reklama

Morderstwo w piątek trzynastego

Prawda jest tylko dla tych, którzy nie boją się zapłacić za nią życiem

Trzynastego września Anna Claire, córka policyjnego psychologa, wchodzi do miejskiej biblioteki, gdzie ma spotkać się z przyjaciółką. W jednej z sal odkrywa zwłoki zamordowanego gubernatora. Dziewczyna krzyczy, ale nikt nie przychodzi jej z pomocą. W panice zabiera leżącą obok zwłok encyklopedię trucizn i uświadamia sobie, że właśnie ukradła z miejsca zbrodni jeden z dowodów. Dla policji staje się główną podejrzaną w tej zagadkowej sprawie. Wkrótce Anna jest świadkiem kolejnej niewyjaśnionej śmierci. Postanawia rozpocząć własne śledztwo i wraz z grupą przyjaciół namierzyć mordercę. Wszystko wskazuje na to, że ofiary miały związek z niedawną katastrofą morską, w której zginęło kilkaset osób. Dzień po dniu dziewczyna odkrywa kolejne mroczne fakty z historii miasta i bliskich jej osób... Czy Anna zdąży rozwiązać tajemnice przeszłości, zanim morderca zaatakuje ponownie?

Informacje dodatkowe o Morderstwo w piątek trzynastego:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-08-01
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Morderstwo w piątek trzynastego

Morderstwo w piątek trzynastego - opinie o książce

Trzynasty, do tego jeszcze piątek, to data, która przywołuje lekki dreszczyk strachu. Istnieje wiele przesądów, mówiących, że to właśnie w ten dzień może nas spotkać ogromny pech. Jakie odzwierciedlenie ma ta data w życiu? Poznajcie wciągającą historię kryminalną pt. "Morderstwo w piątek trzynastego" autorstwa Natalii Monkiewicz.

Książka ta opowiada o losach nastoletniej Anny Claire, która to przypadkiem znajduje ciało zamordowanego gubernatora. Jako pierwsza na miejscu zbrodni wzywa pomoc, lecz niespodziewanie los jej nie sprzyja. Telefon się rozładowuje, a gdy wraz z przyjaciółką odsuwają się od miejsca zdarzenia, znika również ciało. Od tej pory rozpoczyna się prawdziwe śledztwo, a dziewczynka wysuwa się na pierwszą podejrzaną. Jako córka policjanta, Ania pragnie odkryć prawdę i znaleźć prawdziwego sprawcę. Czy jej się to uda?

Natalia Monkiewicz stworzyła historię pełną zagadek, angażującą czytelnika w śledztwo. Przedstawiając losy bohaterów, starannie nimi kieruje. Stopniowo rozwija akcję, wywołując ogrom domysłów bez żadnej odpowiedzi. Wciąga, intryguje, wyzwala emocje. Co rusz dorzucane są kolejne fakty i wydarzenia, które dodają klimatu historii. Od tej strony nie mogę nic zarzucić książce. Wszystko jednak ma dwie strony... Samym dochodzeniem i szukaniem sprawcy zajęły się dzieci. To one "łączyły kropki", nie zastanawiając się nad ewentualnymi konsekwencjami. Narażały się, coraz mocniej ingerując w śledztwo. Nie byłoby w tym nic złego, jednak w dobie dzisiejszych czasów i ostatnich afer, nastolatkowie mogą wyciągnąć inne, daleko idące wnioski z zachowania bohaterów. Ukrywanie rzeczy przed rodzicami, działanie na własną rękę. Jest to jednak daleko idące stwierdzenie, co nie powinno wpływać na ogólną ocenę książki.

Historię oceniam bardzo dobrze i jednocześnie gratuluję pani Natalii tak dobrze napisanego kryminału. Ma wszystkie cechy, które powinien mieć. Zdecydowanie wyróżnia się na tle dzieł początkujących pisarzy (i nie tylko). Poza głównym wątkiem zwraca uwagę na liczne tematy, a sama lektura upływa niezwykle szybko i przyjemnie. W skali punktowej myślę, że zasługuje na ocenę 9/10.

Avatar użytkownika - czytam_book
czytam_book
Przeczytane:2023-09-24, Ocena: 4, Przeczytałem,

Cześć Moliki. Czy jesteście przesądni? Wierzycie w piątek trzynastego, że to dzień pechowy, nie koniecznie pozytywny i najlepiej leżeć w łóżku i z niego nie wychodzić.

Jak bardzo ten dzień może zapaść w pamięć i jedna chwila może mieć wpływ na całe życie przekonała się Anna główna bohaterka książki ,,Morderstwo w piątek trzynastego" Natalia Monkiewicz, wydawnictwo Novae Res.

Idąc do biblioteki Anna nie spodziewała się, że stanie się główną podejrzaną w sprawie morderstwa gubernatora, nie pomaga też fakt, że w panice zabrała z miejsca zbrodni jeden z dowodów.

W krótce dziewczyna staje się światkiem kolejnej zbrodni. Wraz z grupką przyjaciół postanawia rozpocząć własne śledztwo i ruszyć śladem mordercy. Na jaw wychodzi na światło dzienne coraz więcej mrocznych tajemnic i sekretów.

Co odkryje grupa przyjaciół?

Czy Annie uda się rozwikłać tajemnice przeszłości?

Książkę czytało mi się dobrze, opis fabuły ciekawy mamy tu dwa morderstwa i powiązanie do przeszłości związane z zatonięciem dwóch statków. Jednak nie pasowało mi to, że mordercy poszukują nastolatki. Bardziej tu jest skupienie na tym, że młodzież się spóźni do domu, nie przyjdzie na czas, zdenerwuje się rodzic. Zastanawia się momentami jakby to moje dziecko było światkiem morderstwa i zaczęło prowadzić swoje śledztwo. Myślę, że byłabym kłębkiem nerwów i na to nie pozwoliła, a tu nie czułam praktycznie ze strony rodziców zainteresowania czym zajmują się ich dzieci. Ojciec Anny ostrzega dziewczynę, że może mieć kłopoty i problemy, jednak miałam wrażenie, że bardziej mu chodziło o jego pracę, niż o dobro Anny.

Niby jest policja, dochodzenie ale jakby w tle, jest detektyw prowadzący, a tak naprawdę jakby go nie było.  Zabrakło mi emocji i adrenaliny, którą odczuwam przy czytaniu tego typu książek, a tym bardziej, że książkę zalicza się jako thriller. Zakończenie totalnie mnie nie przekonało i tu jedyny tylko plus, że nie przewidziałam kim jest morderca.

Ogólnie pomysł na fabułę bardzo ciekawy, jednak dla mnie zabrakło emocji, adrenaliny oraz historia mało realna.

Jednak są to moje odczucia po przeczytaniu, a Ty możesz mieć inne i warto książkę ocenić samemu.

Zapomniane królestwa. Tom 1: Sprawa Maseiny
Natalia Monkiewicz0
Okładka ksiązki - Zapomniane królestwa. Tom 1: Sprawa Maseiny

Zdrada brata zmusza archeolożkę Thalię do ucieczki. Razem z przyjacielem Jamesem rozpoczyna dramatyczny wyścig z czasem, aby uratować mieszkańców zaginionego...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung