reklama

Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa

Książka, która obala koncepcję ,,instynktu macierzyńskiego" i opowiada na nowo, co to znaczy zostać rodzicem.

Conaboy spodziewała się, że sytuacja zmieni się wraz z narodzinami jej dziecka - nie spodziewała się jednak tego, jak inna się poczuje. Była wprawdzie przygotowana na niekończące się brudne pieluchy, nieprzespane noce i radość z trzymania noworodka, ale nie przewidziała zmian w sobie: głębokich i zarazem dezorientujących. Mózg rodzica to przełomowe dzieło, które rozwiewa podstępne mity ze skomplikowanej - i otoczonej tabu - tematyki.

Świeżo upieczonym rodzicom przeobraża się mózg. Zmiany wywołują hormony i zalew bodźców dostarczanych przez dziecko. Te neurobiologiczne zmiany pomagają wszystkim rodzicom - także adopcyjnym - dostosować się do intensywnych pierwszych dni i przygotować na długi okres uczenia się, jak zaspokoić potrzeby dziecka. Ciąża wywołuje tak znaczące zmiany w anatomii mózgu, że naukowcy mogą z łatwością oddzielić te osoby, które urodziły, od tych, które nie. A wszyscy rodzice, bez względu na to, jak nimi zostali, rozwijają podobne obwody opiekuńcze.

Ta pionierska książka zapewnia kluczowy wgląd w szeroko zakrojone doświadczenie rodzicielstwa - od jego większej roli w kształtowaniu natury ludzkiej po intensywność naszych indywidualnych emocji.

Informacje dodatkowe o Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-09-13
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Mother Brain: How Neuroscience Is Rewriting the Story of Parenthood

Tagi: Biologia / Nauki o życiu

Kup książkę Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung