zachowań szczurów zdrowych i chorych jest ogromna. I chyba właśnie to naukowe podejście wreszcie mnie przekonało, że guzy mózgu naprawdę zmieniają postrzeganie świata. Poza tym, jest to opowieść o leczeniu się i o wsparciu rodziny.

Avatar użytkownika - Valakiria
Valakiria
Przeczytane:2021-09-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2021, Reportaż/non fiction,

Relacja, którą czyta się jak powieść sensacyjną -- tak wiele emocji ze sobą niesie. Nawet pomimo zawiłości medycznych, w których laik może się pogubić, nie wypuszcza aż do ostatnich stron.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski