Na Giewont się patrzy

W miejscu wyjątkowym, gdzie jest wspaniały widok na Giewont, tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców, najstarsi górale otworzyli przed nami swoje domy i serca. Opowiedzieli nam o swoim dzieciństwie i życiu codziennym. Wspominali czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne.
Ich wzruszające historie przeplotłyśmy starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami naszych rozmówców.
Zobaczycie jak wyglądało codzienne życie górali pod Giewontem! Poznacie tamten jakże inny świat!

Dajmy młodym inspirację do rozmów ze starszymi, którzy poczują się potrzebni.
Przerzućmy kładkę między pokoleniami.

Dbajmy o pamięć, ona jest przyszłością przeszłości.

Informacje dodatkowe o Na Giewont się patrzy:

Na Giewont się patrzy - opinie o książce

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-11-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017 , Mam,

Niezwykla opowieść najstarszych mieszkańców skalistego Podhala o surowym życiu pod Giewontem.

Cudownie wydana, na cudownym, niespotykanym często papierze czerpanym, pełna wzruszających, czarno- białych fotografii pamiętających zamierzchłe czasy i kolorowych, przedstawiających ostatnich ich świadków, opleciona góralskimi motywami.

Czyta się migiem i pozostaje w niedosycie; pełnym chęci, by pakować plecak i ruszyć na poszukiwania- takich gór i takich ludzi. A zaraz potem myśl- takich gór już nie ma, a ludzie- przemijają... Tylko Giewont niezmiennie stoi na straży.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski